„Niepodległa – od Chopina do Paderewskiego” to hasło tegorocznej odsłony festiwalu, który odbędzie w Warszawie w dniach 9-31 sierpnia. Wydarzenie szeroko relacjonować będzie Program 2 Polskiego Radia, który zaplanował aż 14 transmisji.
14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa wpisuje się w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przywołane w tytule słowo „Niepodległa” w kontekście postaci Chopina i Paderewskiego odnosi się do czasu, gdy wobec utraty przez Polskę bytu państwowego i suwerenności, niepodległość trwała i manifestowała się w kulturze i sztuce, a tam, gdzie zawiodła polityka, niepokonana okazała się muzyka.
Fryderyk Chopin i Ignacy Jan Paderewski, główni bohaterowie Festiwalu w roku 2018, inspirują do przyjrzenia się szerokiej panoramie muzyki polskiej – zarówno okresu rozbiorów w XIX wieku, jak tej wieku XX i XXI. Rozmaite formy i gatunki: od pieśni i miniatury instrumentalnej, poprzez utwory symfoniczne, kameralistykę i operę Halka – anonsującą już nadchodzący Rok Stanisława Moniuszki – aż po dzieła Palestra i Panufnika. Usłyszymy również prawykonania utworów zamówionych u Krzysztofa Pendereckiego i Agaty Zubel.
Program 2 Polskiego Radia zaplanował aż 14 transmisji, a Festiwal zainaugurowany zostanie na antenie Dwójki już w czwartek, 9 sierpnia o godz. 20.00. W programie: Krzysztof Penderecki – Polonez; Claude Debussy – Rapsodia na saksofon i ork; Popołudnie fauna; Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21, George Bizet – Symfonia C-dur „Roma”. Wykonawcami będą: Szymon Nehring – fortepian, Łukasz Dyczko – saksofon i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej po dyrekcją Jeana-Luca Tingauda. W przerwie koncertu rozmowa z Szymonem Nehringiem i Łukaszem Dyczko.
Źródło: Polskie Radio