W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Telewizja Polska transmitować będzie oficjalne uroczystości rocznicowe odbywające się 1 września o godz. 11:00 na warszawskim Placu Piłsudskiego. TVP przygotowała też specjalne pasmo premier filmów dokumentalnych oraz niezapomniane widowisko muzyczne w Gdańsku „Tak zaczynała się wojna”, a także uroczysty koncert z Teatru Wielkiego Opery Narodowej „Polskie Requiem” – upamiętniające w wyjątkowy sposób to wydarzenie.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanałów TVP1 i TVP2
Główne obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędą się 1 września od godz. 11:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w których weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz pozostali przedstawiciele władz państwowych. Transmisja z wydarzenia na antenie TVP1.
„Tak zaczynała się wojna” to wielkie widowisko muzyczne, organizowane w Gdańsku, które zostanie wyemitowane 1 września w TVP2 o godz. 20:05. Podczas koncertu artyści zaprezentują nie tylko utwory w nowych aranżacjach, ale również piosenki napisane na potrzeby koncertu do wierszy polskich współczesnych poetów. W oprawie koncertu wykorzystane będą fragmenty prawdziwych dialogów i dokumentów, które zachowano z tamtych czasów, oraz historie cywilnych bohaterów m.in. takich jak Tadzio Jasiński, użyty jako żywa tarcza przez Niemców podczas ataku na Grodno. Przed publicznością w Gdańsku wystąpią: The Dumplings, Margaret, Dawid Kwiatkowski, Natalia Nykiel, Grzegorz Hyży, Piotr Cugowski, Krzysztof Cugowski, O. S. T. R., Michał Kowalonek, Janusz Radek, Bovska, Ralph Kamiński, Warszawska Orkiestra Sentymentalna oraz Sabaton.
Propozycją Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, upamiętniającą heroiczne czyny w walce o dobro Ojczyzny, będzie uroczysty koncert z udziałem artystów polskich i zagranicznych, którzy wykonają współczesne dzieło „Polskie Requiem”, stanowiące jedno z najważniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego. To niezwykła monumentalna kompozycja nawiązuje do wielkiej tradycji gatunku opartej na utworach Mozarta, Brahmsa, Verdiego czy Strawińskiego, sięgających do muzycznej symboliki związanej z tematyką śmierci i odkupienia. Na scenie wystąpią Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor, Tomasz Konieczny – bas, chór Międzynarodowej Akademii Chóralnej w Lubece oraz krakowska Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Organizatorem koncertu jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Retransmisja koncertu na antenie TVP1 o godz. 23:10.
Specjalne pasmo filmowe poświęcone II wojnie światowej będzie emitowane w środowe wieczory na antenie TVP1. Wyselekcjonowane filmy skupią się na pokazaniu największego konfliktu w dziejach świata z różnych perspektyw. Wszystkie filmy, które będą w jego ramach pokazywane są produkcjami TVP.
W ramach otwarcia pasma 1 września o godz. 22:15, jako pierwszy obraz, Telewizja Polska przedstawi film „Luftwaffe ’39: zbrodnia nieukarana” w reżyserii Rafała Geremka, w którym widzowie ujrzą skalę zbrodni dokonywanych przez Luftwaffe w czasie kampanii wrześniowej oraz wykorzystanie niemieckiego lotnictwa do prowadzenia działań wojennych. Następnie w kolejne środy, począwszy od 4 września, zostaną wyemitowane produkcje: „Hiranmoy Goshal. Nurtem dwóch rzek” w reżyserii Tomasza Śmiarowskiego; „Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu” w reżyserii Mieczysława Borka, oraz „Przemyśl – stracone marzenia” w reżyserii Tomasza Magierskiego.
Ponadto, w Telewizji Polskiej we wrześniu zostaną pokazane kolejne filmy związane z II wojną światową, a także interesujące obrazy podejmujące zagadnienie II RP: „Rzeczpospolita: reaktywacja”; 3 września, godz. 21.55, TVP1 – zgłębienie problemu odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku; „Zakazane filmy. Dziedzictwo nazistowskiego kina”; 9 września, godz. 23.35, TVP1 – historia i obraz niemieckiej kinematografii, która w latach 30. i 40. stała się narzędziem nazistowskiej propagandy; „Ostatni korespondent”; 16 września, godz. 23.35, TVP1 – dokument przedstawiający obraz przedwojennej Warszawy i dramat ludności cywilnej w obliczu nieoczekiwanego oblężenia, a także „Kupcy i fabrykanci”; 23 września, godz. 23.40, TVP1 – omawiający zjawisko zagłady prywatnej przedsiębiorczości w Polsce.
Źródło: Telewizja Polska