Jesień 2015 w TVP Historia

Jesienią w TVP Historia premiera nowego cyklu dokumentalnego „Historia żywa” ukazującego pasję rekonstruktorów historycznych wydarzeń, a także nowe odcinki cyklu „Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego”. Będą też premiery filmów dokumentalnych o niezwykłych wydarzeniach z historii Polski („Wojna i Polska”, czy „Polowanie na Radziwiłłów”) i wyprawa do świata starożytności („Odyseusz”). Ofertę programową uzupełnią filmy („Kleopatra”, „Starożytni Rzymianie”, „Pradzieje Celtów”) oraz znane i lubiane: „Sensacje XX wieku”, „Encyklopedia II wojny światowej”, „Było nie minęło”. Nie zabraknie też publicystyki historycznej („Spór o historię”, „Cafe historia”, „Flesz historii”, „Ex Libris”).

PREMIERY FILMÓW DOKUMENTALNYCH

„Wojna i Polska” – PREMIERA
Film zrealizowany z okazji jubileuszu 100-lecia I wojny światowej. W kompleksowy sposób przedstawia losy Polski i Polaków na tle wydarzeń militarnych i politycznych ówczesnej Europy. Pokazuje procesy historyczne, które doprowadziły do odrodzenia niepodległej Rzeczpospolitej. Wydarzenia sprzed 100 lat prezentowane są w konwencji współczesnego programu informacyjnego. Widzowie mogą dzięki temu uczestniczyć w wydarzeniach z czasów I wojny światowej tak jakby to było dziś.
Emisja: październik

„Polowanie na Radziwiłłów” – PREMIERA
Pewnego letniego dnia 1922 roku pan nieświeskiego zamku Albrecht Radziwiłł udał się na inspekcję gruntów leśnych. Wszystko odbywało się jak zwykle, prócz jednego… książę zrezygnował z ochrony. Radziwiłł nie domyślał się nawet, że przejażdżka ta może kosztować go życie. Wiosną 1922 roku na Zachodniej Białorusi było niespokojnie. Rok wcześniej klęską Armii Czerwonej zakończyła się wojna polsko-radziecka. W wyniku traktatu ryskiego Zachodnie Białoruś i Ukraina zostały przyłączone do Polski. Polacy zaczęli nazywać te ziemie Kresami Wschodnimi. Zawarcie pokoju w Rydze nie oznaczało jednak końca zbrojnej konfrontacji. Oddziały partyzanckie napadały na bogate majątki, podpalały magazyny i wysadzały mosty. Niebawem okazało się, że oddziały te nie są do końca partyzanckie, ponieważ dowodzili nimi zawodowcy – oficerowie kadrowi. Jednym z takich oddziałów dowodził dwudziestosiedmioletni Kiriłł Orłowski.
Emisja: sobota, 19 września, godzina 19:45

„Pod presją” – PREMIERA
Filmowa biografia generała von Choltitza, który wywodził się ze starej śląskiej rodziny Odrowążów. W 1944 roku Choltitz uratował Paryż przed wysadzeniem w powietrze, za co do końca życia ponosił konsekwencje. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie generał von Choltitz, pewien rewolucjonista nie spiskowałby w Closerie des Lilas, a Napoleon nie spoczywałby pod kopułą Inwalidów. Von Choltitz urodził się na terenie dzisiejszej Polski.
Emisja: październik

„Historia żywa” – PREMIERA
Nowy cykl prezentujący działalność tzw. grup rekonstrukcji historycznej, stanowiącą jedną z najpopularniejszych dziś w Polsce form poznawania i propagowania historii. Wielkie widowiska batalistyczne, inscenizacje epizodów historycznych czy okolicznościowe dioramy od lat przyciągają coraz liczniejsze rzesze uczestników i widzów. Nie zawsze jednak udaje się podczas takich plenerowych imprez zajrzeć za kulisy rekonstrukcyjnego rzemiosła, a to właśnie jest ideą przewodnią nowego programu TVP Historia.
W programie przedstawieni zostaną pasjonaci, którzy profesjonalnie odtwarzają postacie i wydarzenia z historii, dzieląc się przy tym fachową wiedzą oraz swoimi rekonstrukcyjnymi doświadczeniami. Cykl składa się z dziesięciu odcinków po 25 minut. Każdy poświęcony jest odrębnej epoce lub wydarzeniu. Filmową opowieść z udziałem konkretnej grupy rekonstrukcyjnej poprzedza krótki rys historyczny ze słowem lektora i dynamiczną prezentacją filmową. Lektor umieszcza wydarzenia w czasie i przestrzeni odwołując się do wiedzy ogólnej oraz przekazów literackich, malarskich czy filmowych dotyczących omawianych epizodów z przeszłości. W dalszej części programu prezentowana jest grupa rekonstrukcyjna lub kilka grup zajmujących się określoną tematyką. Członkowie grup prezentują swój ubiór, broń, elementy wyposażenia i ciekawe pamiątki epoki, omawiają jednocześnie sposób ich wytwarzania, działanie i zastosowanie. Odwołują się przy tym do konkretnych faktów np. bitew, akcji, zdarzeń itp., w których przedmioty te znalazły zastosowanie. Rekonstruktorzy, będący jednocześnie kolekcjonerami i wytrawnymi znawcami historii posiadanych przedmiotów, zdradzają tajemnice ich pochodzenia i pozyskania a w przypadku replik mundurów, broni czy uzbrojenia ujawniają to, jak je wykonali. W programie wykorzystane zostaną także fragmenty znanych produkcji filmowych w charakterze cytatów, w których uczestniczyli występujący w danym odcinku pasjonaci. Oprócz prezentacji grup rekonstrukcyjnych i czasów jakie odtwarzają w każdym odcinku przedstawiona zostanie krótka relacja z imprezy historycznej (widowiska, inscenizacji, pikniku historycznego), w której uczestniczą bohaterowie odcinka. W ten sposób stworzona zostanie filmowa mapa rekonstrukcji historycznych w Polsce.
Premiera: niedziela, 27 września, godzina 16:45
Emisja: niedziela, godzina 16:45

