Wyemitowane w poniedziałek 13 kwietnia 2015 roku w Jedynce dwa programy o tematyce historycznej wzbudziły bardzo duże zainteresowanie widzów. „Krew, miłość i zdrada” – pierwszy odcinek nowej serii dokumentalnej „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego, wyprodukowanej przez Telewizję Polską i National Geographic Channel, obejrzało ponad 1 mln 700 tys. widzów. Wielu widzów przyciągnęła też druga propozycja historyczna Jedynki – film „Czaszka z Katynia”. Zgromadził on przed telewizorami ponad 1 mln 300 tys. osób.
– Cieszymy się z tego, że po dziewięcioletniej przerwie „Sensacje XX wielu” wróciły na antenę Jedynki. Współpraca Telewizji Polskiej z National Geographic Channel gwarantuje najwyższe standardy w realizacji cyklu. Jak widać, niekonwencjonalny sposób przedstawiania wydarzeń historycznych i politycznych, a przede wszystkim wielka praca wyjątkowego autora, jakim jest Bogusław Wołoszański, spełniają oczekiwania naszych widzów – mówi Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP1.
Przedwczorajszy odcinek „Sensacji XX wieku” przedstawiający historię rotmistrza Jerzego Sosnowskiego – asa wywiadu II Rzeczypospolitej, który dzięki swoim talentom i urokowi osobistemu zdobywał tajne informacje, romansując z żonami wysokich rangą urzędników i wojskowych w Berlinie – obejrzało 1 mln 741 tys. widzów (udziały wyniosły 10,6%).
Na drugi odcinek pt. „Strażnicy skarbów”, oparty także na archiwach i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów, TVP1 HD zaprasza 27 kwietnia, o godzinie 20:25. Tym razem Bogusław Wołoszański sprawdzi, czy w okolicach Wrocławia może być nadal ukryty legendarny skarb hitlerowców, jaką rolę w jego ukryciu mogli odegrać: Otto Skorzeny, zwany najgroźniejszym człowiekiem w Europie, Reinhard Gehlen, tworzący po zakończeniu wojny wywiad RFN i Herbert Klose, funkcjonariusz wrocławskiego Prezydium Policji, który po wojnie prawdopodobnie pozostał w Polsce, aby pod fałszywym nazwiskiem strzec skarbu.
„Sensacje XX wieku” to nie tylko fascynujące historie. Widowisko to słynie również z gwiazdorskiej obsady. W pierwszym odcinku wystąpił m.in. Mikołaj Roznerski, a w drugim widzowie zobaczą Adama Woronowicza i Jerzego Bończaka. Cykl reżyseruje Robert Wichrowski.
Dobrą widownię – 1 mln 341 tys. widzów (udziały – 9,4%) zgromadził również wyemitowany 13 bm. wieczorem duński film pt. „Czaszka z Katynia” w reż. Lisbeth Jessen, w którym starano się odpowiedzieć na pytanie – skąd się wzięła i do kogo należała czaszka, znaleziona w jednym z instytutów medycyny sądowej w Kopenhadze.
Źródło: Telewizja Polska