Jako agent wywiadu był lepszy od Jamesa Bonda. Jako dzielny archeolog mógłby konkurować z Indianą Jonesem. Ale Stanisław Mikulski to nie tylko Hans Kloss i Pan Samochodzik. W marcu na antenie Kino Polska można będzie zobaczyć inne wcielenia tego aktora.
Superbohater po polsku
Mieliśmy swojego Bonda w postaci Klossa, mieliśmy i Indianę Jonesa. To Tomasz N., bohater cyklu przygodowych powieści Zbigniewa Nienackiego. „Pan Samochodzik” doczekał się kilku wersji filmowych i telewizyjnych, ale najbardziej znaną jest ta serialowa, w której w rolę archeologa-detektywa wcielił się… oczywiście Stanisław Mikulski. Swoją pokraczną amfibią z silnikiem Ferrari przemierza dawne krzyżackie ziemie, chcąc udaremnić splądrowanie ukrytego skarbu templariuszy przez rodzimych i zagranicznych złodziei. Kino Polska przypomni miniserial „Samochodzik i templariusze” w marcowe soboty, rozpoczynając 14 marca o godzinie 11:25. Miłośników serii ucieszy też przypomnienie „samochodzikowych” ekranizacji z lat 80.: „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (wtorek, 3 marca, godzina 13:50) i „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (piątek, 13 marca, godzina 11:30).
Stirlitz i Kloss walczą z CIA
Stanisław Mikulski będzie bohaterem marca. W „Kalejdoskopie polskiego kina” (część pierwsza 14 marca o godzinie 11:00, druga – 21 marca o godzinie 11:00) Stanisław Janicki przypomni inne role aktora, również te zagraniczne. Dwie z nich można będzie poznać jeszcze tego samego dnia. Po południu Kino Polska pokaże węgierski kryminał „Morderca jest w domu” (sobota, 14 marca, godzina 15:30), w którym Mikulski gra kapitana Timara z węgierskiej milicji. Tego samego wieczoru sensacyjna „Europejska historia” (sobota, 14 marca, godzina 23:10): radziecka wizja skorumpowanej zachodniej demokracji. Mikulski, tym razem jako szlachetny dziennikarz, występuje u boku Wiaczesława Tichonowa – czyli Stirlitza z „17 mgnień wiosny”, radzieckiej wersji „Stawki…”. Na fanów czeka „Pierwszy lot” (z soboty na niedzielę, godzina 1:05) z debiutancką rolą Stanisława Mikulskiego. W kolejną sobotę (21 marca) oprócz następnych odcinków „Samochodzika” i „Stawki większej niż życie” stacja przygotowała „Ostatni kurs” (z soboty na niedzielę, godzina 1:05): polski tym razem kryminał, gdzie Mikulski dla odmiany gra nie detektywa, a podejrzanego taksówkarza.
Konwicki na bieżni
Kino Polska w marcu proponuje też kilka interesujących dokumentów. Obchodząca niedawno setne urodziny Danuta Szaflarska jest bohaterką „Innego świata” (piątek, 13 marca, godzina 8:40). Z kolei w „Najlepsza dla najlepszej” (czwartek, 26 marca, godzina 10:00), kronice powstawania otwartej w 2014 roku siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, pojawią się między innymi Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki. „Nie robić głupstw” (piątek, 13 marca, godzina 16:25) to filmowy portret Stanisława Janickiego, prawdziwej legendy telewizji. On sam przypomni zaś w swoim programie swój wywiad z Tadeuszem Konwickim: panowie spotkali się w 1967 roku na boiskach i bieżniach warszawskiego AWF, a rozmawiają nie tylko jak dziennikarz z reżyserem-scenarzystą, ale kinoman z kinomanem (sobota, 28 marca, godzina 11:00).
Komisarz Halski powraca
W marcu nie zabraknie też w Kino Polska filmowych premier. Można będzie zobaczyć choćby nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Gdyni „Prostą historię o miłości” w reżyserii Arkadiusza Jakubika (poniedziałek, 23 marca, godzina 0:30), debiut Władysława Pasikowskiego „Kroll” (niedziela, 1 marca, godzina 22:30) i komedię Stanisława Barei „Niespotykanie spokojny człowiek”(czwartek, 26 marca, godzina 16:55). W marcowe niedziele i poniedziałki wieczorem Kino Polska przypomni także wszystkie trzy sezony serialu „Ekstradycja” (od 1 marca).
Źródło: Kino Polska TV