Superfestiwal EtnoKraków na antenie radiowej Dwójki

5 lipca 2015 roku rozpocznie się EtnoKraków – wydarzenie będące koalicją 36. Euroradio Folk Festival oraz 17. Rozstaje/Crossroads Festival Kraków. Radiowa Dwójka zaprasza na specjalne audycje i transmisje festiwalowych koncertów, dzięki którym słuchacze poczują atmosferę tego wielkiego międzynarodowego święta world music.

EtnoKraków to ponad 200 muzyków z państw 4 kontynentów, blisko 50 koncertów, warsztaty i noce tańca, które zawitają do miasta od 5 do 11 lipca. Program 2 Polskiego Radia przybliży słuchaczom najważniejsze festiwalowe wydarzenia w audycjach „Summertime” (niedziela, 5 lipca, godzina 16:00), specjalnych wydaniach magazynu „Źródła” (poniedziałek-piątek, 6-10 lipca, godzina 12:00), „O wszystkim z kulturą” (środa, 8 lipca, godzina 18:00) oraz „Przestrzeniach kultury” (sobota, 11 lipca, godzina 12:00).

W radiowej Dwójce nie zabraknie również transmisji festiwalowych koncertów. Pierwsza z nich rozpocznie się 8 lipca o godzinie 20:00 – w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpi Kroke, jeden z najlepszych zespołów polskiej sceny muzycznej, który wypracował własny, oryginalny styl, czerpiąc z tradycji muzyki klezmerskiej. Będzie można również posłuchać duetu Rakesha Chaurasia oraz Zakira Hussaina – niekwestionowanej legendy world music, wirtuoza gry na tabli, koncertującego i nagrywającego z największymi sławami (m.in. z Janem Garbarkiem, Johnem McLaughlinem, Ravim Shankarem).

9 lipca słuchacze Dwójki na cały wieczór przeniosą się do Kościoła św. Katarzyny. O godzinie 18:30 zagra Aram Merangulyan Folk Instruments Ensemble utworzony przy Narodowym Radiu Armenii. Grupa wykonuje utwory ludowe, trubadurów i minstreli, ormiańskich kompozytorów, a także pieśni ludowe innych narodów. Zaraz potem, o godzinie 19:30, wystąpią Ahlberg, Ek & Roswall. Szwedzkie trio czerpie natchnienie i inspirację z wielu gatunków: od baroku do muzyki pop, a jego twórczość charakteryzuje wirtuozeria i dynamika. Transmisję zakończy polski akcent – koncert Muzykantów (godzina 20:30), znanych ze scenicznej ekspresji prekursorów brzmienia opartego na akustycznym instrumentarium i odwołującego się wprost do ludowego wzorca.

Wieczór 10 lipca również zdominują festiwalowe koncerty, ponownie w Kościele św. Katarzyny. O godzinie 18:30 Adam Strug i Kwadrofonik zaprezentują swój niezwykły projekt pt. „Requiem ludowe”, który jest nie tylko fascynującym eksperymentem muzycznym, ale i poruszającym do głębi doświadczeniem. „Requiem…” zabrzmiało po raz pierwszy w listopadzie 2014 roku – w Krakowie artyści przedstawią zupełnie nowy materiał. O godzinie 19:30 wystąpi Maria Kalaniemi, wybitna instrumentalistka kręgu world music i jedna z najbardziej uznanych fińskich artystek, a na fortepianie towarzyszyć jej będzie Timo Alakotila. Natomiast o godzinie 20:30 Piotr „Pianohooligan” Orzechowski przedstawi swój najnowszy projekt – „15 Studies for the Oberek”, stanowiący próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Radiowa Dwójka zaprosi na transmisje również ostatniego dnia festiwalu. Tym razem słuchacze przeniosą się na krakowski Plac Wolnica, gdzie 11 lipca o godzinie 20:00 zagra rodzinny zespół, a zarazem wielkie odkrycie polskiej sceny muzycznej ostatnich lat – Kapela Maliszów. Następnie, o godzinie 21:00, jedna z najsłynniejszych grup polskiego folku, Kapela ze Wsi Warszawa, oraz wybitna artystka z hiszpańskiej Galicji, Mercedes Peón, przedstawią efekty trwającej blisko 3 lata muzycznej znajomości – kompozycje z zapowiadanego na jesień wspólnego albumu „Święto Słońca”. Transmisję zakończy występ Manou Gallo Groove Orchestra z Wybrzeża Kości Słoniowej (godzina 22:00). Manou Galo to artystka występująca od 12 roku życia; gra na gitarze basowej i instrumentach perkusyjnych, swoje piosenki wykonuje w ojczystym języku dida, ale też po angielsku i francusku. Czerpiąc z afrykańskich źródeł, tworzy muzykę trafiającą do współczesnego odbiorcy.

Organizatorami festiwalu EtnoKraków są Polskie Radio we współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU), Stowarzyszenie Rozstaje oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Kraków.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *