TVP Dokument z okazji 3. urodzin przygotował wiele wyjątkowych premier w grudniu. We wtorkowym paśmie „Barbara Włodarczyk zaprasza” widzowie staną oko w oko z ułomnościami systemu zdrowotnego USA, z zagrożeniami, jakie niosą najnowsze technologie, zapoznają się z wynikami najnowszych badań nad ludzkim mózgiem i odwiedzą Monako — kraj, który silnie działa na rzecz ochrony środowiska. Wśród nowości nie zabraknie tematyki przyrodniczo-podróżniczej. W ofercie kanału znajdą się: „Tajemnicze historie mumii” czy niesamowite miniserie „Dzika Wielka Brytania” oraz „Dzika Kuba”. Pojawią się również premierowe odcinki „Polskiego dziedzictwa” z mającym polskie korzenie realizatorem filmów dokumentalnych propagujących polską kulturę i historię, Stefanem Tompsonem.
Sprawdź godziny emisji audycji „Nausicaa. Oceanarium przyszłości” w PROGRAMIE TV
W cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” na widzów czekają aż 4 premiery.
5 grudnia o godz. 21:25 film „Pieniądze albo życie: czyli jak się leczyć w USA” opowie o zdumiewająco dysfunkcyjnym systemie zdrowotnym w USA. Amerykański model opieki zdrowotnej został stworzony z myślami politycznymi i biznesowymi, a jego ofiarami padają każdego dnia zwykli obywatele.
12 grudnia o godz. 21:20 dokument „Świat pod nadzorem, czyli opowieść o wykorzystywaniu najnowszych technologii do obserwacji i śledzenia ludzi”. Film ukazuje międzynarodowe śledztwo w tej sprawie i koncentruje się na wpływie tych technologii na wolność obywateli.
19 grudnia o godz. 21:20 film „Neuroplastyczność. Rewolucja” pokaże, jak… naprawić swój mózg. To podsumowanie najważniejszych badań w dziedzinie z ostatnich lat, a zaproszeni naukowcy i badacze wyjaśnią, jak wykorzystać zasady uczenia się i zapewnić optymalne warunki dla zdrowego mózgu.
26 grudnia o godz. 21:40 na widzów czeka film dokumentalny „Monako, księstwo i oceany”, czyli opowieść o kraju, który znajduje się trochę poza radarem światowej polityki, a najważniejsze problemy XXI wieku przewidział już ponad 100 lat temu. Monako od dawna przywiązuje ogromną wagę do kwestii ochrony środowiska, zmian klimatu, ochrony oceanów i zwierząt w nim żyjących.
W sobotnie popołudnia w TVP Dokument nie zabraknie również filmów przyrodniczo-podróżniczych. Szczególną uwagę warto zwrócić na premierowe emisje takich filmów jak: „Tajemnicza historia mumii. Mumia Guanczów” (2 grudnia, godz. 14:50) oraz jego drugą część – „Tajemnicza historia mumii. Złota mumia” (9 grudnia, godz. 14:45), czyli nagradzane za granicą dokumenty o nowych odkryciach i tajemnicach mumii.
„Nausicaa. Oceanarium przyszłości” (9 grudnia, godz. 15:50) to z kolei opowieść o największym i najbardziej innowacyjnym akwarium w Europie, czyli miejscu, gdzie łączą się nauka, rozrywka i ochrona oceanów. W filmie „Siedem dni na Marsie” (16 grudnia, godz. 15:55) profesor Brian Cox spędza bezprecedensowy tydzień w NASA Jet Propulsion Laboratory, spotykając się z zespołem odpowiedzialnym za misję Perseverance. Widzowie będą mogli wspólnie z NASA szukać śladów życia na Czerwonej Planecie.
Również w środku tygodnia TVP Dokument zaspokoi głód podróży i obcowania z przyrodą. „Dzika Wielka Brytania” (18-27 grudnia, od poniedziałku do piątku, godz. 14:05) jest 8-odcinkowym cyklem dokumentalnym pokazującym Wyspy Brytyjskie w niespotykany dotąd sposób. Każdy odcinek to oddzielna opowieść o wyspach, górach, lasach, jeziorach, rzekach, miastach czy wsiach Wielkiej Brytanii. „Dzika Kuba” (28-29 grudnia, godz. 14:45) – dwuczęściowy dokument o perle Karaibów – Kubie. To podróż do zagubionego świata, który wkrótce może zniknąć na zawsze. Niezależnie od polityki, izolacja Kuby stworzyła naturalną cytadelę na Karaibach, wyspę naprawdę oddzieloną.
Sprawdź ofertę kanału TVP Dokument w PROGRAMIE TV
TVP Dokument niezmiennie zaprasza również na kontynuacje premierowych produkcji. Cykl „Polskie dziedzictwo” (niedziele, godz. 18:30) trwa, a Stefan Tompson zdecydowanie nie pokazał jeszcze wszystkich śladów Polski za granicą. To doskonała okazja, by odkryć je razem z nim!
Źródło: Telewizja Polska