Kino Polska rozpoczyna cykl „Sto lat miłości”: przegląd największych przebojów przedwojennego kina. Ze szczególnym uwzględnieniem romantycznych komedii.
Filmoteka Narodowa i Telewizja Kino Polska rozpoczynają projekt „Sto lat miłości”: comiesięczne pokazy cyfrowo odrestaurowanych i uzupełnionych przebojów kinowych z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Cykl otworzy „Jadzia” (poniedziałek, 26 stycznia, godzina 18:40 oraz niedziela, 15 lutego, godzina 8:00), komedia romantyczna z 1936 roku z iście gwiazdorską obsadą: popularnymi amantami Jadwigą Smosarską i Aleksandrem Żabczyńskim oraz ukochaną przez publikę Mieczysławą Ćwiklińską. Film przetrwał do dziś w czterech niekompletnych kopiach, ale dzięki cyfrowemu odnowieniu udało się uzupełnić kilkanaście minut materiału. Będzie to zatem wyjątkowa okazja, by „Jadzię” zobaczyć w niedostępnej do niedawna jakości obrazu i dźwięku.
W lutym Kino Polska pokaże „Sportowca mimo woli” Mieczysława Krawicza z 1939 roku (poniedziałek, 23 lutego, godzina 18:30). Film miał burzliwe dzieje: nie zdążył z premierą przed wybuchem wojny, do niedawna znany był tylko z przemontowanej wersji „polonijnej”, wyświetlanej pod koniec lat 40. w USA. Fabuła to klasyczne komediowe qui pro quo: damski fryzjer (komediowy dynamit Adolf Dymsza) i wybitny hokeista (ponownie charyzmatyczny Aleksander Żabczyński) zamieniają się miejscami, aby ten drugi mógł zbliżyć się do pięknej Lili (gwiazda kina i rewii Ina Benita).
Każdej emisji przebojów z cyklu „Sto lat miłości” towarzyszy krótkie wprowadzenie. Dzięki temu widzowie będą mogli poznać ciekawostki z planu, ale i kulisy rekonstrukcji poszczególnych tytułów – równie fascynujące, co same filmy… Podczas tego pracochłonnego procesu nie tylko bowiem przywracano świetność obrazu i dźwięku, ale też często uzupełniano o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.
Źródło: Kino Polska TV