„Przewodnik historyczny Bogusława Wołoszańskiego” – PREMIEROWE ODCINIKI
Kontynuacja cyklu autora przyciągających uwagę audycji historycznych (np. „Sensacje XX wieku”, „Encyklopedia II wojny światowej”). Tym razem zaprezentowane zostaną miejsca ważne dla historii Polski, nie tylko XX wieku. Inscenizacje oraz rekonstrukcje historycznych wydarzeń przybliżą nie tylko same fakty, ale także klimat danych czasów.
Emisja: sobota, godzina 20:50

STAROŻYTNOŚĆ W TVP HISTORIA

„Odyseusz” – PREMIERA
Dwunastoodcinkowy serial fabularny przedstawiający w sposób epicki „Odyseję”. Produkcja powstała z wielkim rozmachem aktorskim i finansowym. Jest wielką koprodukcją, została również sprzedana do Rosji, Brazylii, Iranu, Chin.
Premiera: wtorek, 29 grudnia, godzina 17:00
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 17:00

„Kleopatra”
Dwuodcinkowa, telewizyjna wersja opowieści o słynnej królowej Egiptu Kleopatrze, jej związku z Juliuszem Cezarem, a następnie Markiem Antoniuszem. Zrealizowany z dużym rozmachem inscenizacyjnym film powstał w koprodukcji amerykańsko-niemieckiej, zdjęcia kręcono w Maroku, a w obsadzie znaleźli się przede wszystkim aktorzy brytyjscy i amerykańscy.
Emisja: poniedziałek, godzina 22:40

„Starożytni Rzymianie”
Trzyodcinkowa opowieść dokumentalna o starożytnym Rzymie. Wyobrażany jest często jako marmurowe ruiny, olbrzymie amfiteatry i potęga imperium, a także świat cesarzy, armii, wspaniałe widowiska, gladiatorów walczących na śmierć i życie. A jeśli odwrócić wszystko do góry nogami i spojrzeć na rzymskie niziny? We współczesnym, nowoczesnym mieście nie brak śladów innego Rzymu – zapomnianych głosów piekarzy, rzeźników, niewolników i dzieci.
Emisja: poniedziałek, godzina 22:40

„Pradzieje Celtów”
W Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, uwagę zwracają nietypowe kamienne konstrukcje. Do kogo należały te forty na wzgórzach? Jakie życie wiedli ich mieszkańcy? Widzowie znajdą się w Castro de Baroa w Porto do Son, u ujścia rzeki Noia.
Emisja: poniedziałek, godzina 22:40

ZNANE I LUBIANE

„Było nie minęło” – PREMIEROWE ODCINKI
Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia z historii Polski. Każdy odcinek poświęcony jest innemu wydarzeniu o ogromnej wadze historycznej. Prowadzący: Adam Sikorski.
Emisja: poniedziałek, godzina 21:00

„Sensacje XX wieku”
Popularny cykl Bogusława Wołoszańskiego, odkrywający kulisy najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 21:40

„Encyklopedia II wojny światowej”
Popularny cykl Bogusława Wołoszańskiego, odkrywający kulisy najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku.
Emisja: sobota, godzina 22:40

„Flesz historii” – PREMIERA
Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych. Poprowadzą go: Monika Białek i Marek Zając.
Premiera: wrzesień
Emisja: poniedziałek, godzina 17:35

„Cafe historia” – PREMIERA
Program publicystyczny, w którym spotykają się gwiazdy kina, estrady, sportu z ekspertami: historykami, socjologami, antropologami, kulturoznawcami, by rozmawiać o historycznym tle bieżących wydarzeń, które emocjonują Polaków. Program prowadzą: Michał Wójcik i Agnieszka Górniakowska.
Premiera: wrzesień
Emisja: sobota, godzina 17:00

„Ex Libris” – PREMIERA
Jaką wybrać lekturę, ciekawą, wartościową, wzruszającą, ważną? Podpowie „Ex Libris”, jedyny w Polsce telewizyjny magazyn poświęcony wydawnictwom historycznym i książkom, o których nie można zapomnieć. Każda z omawianych pozycji oznaczona jest gwiazdkami od 1 do 5. W programie także informacje o najciekawszych tytułach i artykułach prasy historycznej. Gośćmi programu są pisarze, historycy, dziennikarze. Co tydzień kontrowersje, dyskusje, felietony, recenzje książek.
Premiera: wrzesień
Emisja: niedziela, godzina 17:00

„Spór o historię” – PREMIEROWE ODCINKI
Program publicystyczny, w którym zaproszeni specjaliści toczą dyskusje o wydarzeniach mających wielki wpływ na kształt Polski i świata. Program prowadzą: Maciej Zakrocki i Marek Zając.
Emisja: sobota, godzina 16:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *