15 sierpnia 2015 roku w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal „Chopin i jego Europa” – w tym roku pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina”. Program 2 Polskiego Radia tradycyjnie zaprasza do słuchania festiwalowych koncertów, które uświetnią gwiazdy świata muzyki.
Festiwal potrwa od 15 do 29 sierpnia, a wśród wykonawców pojawią się orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich oraz polscy uczestnicy tegorocznej edycji konkursu, ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie. W programie ponad 30 wydarzeń – recitale, koncerty kameralne i symfoniczne, znane i nieznane arcydzieła muzyki europejskiej od Bacha do Mahlera. Festiwal tradycyjnie podkreśli także znaczenie jubileuszy, które cały muzyczny świat obchodzi w tym roku: Piotra Czajkowskiego, Alexandra Skriabina i Jana Sibeliusa.
Radiowa Dwójka jak co roku zaprasza słuchaczy na transmisje i retransmisje z festiwalowych wydarzeń. Pierwszym z nich będzie koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej 15 sierpnia – zagra Nikolai Lugansky, laureat m.in. Konkursu Bachowskiego w Lipsku, im. Rachmaninowa w Moskwie oraz I nagrody w Konkursie im. Czajkowskiego w 1994 roku, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Alexandra Vedernikova. W programie Koncerty fortepianowe Chopina: e-moll op. 11 i f-moll op. 21. Początek transmisji w Programie 2 o godzinie 20:00. W przerwie z bohaterami wieczoru porozmawia Barbara Schabowska.
W poniedziałek, 17 sierpnia o godzinie 19:00, Program 2 nada retransmisję zarejestrowanego dzień wcześniej recitalu Alexandre’a Tharauda. W wykonaniu francuskiego pianisty zabrzmią Suita fortepianowa C-dur KV 399 i Sonata fortepianowa A-dur KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Adagietto z V Symfonii cis-moll Gustava Mahlera (opr. Alexandre Tharaud), Fantazja f-moll op. 49 Fryderyka Chopina oraz Sonata fortepianowa f-moll op. 57 „Appassionata” Ludwiga van Beethovena.
Transmisje festiwalowych koncertów powrócą na antenę radiowej Dwójki 23 sierpnia, by pojawiać się na niej codziennie, aż do zakończenia tegorocznego „Chopin i jego Europa”.
23 sierpnia o godzinie 20:00 słuchacze przeniosą się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na wspólny występ utalentowanego i wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych konkursach wiolonczelisty Trulsa Mørka i nazywanego „arystokratą fortepianu” Jana Lisieckiego. W programie Sonata wiolonczelowa C-dur op. 102 nr 1 Ludwiga van Beethovena, Fantasiestücke op. 73 na wiolonczelę i fortepian Roberta Schumanna oraz Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 Fryderyka Chopina. W przerwie rozmowa z Trulsem Mørkiem i Janem Lisieckim.
Następnego dnia o tej samej porze będzie można wysłuchać koncertu z Filharmonii Narodowej pianistki Plameny Mangovej, laureatki II nagrody na konkursie Królowej Elżbiety Belgijskiej w 2007 roku, która wraz z Apollon Musagete Quartett, zaliczanym do światowej czołówki kwartetów smyczkowych, wykona Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna. W programie także Kwartet smyczkowy C-dur op. 61 Antonína Dvořáka.
Na kolejną transmisję radiowa Dwójka zaprasza 25 sierpnia o godzinie 17:00 – tym razem będzie to recital fortepianowy Tobiasa Kocha, uważanego za jednego z najbardziej wszechstronnych i wyróżniających się pianistów swojej generacji, specjalizującego się w grze na instrumentach historycznych. W jego interpretacji zabrzmią Polonezy i Mazurki m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Amelii Załuskiej, Józefa Damsego i Henryka Ruderta, a także „Hommage à Chopin” Rêverie-Nocturne op. 60 Edwarda Wolffa i Krakowiak fantastyczny Ignacego Jana Paderewskiego.
26 sierpnia o godzinie 18:00 rozpocznie się koncert Freiburger Barockorchester i Andreasa Staiera – jednego z najwybitniejszych mistrzów klawesynu i historycznego fortepianu, laureata tytułu „Artysta Roku” nadanego przez International Classical Music Awards w 2014 roku. W programie dzieła Georga Philippa Telemanna (Uwertura B-dur TWV 55:B1 i Conclusion B-dur TWV 50:10 ze zbioru Tafelmusik, Concerto Polonoise B-dur TWV 43:B3), Johanna Friedricha Fascha (Koncert d-moll na skrzypce, obój, smyczki i basso continuo FaWV L:d4) i Jana Sebastiana Bacha (Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056, Koncert klawesynowy g-moll BWV 1058, Koncert klawesynowy A-dur BWV 1055).
27 sierpnia o godzinie 17:00 przed publicznością Filharmonii Narodowej i słuchaczami Programu 2 wystąpią wiolonczelistka Sol Gabetta i pianista Bertrand Chamayou. Program recitalu obejmie: Wariacje Es-dur na temat arii „Bei Männern, welche Liebe fühlen” z opery „Czarodziejski flet” Mozarta Ludwiga van Beethovena, II Sonatę D-dur na wiolonczelę i fortepian op. 58 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, a także Sonatę g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 oraz Grand duo concertant E-dur na temat z opery „Robert Diabeł” Meyerbeera op. 16 A Fryderyka Chopina.
W przedostatni dzień festiwalu, 28 sierpnia o godzinie 19:00, radiowa Dwójka nada retransmisję koncertu Danga Thai Sona – zdobywcy I nagrody oraz nagród specjalnych X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, któremu towarzyszyć będzie Philharmonia Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego. W ich wykonaniu usłyszymy Serenadę na smyczki e-moll op. 20 Edwarda Elgara, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz II Symfonię e-moll op. 27 Sergiusza Rachmaninowa.
Na antenie Programu 2 nie zabraknie również iście gwiazdorskiego koncertu finałowego, który odbędzie się 29 sierpnia. Wystąpią: zwycięzcy XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – laureat II nagrody Ingolf Wunder oraz zdobywczyni I nagrody Yulianna Avdeeva, laureat i juror międzynarodowych konkursów pianistycznych Krzysztof Jabłoński, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Festiwal zwieńczy Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, Rapsodia na temat Paganiniego op. 43 Sergiusza Rachmaninowa oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina. Początek transmisji w radiowej Dwójce o godzinie 20:00.
Źródło: Polskie Radio