W poniedziałek, 15 sierpnia, Polskie Radio będzie obszernie relacjonować obchody Święta Wojska Polskiego, rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na antenach publicznego nadawcy pojawią się m.in. specjalne audycje oraz relacje z uroczystości państwowych i kościelnych z całej Polski. Nie zabraknie dyskusji o historycznych i kulturalnych aspektach tych wydarzeń. W tym ważnym dla Polaków dniu publiczny nadawca emitować będzie również pieśni patriotyczne. Polskie Radio zaprasza także do odwiedzenia specjalnego serwisu bitwawarszawska1920.polskieradio.pl – jednego z największych serwisów internetowych poświęconych tej tematyce.
Radiowa Jedynka w poniedziałek, 15 sierpnia, zaprasza o godz. 10.00 na transmisję Mszy Świętej z Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W audycji „Jedynka Dzieciom” rozmowa z historykami i rekonstruktorami Bitwy Warszawskiej, wizyta w Ossowie w „Parku Kulturowym Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” (godz. 19.00). Gościem audycji „Eureka” będzie historyk, pisarz i publicysta Wiktor Cygan, który opowie o roli kobiet w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej (19.30). Natomiast w „WIST” (godz. 21.00) słuchacze będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie historycznym, którego tematyka będzie nawiązywała do najważniejszych momentów i postaci związanych z Bitwą Warszawską. Program 1 Polskiego Radia przypomni najpiękniejsze i najbardziej znane pieśni: „My pierwsza brygada”, „Piechota”, czy „Przybyli ułani pod okienko”. Przez cały dzień Jedynka będzie emitować pieśni patriotyczne związane z wydarzeniami 15 sierpnia.
W radiowej Dwójce, w audycji „Głosy z przeszłości” (godz. 12.45), Aleksandra Łapkiewicz przedstawi wojnę 1920 roku w opowieściach świadków. Tego dnia audycje muzyczne nawiązywać będą do charakteru święta. W „Koncercie w porze lunchu” (godz. 13.00) Karol Furtak zaprosi do wysłuchania dzieł o charakterze „militarnym” – m.in. Symfonii G-dur „Wojskowej” Józefa Haydna, Koncertu skrzypcowego D-dur „Wojskowego” op. 21 (wyk. Albrecht Breuninger – skrzypce; Polska Orkiestra Radiowa) i symfonii Karola Krupińskiego Bitwa pod Możajskiem (wyk. Polska Orkiestra Radiowa). W audycji Magdaleny Łoś o godz. 16.00 będzie można wysłuchać koncertu z Festiwalu Muzyki Dawnej w Ratyzbonie z XVII-wiecznymi Nieszporami Maryjnymi barokowej kompozytorki z Mediolanu, Chiary Margarity Cozzolani w wyk. Ensemble I Gemelli. W świątecznym wydaniu „Słuchowiska na lato” (godz. 14.30-15.15) usłyszymy „Na probostwie w Wyszkowie” Stefana Żeromskiego. To adaptacja głośnego opowiadania będącego fabularyzowanym dokumentem czasu wojny polsko-bolszewickiej (adaptacja i reżyseria Henryk Rozen).
Tematyka obchodów wydarzeń z 15 sierpnia obecna będzie także w radiowej Trójce – w specjalnym wydaniu audycji „Muzyczne rozmowy” Redakcji Katolickiej Polskiego Radia (godz. 6.00-8.00) spotkanie m.in. z ks. Przemysławem Artemiukiem, a w nim o dogmatach: Wniebowzięcia NMP, Niepokalanego Poczęcia NMP, Grzechu pierworodnego. Tematyka Bitwy Warszawskiej pojawi się również w „Śniadaniu w Trójce” (godz. 10.00), „Klubie Trójki” (21.00), w której Magdalena Drohomirecka porozmawia z dr Adamem Buławą, historykiem i Jarosławem Stryjkiem, regionalistą m.in. o Cudzie nad Wisłą i geniuszu strategicznym jego dowódców. W „Porze na Trójkę” (godz. 8.00-10.00) oraz „Trójce do Trzeciej” (godz. 11.00-15.00) – rozmowa Piotra Łodeja z dr Tomaszem Gajownikiem. Tematy związane z obchodami 15 sierpnia pojawią się także w „Zapraszamy do Trójki” (15.00-19.00).
W poniedziałek, 15 sierpnia, w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami historycznych wydarzeń. Stacja zaplanowała transmisje uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie. W studiu plenerowym Polskiego Radia 24, usytuowanym przy Placu Piłsudskiego w Warszawie gościć będą eksperci ds. obronności, wojskowi oraz politycy zajmujący się wojskiem i bezpieczeństwem. Tematyka związana z 15 sierpnia będzie również poruszana w serwisach i magazynach informacyjnych oraz pozostałych audycjach publicystycznych.
W audycji radiowej Czwórki „Pierwsze słyszę” (godz. 7.00) rozmowa o „Sztuce historii”, czyli o muralach upamiętniających 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W „Stacji Nauka” (godz. 12.00-13.00) rozmowy o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Bitwy Warszawskiej. Tematyka audycji będzie nawiązywała do działań polskiego wywiadu. W specjalnych wydaniach audycji redakcji katolickiej – „Muzyka Dobrego Słowa” (godz. 20.00) rozmowa z ks. Przemysławem Artemiukiem o znaczeniu dogmatów w Kościele, a w „Nocnych czatach” (godz. 21.00) o tym jak obchodzić święta kościelne i rocznice historyczne – czyli o przeplataniu się wątków religijnych i patriotycznych.
W Polskim Radiu Chopin w dniu rocznicy Bitwy Warszawskiej wyemitowana zostanie specjalna audycja, w której pojawią się pieśni patriotyczne m.in. „Pierwsza kadrowa”, „Płynie Wisła, płynie” czy „Ułani” (godz. 18.00). Nie zabraknie etiudy „Rewolucyjnej” Fryderyka Chopina, poematu symfonicznego „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego, czy uwertury „Legenda Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego.
W Polskim Radiu Kierowców uroczystości 15 sierpnia będą najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. W dyskusjach na antenie stacji pojawią się kwestie dotyczące wojskowości, w tym m.in. przegląd innowacyjnych projektów i wynalazków, które powstały w 20-leciu międzywojennym.
Polskie Radio dla Zagranicy również przygotowało specjalne audycje z okazji wydarzeń 15 sierpnia. Słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z oficjalnych obchodów święta oraz ciekawych rozmów – m.in. z duchownymi i etnografami, przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej oraz historykami z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojskowej Akademii Technicznej.
Źródło: Polskie Radio