Trzykrotnie więcej widzów, niż zwykle o tej porze włączyło odbiorniki telewizyjne na Dwójkę w późny wtorkowy wieczór, by zobaczyć dokument „Ciemności skryją ziemię” o niemieckich obozach koncentracyjnych z materiałami filmowymi wykonanymi w ostatnich dniach wojny przez wojskowych operatorów alianckich armii, m.in. w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i Dachau.
Film, którego emisja rozpoczęła się po godzinie 22:50 a zakończyła po północy oglądało 1 mln 874 tys. widzów, czyli prawie co czwarty (udziały – 24%), spośród tych, którzy oglądali wtedy telewizję. Tymczasem tegoroczna średnia dla tego pasma w Dwójce to 816 tys. widzów (udziały – 9,7%).
W związku z tak ogromnym zainteresowaniem, a także bardzo licznymi głosami uznania ze strony widzów, które do TVP zaczęły płynąć jeszcze w nocy zaraz po emisji, Telewizja Polska planuje już kolejne emisje filmu i to nie tylko w TVP2 HD, ale też prawdopodobnie w TVP Kultura i w TVP Historia (o szczegółowych datach i godzinach widzowie będą informowani na bieżąco). Film dozwolony jest jednak – ze względu na liczne, wyjątkowo drastyczne sceny – dla widzów od 16 roku życia.
Przypomnijmy, że emisja tego brytyjsko-amerykańsko-izraelsko-duńskiego dokumentu była wydarzeniem rangi światowej. W 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau pokazały go telewizje wielu krajów: HBO (USA), ARTE (Niemcy/Francja), ARD (Niemcy), Channel4 (Anglia), VPRO (Holandia), Channel 8 HOT (Izrael), DR (Dania), RTVSLO (Słowenia), YLE (Finlandia), RTP (Portugalia) i NRK (Norwegia).
Dużą oglądalność osiąga też film z przelotu drona nad terenem dawnego KL Auschwitz–Birkenau, przygotowany wspólnie przez Telewizję Polską i BBC, emitowany już przez TVP INFO oraz dostępny na stronie WWW.tvp.info.pl. Opublikowały go na swoich stronach internetowych m.in. „The Guardian”, „The Independent” czy CNN. Tylko na kanale YouTube brytyjskiej BBC film osiągnął w ciągu pierwszych kilkunastu godzin prawie pół miliona wyświetleń. Film pokazuje skalę kompleksu KL Auschwitz–Birkenau: 28 budynków, w których przetrzymywani byli więźniowie, ścianę śmierci, gdzie byli rozstrzeliwani czy willę komendanta obozu Rudolfa Hoessa, ulokowaną nieco ponad 100 metrów od krematorium. Samo Birkenau – zwane także Auschwitz II – zajmowało obszar blisko 140 hektarów, na którym zbudowano blisko 300 budynków różnego przeznaczenia.
Źródło: Telewizja Polska