31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe. Powstał największy niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Z okazji 40. rocznicy tego wydarzenia Telewizja Polska wyemituje filmy dokumentalne, fabularne, reportaże i audycje publicystyczne. Jedynka zaprasza na wyjątkowy koncert „Dorosłe Dzieci”, który odbędzie się 31 sierpnia w Gdańsku. TVP przygotowała również portal solidarnosc.tvp.pl oraz spot okolicznościowy.
Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV
– „Solidarność” to najważniejsze doświadczenie mojego życia. Ruch, który 40 lat temu narodził się pod bramą gdańskiej stoczni, zjednoczył miliony Polaków przywracając im poczucie godności, nadziei i wiary w możliwość decydowania o własnych losach. „Solidarność” to także lekcja kształtowania postaw obywatelskich, dzięki której nauczyliśmy się patrzeć na rzeczywistość polityczną przez pryzmat kategorii etycznych, odróżniać dobro od zła i niewolę od wolności. Euforia „Solidarności” pozwoliła Polakom na nowo odkryć własną podmiotowość, była antidotum na narzucony przez komunistów niewolniczy ustrój. Dziedzictwo Sierpnia ‘80 podniosło z gruzów polską wspólnotę i zorganizowało Naród w prawdziwie demokratyczne wolne państwo. W czasach, w których poczucie wspólnoty zagrożone jest przez egoizm i destrukcyjny indywidualizm, przypominanie i nieustanne podkreślanie dziedzictwa „Solidarności” oraz roli, jaką odegrała ona w walce o godność i niepodległość, jest obowiązkiem wynikającym z misyjnego charakteru mediów publicznych. Jestem dumny, że mogę spełniać ten obowiązek nie tylko jako prezes Telewizji Polskiej, ale także jako świadek i uczestnik wydarzeń sprzed 40 lat – powiedział Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.
W poniedziałek, 31 sierpnia, o godz. 20:10 w TVP1 widzowie obejrzą wyjątkowy, pełen symboliki koncert „Dorosłe Dzieci”, zorganizowany w miejscu, gdzie 40 lat temu narodziła się „Solidarność” – w pustym doku, usytuowanym na końcu znajdującej się w Stoczni Gdańskiej wewnętrznej drogi, zwanej obecnie Drogą do wolności. Twórcy koncertu stworzyli pełne symboliki, nowoczesne widowisko, w które tchnęli ducha tamtych czasów. Niebagatelną rolę w wydarzeniach sierpniowych odegrała piosenka. Strajkujący stoczniowcy, stłoczeni w niewielkiej sali BHP, słuchali utworów polskich artystów, których przeboje było słychać z radioodbiorników na terenie całej stoczni. Podczas koncertu widzowie usłyszą je w nowych aranżacjach – z udziałem orkiestry symfonicznej i solistów. Wśród zaprezentowanych utworów znajdą pieśni największych bardów „Solidarności” – Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego – oraz Macieja Pietrzyka. Pełna dramaturgii akcja budowana wokół statku, w symboliczny sposób nawiąże do powstania „Solidarności”. Nie zabraknie unikatowych materiałów dokumentalnych z archiwum TVP i NSZZ „Solidarność”. Multimedia i oprawa graficzna koncertu wzbogacą warstwę muzyczną. Widowisko poprowadzą: Agnieszka Oszczyk i Radosław Pazura.
Wystąpią: Olga Szomańska, Marek Piekarczyk, Skubas, Jacek Bończyk, Gospel Rain, Marcin Januszkiewicz, Maciej Musiałowski, Ania Rusowicz, Wojciech Cugowski, Zuza Jabłońska, Mateusz Ziółko, Natalia Sikora i Janusz Radek.
31 sierpnia o godz. 21:40 widzowie TVP1 obejrzą film dokumentalny „Konspirator”, który przedstawia kulisy życia w solidarnościowym podziemiu w latach 80-tych Andrzeja Michałowskiego, jednego z działaczy gdańskiej „Solidarności” i współorganizatora strajków w Porcie Gdańskim, który kilka lat ukrywał się przed bezpieką, równocześnie biorąc aktywny udział w antykomunistycznej konspiracji. Autentyczne wspomnienia głównego bohatera oraz liczne inscenizacje wzmacniają dramaturgię filmu.
Na filmy dokumentalne ukazujące najważniejsze wydarzenia dotyczące powstania „Solidarności” zaprasza również TVP Historia.
28 sierpnia o godz. 16:30 zostanie wyemitowana „Opozycja przedsierpniowa”, film ukazujący powstanie pierwszych środowisk opozycyjnych w Polsce po 1975 r. Dokument jest częścią cyklu „Polskie 100 lat”, będącego największą dokumentalną produkcją na temat historii Polski od przełomu XIX i XX w. do 2004 roku.
Również teleturniej „Giganci Historii” 30 sierpnia, o godz. 16:30 poświęcony będzie 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Wiedzę uczestników sprawdzi Przemysław Babiarz.
Antena od początku sierpnia przypomina w cyklu dokumentalnym „Twarze solidarności” bohaterów wielkiego sierpniowego zrywu.
W wydarzeniach sierpniowych ważną rolę odegrały kobiety, które zamiast stabilizacji życiowej wybrały działalność opozycyjną. TVP Kultura przypomni o nich 30 sierpnia o godz. 22:45 w filmie „Solidarność według kobiet”. Bohaterkami filmu są m.in.: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda – Gwiazda, Janina Jankowska.
TVP Seriale wyemituje 29 sierpnia o godz. 23:50 obsypany nagrodami film „Wszystko, co kocham” prezentujący burzliwą historię miłości 18-letniego Janka, który wbrew ojcu, zakochuje się w córce działacza „Solidarności”.
Tematyka wydarzeń sierpniowych będzie również obecna w programie „Pytanie na śniadanie”, w którym 31 sierpnia poznamy kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną lat 80-tych.
Telewizja Polska uruchomi dedykowany sierpniowej rocznicy portal solidarność.tvp.pl. Znajdzie się w nim ponad 500 unikatowych materiałów wideo, sylwetki bohaterów Sierpnia 1980, kalendarium i publikacje przypominające najważniejsze momenty z historii „Solidarności”.
Źródło: Telewizja Polska