W listopadzie TVP2/HD zaprezentuje kilka wyjątkowo interesujących filmów dokumentalnych. Większość z nich to telewizyjne premiery.
Jako pierwszy widzowie zobaczą „Please find – Henryk Mikołaj Górecki”, film opowiada o życiu i twórczości jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Sławę Góreckiemu przyniosły awangardowe kompozycje, między innymi „Symfonia Pieśni Żałosnych”, która niejednokrotnie budziła zażarte dyskusje. Zmarły w 2010 roku Henryk Mikołaj Górecki był laureatem wielu prestiżowych nagród. Doceniony przez Brytyjczyków – trafił na listę geniuszy dziennika „The Telegraph”, na której uplasował się na 32. miejscu. Premiera telewizyjna: „Please find – Henryk Mikołaj Górecki”. Niedziela, 11 listopada, godzina 23:05.
Kolejna propozycja Dwójki również jest premierą telewizyjną. „Człowiek, który okłamał świat” to opowieść o irackim inżynierze chemii, który w 1999 roku poprosił o azyl polityczny w Niemczech. Naukowiec od razu wzbudził zainteresowanie Federalnej Służby Wywiadowczej. Podczas przesłuchań Irakijczyk zeznał, że w jego ojczyźnie produkuje się broń masowej zagłady. Informacja ta okazała się niezwykle przydatna jako kolejny argument do podejmowania walki z terroryzmem. Dopiero później okazało się, że przesłuchiwany Irakijczyk… kłamał. Film nawiązuje do inwazji USA na Irak, która pochłonęła tysiące ofiar i doprowadziła kraj znad Zatoki Perskiej do ruiny. Premiera: „Człowiek, który okłamał świat”. Poniedziałek, 12 listopada, godzina 0:35.
Inny film, „Biały Dom Baracka Obamy”, zdradzi kulisy prezydentury pierwszego czarnoskórego przywódcy Stanów Zjednoczonych. Z czteroletnią kadencją Obamy wiązano wielkie nadzieje. Jednak czas pokazał, że zapowiedzi zmian składane podczas kampanii prezydenckiej niełatwo wprowadzić w życie. Twórcy filmu zrealizowanego przez BBC próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego prezydentowi Obamie nie udało się spełnić wyborczych obietnic. W filmie przytoczono rozmowy z ludźmi, którzy towarzyszyli Barackowi Obamie przez ostatnie cztery lata. Premiera: w cyklu „Świat bez fikcji” – „Biały Dom Baracka Obamy”. Wtorek, 13 listopada, godzina 22:50.
Kolejny film Dwójki także jest premierą. „W oku Boga” to opowieść o polskim fotografie wojennym Krzysztofie Millerze, który musi zmierzyć się z rzeczywistością po pobycie w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Film jest również okazją, by zobaczyć słynne fotografie, które Miller wykonał w krajach ogarniętych wojną, między innymi Chorwacji, Bośni, Kosowie, Rwandzie, Kongu, RPA, Ugandzie, Kenii, Burundi, Afganistanie, Palestynie, Gruzji, Czeczenii, Kambodży oraz Iraku. Premiera: „W oku Boga”. Środa, 14 listopada, godzina 14:05.
Tuż po emisji „W oku Boga”, Dwójka nada Niezależną republikę Samosiuk. Dokument ten przybliża postać i dokonania słynnego polskiego operatora filmowego Zygmunta Samosiuka. Brał on udział przy powstawaniu takich filmów, jak „Brzezina”, „Austeria” czy „Krajobraz po bitwie”. Zygmunt Samosiuk zasłynął między innymi umiejętnością filmowania „z ręki” oraz pracą przy minimalnej ekspozycji. W latach siedemdziesiątych należał do czołówki polskich operatorów. Zmarł nagle w 1983 roku. W filmie wspominają go współpracownicy i przyjaciele, między innymi Andrzej Wajda, Janusz Majewski i Daniel Olbrychski. Niezależna republika Samosiuk. Środa, 14 listopada, godzina 14:35.
Źródło: Telewizja Polska