Dzieła 65 twórców, ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków, muzyków orkiestrowych – 17 sierpnia rozpoczyna się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. To wielkie muzyczne święto prezentowane będzie na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest jego współorganizatorem.
– Dzięki stałej współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Programem 2 Polskiego Radia koncerty festiwalowe docierają do wielomilionowej publiczności w kilkudziesięciu krajach. Wydarzenia w ramach festiwalu nadawane są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stanowią również cieszącą się niezmiennym zainteresowaniem i uznaniem, ofertę dla stacji Europejskiej Unii Nadawców EBU – mówi Stanisław Leszczyński, szef artystyczny przedsięwzięcia i wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który będzie gościem niedzielnej audycji „Cafe Muza” (18 sierpnia, godz. 12.00). Róża Światczyńska porozmawia m.in. o festiwalu – jak wpłynął na nasze życie muzyczne, jak rozwijał się na przestrzeni dwóch ostatnich dekad oraz o tegorocznych atrakcjach festiwalowego programu. Transmisja audycji na antenie radiowej Dwójki oraz w mediach społecznościowych stacji.
Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” tradycyjnie oparty jest na muzyce Chopina, którego twórczość to największy fenomen polskiego romantyzmu. Podczas wydarzenia wybrzmi muzyka aż czterech stuleci – od renesansu do współczesności. Wystąpią artyści, którzy współtworzyli jego rangę, ale także debiutujący na tej imprezie – soliści i zespoły. Koncerty będą się odbywać w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Bazylice św. Krzyża oraz Zamku Królewskim.
Pierwszego dnia festiwalu, 17 sierpnia o godz. 20.30 Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisję koncertu włoskiego dyrygenta i skrzypka Fabia Biondiego, który zagra w kościele św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet.
26 sierpnia o godz. 20.30 na antenie Dwójki będzie można usłyszeć London Symphony Orchestra pod batutą Antonia Pappano oraz Bruce’a Liu – triumfatora ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W programie: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz I Symfonia e-moll op. 39 Jeana Sibeliusa.
W ramach prezentacji kolejnych dzieł operowych Stanisława Moniuszki, Fabio Biondi wraz z zespołem Europa Galante wykona „Straszny Dwór”. Instrumenty historyczne będzie można także usłyszeć w trakcie występu {oh!} Orkiestry Historycznej, która zagra pod dyrekcją Martyny Pastuszki. W programie m.in. IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 Felixa Mendelssohna oraz Koncert wiolonczelowy Eduarda Lalo, ze znakomity francuskim wiolonczelistą Jeanem-Guihen Queyrasem w partii solowej.
W czwartek 29 sierpnia o godz. 17.00 transmisja koncertu amerykańskiego pianisty, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku, Garricka Ohlssona, który zagra razem z Appolon Musagète Quartet Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Z kolei 1 września o godz. 20.30 laureat tego samego Konkursu – Janusz Olejniczak weźmie udział w prawykonaniu Koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi Orkiestrę Sinfonia Varsovia.
W przerwach transmisji na antenie Dwójki rozmowy z wykonawcami. 22 sierpnia gościem będzie laureatka II nagrody Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku – Bomsori Kim. Wśród artystów, opowiadających o swoich koncertach także: Bruce Liu, Hélène Grimaud, Kate Liu, Makoto Ozone, Chouchane Siranossian i Vilde Frang.
Źródło: Polskie Radio