W 5. rocznicę tragedii smoleńskiej Telewizja Polska powróci w swoich programach do dramatycznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku i przypomni sylwetki pasażerów lotu TU154M.
TVP1 HD 9 kwietnia, w przededniu 5. rocznicy tragicznej śmierci pasażerów TU 154M, zaprosi o godzinie 22:20 na premierę filmu dokumentalnego Jacka Kruczkowskiego z 2015 roku „Smoleńsk 2010 – Na własne oczy” – w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Jest to zbiór relacji operatorów polskich stacji telewizyjnych, którzy 10 kwietnia 2010 roku byli w Smoleńsku.
Sławomir Wiśniewski, Radosław Sęp, Krzysztof Łapacz, Paweł Wudarczyk, Krzysztof Kołosionek, Jan Mróz, Jurij Kołtowicz, Włodzimierz Resiak przedstawiają tamte dramatyczne wydarzenia, widziane z różnych perspektyw. Warstwę wizualną tworzą zrealizowane przez nich ujęcia, które z różnych względów nie pojawiły się w relacjach reporterskich. Sławomir Wiśniewski to jedyny operator, któremu udało się z bliska sfilmować miejsce katastrofy TU154M nr 101. Jego zdjęcia były pokazywane przez wszystkie stacje telewizyjne. Inni operatorzy nie mogąc przedostać się przez szczelny kordon milicji, szukali dowodów katastrofy daleko od miejsca zdarzenia (powtórka: piątek, 10 kwietnia, godzina 12:45). Po filmie o godzinie 23:15 nastąpi wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.
10 kwietnia o godzinie 11:00 TVP1 HD będzie transmitować rocznicową Mszę Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej. Przewodniczyć jej będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Tego dnia tematyki smoleńskiej nie zabraknie także na innych antenach telewizji publicznej. W TVP Historia o godzinie 6:50 zaplanowano emisję filmu dokumentalnego Aliny Mrowińskiej „Smoleńsk 2010. Pamiętamy” powstały w pierwszą rocznicę katastrofy. Jest to kalendarium zdarzeń począwszy od 10 kwietnia, kiedy prezydencki samolot rozbił się w Rosji, aż do pogrzebu Pary Prezydenckiej na Wawelu. Jest to również zapis emocji Polaków, którzy w tamtych dniach wspólnie przeżywali żałobę. O godzinie 8:41 archiwalny zapis podanej informacji o katastrofie „Smoleńsk 8.41”, a o godzinie 10:40 emisja „Wiadomości” – wydanie z 10 kwietnia 2010 roku. Ponadto antena zaprosi widzów o godzinie 12:35 na emisję „Mojej Polski – rzecz o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim”, czyli filmu dokumentalnego Grzegorza Gajewskiego, a godzinę później – na film dokumentalny Ewy Świecińskiej „Gorycz i chwała”, który powstał w pierwszych tygodniach żałoby narodowej. Córka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska, odbywając sentymentalną podróż po rodzinnym albumie ze zdjęciami, opowiada o swoim szczęśliwym dzieciństwie, o wspaniałych relacjach z ojcem, o tym jaki był prywatnie i o jego karierze politycznej, o którą nigdy nie zabiegał za wszelką cenę, choć też bez polityki nie umiał żyć. O prezydencie Lechu Kaczyńskim mówią także jego znajomi: Krzysztof Wyszkowski, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych, Mirosława i Krzysztof Żukowscy, przyjaciele prezydenta, Zbigniew i Zofia Romaszewscy, działacze KOR, Maciej Łopiński i Narcyz Sienkiewicz, przyjaciele prezydenta, Piotr Semka, publicysta, autor biografii o prezydencie. Wieczorem o godzinie 19:45 niezwykły zapis osobistego dramatu osób, które straciły bliskich w katastrofie. Autorzy skupiają się na historii jednej z rodzin, dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i tragedię z 10 kwietnia 2010 roku. W filmie dokumentalnym Moniki Sieradzkiej „Smoleński lot” widzowie będą świadkami podróży z córką i żoną Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, przewodniczącego Federacji Rodzin Katyńskich do miejsc, w których rozegrały się te dramatyczne wydarzenia. Po tym filmie o godzinie 23:20 będzie można obejrzeć filmowy portret Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki pierwszej „Solidarności”, w obrazie Jędrzeja Lipskiego „Doceniałam każdy przeżyty dzień”, a o godzinie 1:10 emisja „Pociągu specjalnego Warszawa – Smoleńsk – Warszawa” – filmu dokumentalnego Józefa Szymury o podróży Rodzin Katyńskich z całej Polski w 70. rocznicę mordu w lesie katyńskim.
W TVP Polonia tematyka smoleńska będzie obecna już od 9 kwietnia. O godzinie 7:00 będzie emisja filmu Leszka Wieliczki „Ks. płk Adam Pilch” o życiu i służbie Zwierzchnika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, proboszcza parafii ewangelickiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. A 10 kwietnia o godzinie 15:25 antena pokaże „Smoleński lot” w reżyserii Moniki Sieradzkiej (powtórka: godzina 23:40 i 4:55). Natomiast tego samego dnia TVP Regionalna o godzinie 15:10 zaprosi na premierę niezwykłego filmu dokumentalnego Bogumiła Rawicza z 2015 roku „Nie polecieli…”. Na liście pasażerów prezydenckiego TU 154M byli prawie do ostatnich chwil przed tragicznym lotem do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Zofia Kruszyńska – Gust z kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako jedyna nie stawiła się do odprawy, bo nagle zachorowała. Inni wykreślali się z listy praktycznie aż do ostatnich chwil przed odlotem. Powody były różne: bo miał urodzić się syn, bo nagła choroba, bo miejsce wypadało odstąpić komuś starszemu, bo w kraju niespodziewanie zatrzymały inne obowiązki, lub też wizyta w Katyniu miała być już kolejną, a inni nie byli ani razu. Zofia Kruszyńska – Gust, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Englert – aktor, Jerzy Smoszna – prezydencki lekarz, Maciej Chojnowski – prezydencki fotograf i inni otrzymali w darze drugie życie, bo… nie polecieli (powtórka: piątek, 10 kwietnia, godzina 4:30 i niedziela, 12 kwietnia, godzina 0:10).
Źródło: Telewizja Polska