Umowa Telewizji Polskiej i Deutsche Welle

Niemiecka stacja radiowo-telewizyjna Deutsche Welle i Telewizja Polska zacieśniają współpracę. – Wspólnie z najważniejszą polską telewizją jesteśmy w stanie zdziałać więcej – powiedział dyrektor generalny znaczącego niemieckiego nadawcy Peter Limbourg w piątek, 23 maja br. w Warszawie podczas podpisania dwustronnej umowy. – Nasza współpraca trwa już od dawna, ale takie ramowe porozumienie pomoże ją zaktywizować i poszerzyć o nowe tematy i pola działania – oświadczył prezes TVP Juliusz Braun.

Umowa przewiduje m.in. koprodukcje filmowe, wymianę informacji o własnych produkcjach i sposobach organizacji pracy, uczestnictwie w organizowanych przez drugą stronę festiwalach, targach i konkursach, a także być może wspólne szkolenie pracowników. Pada też w niej deklaracja o wymianie własnych programów oraz usług techniczno-produkcyjnych i wspieranie wzajemnych wizyt dziennikarzy i ekip realizacyjnych.

Podczas rozmów poprzedzających podpisanie umowy wstępnie uzgodniono już współpracę w wymianie informacji i materiałów o kulturze, którą z polskiej strony koordynować będzie TVP Kultura. Niemieccy goście deklarowali też zainteresowanie dokumentalnymi filmami TVP, która w Polsce jest absolutnym liderem w ich produkcji oraz pozyskiwaniem polskich materiałów z bardzo bogatych i sięgających dziesięciolecia wstecz archiwów Telewizji Polskiej, jakimi działająca od 1992 roku Deutsche Welle nie dysponuje.

Umowa o współpracy przypieczętowuje istniejącą już długoletnią współpracę TVP z Sekcją Polską DW. W koprodukcji z TVP Szczecin od 1999 roku przygotowywany jest m. in. magazyn „Eurosąsiedzi” (do 2010 roku „Między Odrą a Renem”) emitowany obecnie co tydzień przez TVP Regionalną. Najnowszy przykład znakomitej współpracy to telewizyjno-internetowy projekt TVP2 „Co słychać, sąsiedzie”, powstający we współpracy z Sekcją Polską Deutsche Welle oraz stacją ARD – Mitteldeutscher Rundfunk (MDR). Będzie on – co zadeklarował dyrektor Jerzy Kapuściński w czasie rozmów – z całą pewnością kontynuowany.

Deutsche Welle jest jedną z dziesięciu stacji ARD – federacji niemieckich nadawców publicznych. Jej ustawowym zadaniem jest przygotowywanie i nadawanie programów telewizyjnych i radiowych dla zagranicy. DW to także portal informacyjno-publicystyczny dw.de zawierający serwisy w 30 językach m. in. po polsku, ukraińsku i rosyjsku. DW finansowana jest z budżetu federalnego, ustawa zapewnia jej jednak niezależność od rządu RFN.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *