Słuchacze Programu 2 Polskiego Radia ponownie poczują atmosferę festiwalu EtnoKraków, który odbył się w pierwszej połowie lipca br. Na antenie zabrzmią festiwalowe koncerty -7 sierpnia będzie można posłuchać zespołów Agata Siemaszko Trio i Buda Folk Band, a 11 sierpnia Gobe Band, Hańba! oraz wirtuoza rogu alpejskiego – Arkady’ego Schilklopera.
7 sierpnia o godzinie 13:00 w audycji „Koncertowe wakacje” Program 2 nada retransmisję koncertu inaugurującego Festiwal Rozstaje. Agata Siemaszko – od dziecka związana ze środowiskiem folkowym i Kuba „Bobas” Wilk – grający głównie jazz i funk – choć ich muzyczna działalność ma korzenie w bardzo różnych nurtach, wspólnie stworzyli zupełnie nową, fascynującą jakość, czego potwierdzeniem stało się m.in. zdobycie Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2011 roku. W Krakowie wystąpili wspólnie z Miroslavem Rajtą, wybitnym słowackim cymbalistą, kompozytorem i aranżerem, jako Agata Siemaszko Trio. Po polsko-słowackiej formacji na antenie pojawi się Buda Folk Band. Ta węgierska grupa, powstała w 2007 roku, łączy wierność tradycji z wirtuozerią i wyobraźnią godną XXI stulecia. Grane przez nią utwory mają charakter typowy dla węgierskiej muzyki ludowej, która w wydaniu zespołu ujawnia swą ponadczasowość i jest znakomicie przyjmowana – również przez wielkomiejską publiczność.
Kolejna odsłona festiwalu EtnoKraków powróci do Dwójki 11 sierpnia o godzinie 20:00, w audycji „Podróż na jeden koncert”. W pierwszej kolejności będzie można posłuchać węgierskiej Gobe Band, której członkowie poszukują natchnienia w muzycznych tradycjach Transylwanii, Wojwodiny, ale też w świecie muzyki klasycznej, jazzu i rocka. Zaraz po niej – Hańba!, czyli zdobywcy Nagrody Specjalnej im. Czesława Niemena na ubiegłorocznym Festiwalu „Nowa Tradycja”. Zespół, wykorzystując instrumentarium tradycyjnej kapeli podwórkowej, gra energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi. Członkowie grupy korzystają z twórczości poetów międzywojennych (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego), tworzą też własne teksty. Jako ostatni wystąpi Arkady Schilkloper, rosyjski muzyk jazzowy specjalizujący się w grze na rogu alpejskim – jednym z najrzadziej wykorzystywanych instrumentów w muzyce improwizowanej. Profesor Jeffrey Agrell, specjalista od gry na rogu z University of Iowa powiedział żartem o Shilkloperze: Myślę, że nikt nigdy nie powiedział mu „Granie jazzu na rogu jest bardzo trudne i prawdopodobnie nienaturalne” albo być może to zdanie nie przekłada się na język rosyjski. To stwierdzenie pokazuje, jak karkołomne – nawet zdaniem specjalistów – zadanie postawił sobie Shilkloper. Słuchacze Dwójki przekonają się, że potrafi wybrnąć z niego brawurowo.
Źródło: Polskie Radio