Telewizyjna wersja „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku” w inscenizacji Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie zainauguruje Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura – we wtorek 3 marca o godzinie 20:30.
Festiwal ten to nowy cykl rejestracji lub transmisji spektakli granych w teatrach z całej Polski. Będą one pokazywane co najmniej raz w miesiącu we wtorkowym paśmie teatralnym tej stacji. Inicjatywa ta realizowana jest wspólnie z lokalnymi samorządami i przy ich wsparciu, a wpisuje się ona w obchody 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.
„Dwoje biednych Rumunów…” to przedstawienie na podstawie komediodramatu Doroty Masłowskiej, debiutującej w ten sposób w Teatrze Telewizji. Dwoje młodych, zagubionych ludzi – Dżina i Parcha – pod wpływem impulsu, udaje się we wspólną podróż po Polsce, udając tytułowych Rumunów. Napotkanym na drodze osobom opowiadają historie o ich domniemanej ojczyźnie. Nie brak tu przejaskrawionych stereotypów o postkomunistycznej biedzie i tęsknocie za kapitalistycznym Zachodem.
Dorota Masłowska pod komediową warstwą sztuki, utkanej z zabawnych gagów i napisanej właściwym dla jej twórczości śmieszno-wulgarnym językiem, przemyca przykrą prawdę o społecznym wykluczeniu, problemach z własną tożsamością i samotności.
Reżyserce spektaklu, przy wsparciu charakteryzatorów i kostiumografki, udało się osiągnąć niebywały efekt komiczny. Jednocześnie wrażliwość reżyserki na tekst Masłowskiej pozwoliła na wydobycie z niego przesłania, które jest „całkowicie nieśmieszne, a wręcz straszne”, jak mówi sama autorka.
Telewizyjna wersja przedstawienia różni się nieco od teatralnej – scenografię autorstwa Magdaleny Maciejewskiej w większości zastąpiły projekcje wideo, stanowiące tło wydarzeń. Wizualizacje nadały spektaklowi nową jakość, wymusiły pewne zmiany inscenizacyjne i uatrakcyjniły przedstawienie widziane okiem kamery.
Spektakl został doceniony na wielu festiwalach teatralnych. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Główną na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Rok później zakwalifikowano je do finału 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wstawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie za role aktorskie wyróżniono Agnieszkę Pawełkiewicz i Modesta Rucińskiego, a na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych został nagrodzony Grand Prix.
W spektaklu w reżyserii Agnieszki Glińskiej wystąpili: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Marcin Januszkiewicz i Modest Ruciński. Przedstawienie swoją premierę miało 16 września 2013 roku w Malarni Teatru Studio w Warszawie i pozostaje w repertuarze tego teatru.
Źródło: Telewizja Polska