Eksplozja – to chyba najlepsze określenie tego, co wydarzyło się w polskiej muzyce w latach 80-tych. Nagle na polskiej scenie pojawił się niekontrolowany przez władze i ograniczany przez cenzurę rock, który zawładnął sercami i duszami młodych Polaków pragnących wolności. To, co najlepsze w polskiej muzyce rockowej wydarzyło się właśnie w latach 80-tych. Początek lat 90-tych przyniósł nową falę wykonawców, którzy wnieśli na muzyczną scenę świeży powiew nowych czasów. Artystów obu tych dekad zobaczymy w niecodziennym koncercie „Legendy Rocka”, podczas łódzkiego Top Festiwalu na nowo otwartym Stadionie Miejskim, który 9 sierpnia pokaże główna antena Telewizji POLSAT – Polsat. To będzie podróż w świat przebojów młodości dwóch pokoleń Polaków. Oddział Zamknięty, Lombard, Sztywny Pal Azji, Urszula, Róże Europy, IRA, Turbo, Kobranocka, Proletaryat, Rezerwat, Martyna Jakubowicz, Mr. Zoob, Wanda i Banda, Ziyo, Paweł Kukiz i Big Day wykonają piosenki, które weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki rockowej.
To, co łączy wszystkich wykonawców „Legend Rocka”, to fakt, że wielkie przeboje, które usłyszymy na koncercie, pochodzą w większości z ich debiutanckich płyt. Taki głośny debiut w atmosferze wielkiego oczekiwania fanów w 1983 roku zanotował Oddział Zamknięty, którego pierwsza płyta to w całości dziś klasyka rocka, a hity „Obudź się” i „Ten wasz świat” zna każdy. Podobnie było z Urszulą, której „Dmuchawce, latawce, wiatr” rządziły na radiowych listach przebojów w 1983 roku. Chwilę później wokalistka wylansowała kolejne hity „Luz blues w niebie same dziury” czy „Malinowy król”. „Gdy usłyszałam muzykę i dostałam tekst napisany przez Marka Dutkiewicza, zapytałam, jaki malinowy król, o co w tym chodzi” – wspomina Urszula. W tym samym roku – 1983 – pierwsze sukcesy stały się udziałem grupy Lombard, którego „Szklana pogoda” została wyróżniona nagrodą w Opolu, a piosenka „Przeżyj to sam” stała się hymnem pokolenia młodych końca stanu wojennego. W 1983 roku ukazała się również debiutancka płyta „Maquillage” – Martyny Jakubowicz, która tak wspomina w wywiadzie dla Rzeczpospolitej tamten czas: „Lata 80. były paradoksalnie bardzo pięknym okresem. Trwała komuna, ale ludzie mieli ogromną potrzebę wolności, a koncerty rockowe były jej namiastką”. To właśnie na tej płycie ukazał się wielki przebój artystki „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”, który usłyszymy w jej wykonaniu w łódzkim koncercie. Na scenie w dwóch muzycznych odsłonach pojawi się również Paweł Kukiz. Najpierw w pamiętnej „Skórze” z 1984 roku – wielkim przeboju z Listy Przebojów radiowej Trójki, pominiętym z premedytacją na debiutanckiej płycie tria Aya RL. Potem będzie okazja, by usłyszeć hit Pawła Kukiza i Piersi „Całuj mnie”, który zdominował radiowy eter latem 1997 roku.
Kiedy jesienią 1982 roku jedna z wokalistek Lombardu Wanda Kwietniewska opuszczała zespół trudno było przypuszczać, ze jej kariera potoczy się tak dynamicznie. Już w listopadzie założyła własny zespół Wanda i Banda i zaczęła koncertować. Dwa lata później płytowy debiut zespołu okazał się wielkim sukcesem. To właśnie z tej płyty pochodzą wielkie przeboje grupy „Hi Fi” i „Nie będę Julią”, które usłyszymy w koncercie. „Legendy Rocka” będą także wyjątkową okazją by zobaczyć wykonawców i posłuchać przebojów zespołów, które dziś są już nieco zapomniane. Sztywny Pal Azji przypomni ważne pokoleniowe songi – poruszającą tekstem piosenkę „Spotkanie z…” i charakterystyczną, dzięki rytmowi werbla, „Wieżę radości, wieżę samotności” z debiutanckiej płyty „Europa i Azja” z 1987 roku. To właśnie „Wieżę radości…” w 2014 roku słuchacze radiowej Trójki wyróżnili jako najważniejszą piosenkę przyznając jej I miejsce w polskim TOPie Wszechczasów. Pierwszy polski zespół heavymetalowy tamtych lat – Turbo wykona balladę „Dorosłe dzieci”, swój największy przebój z debiutanckiej płyty o tym samym tytule z 1982 roku. W koncercie nie zabraknie również przebojów „Obserwator” z 1983 roku i „Zaopiekuj się mną” z 1985 roku zespołu Rezerwat, czy zespołu Mr. Zoob, którego dwa największe przeboje „Mój jest ten kawałek podłogi” i „Karta dla Waldka” ukazały się na składankowym longplay’u „Sztuka latania” Savitoru w 1985 roku. Co ciekawe nazwa zespołu Mr. Zoob odczytywana była powszechnie jako zakamuflowanie „Mr. z UB”, czyli „pan z UB” – PRL-owskich służb bezpieczeństwa.
W lata 90-te wprowadzą nas zespoły przełomu dekad. Kobranocka, która w 1987 roku wydała cover piosenki Die Toten Hosen – „I nikomu nie wolno się z tego śmiać”, a w lata 90-te weszła odważnie wielkim przebojem „Kocham cię jak Irlandię”, napisanym w wyniku młodzieńczej, niespełnionej miłości. W 1988 roku niebanalną piosenką „Stańcie przed lustrami” debiutował kolejny uczestnik koncertu – Róże Europy, zespół, który w koncercie wykona również swój największy przebój – „Jedwab” z dobrze przyjętej płyty „Poganie! Kochaj i obrażaj” z 1992 roku. Ci, którzy buntowali się tańcząc pogo na punkrockowych koncertach będą mogli zobaczyć i posłuchać jak brzmią dziś piosenki Proletaryatu z 1991 roku „Pokój z kulą w głowie” i „To my ziemi naszej sól”. Publiczność zaczaruje także zespół Ziyo, swoją balladą „Magiczne słowa”, która w 1994 roku była jedną z najpopularniejszych piosenek, niemal 2 miesiące okupując szczyt Listy Przebojów Programu Trzeciego. Trudno wyobrazić sobie koncert „Legend Rocka”, bez zespołu IRA, który na początku lat 90-tych wydał doskonały album „Mój dom” z bardzo ważnymi piosenkami – tytułową oraz „Nadzieją”, która była oficjalnym hymnem WOŚP w 1993 roku. Do dziś muzycy i fani uznają ten album, i te piosenki, za największe osiągniecie IRY. Najmłodszym rockowym wykonawcą w tym gronie będzie olsztyński zespół Big Day, który wielkie sukcesy odnosił w połowie lat 90-tych. Zespół wykona swój hit „Przestrzeń” ze złotej płyty „Kalejdoskop” z 1995 roku i ich najgłośniejszy letni przebój „W dzień gorącego lata”.
Źródło: Telewizja POLSAT