Opowieść o kulisach pracy nad rewolucyjną procedurą medyczną, która pozwoli dokonywać fizycznych korekt mózgu za pomocą siły woli. Dokument „Umysł na wolności”, TVP2 HD pokaże w poniedziałek, 21 września 2015 roku, w paśmie „Czy świat oszalał?”.
Richard Davidson z University of Wisconsin-Madison to jeden z luminarzy współczesnej psychologii i psychiatrii. Od lat pracuje nad opracowaniem metody, dzięki której pacjenci, siłą własnych myśli, będą mogli wyleczyć się z zaburzeń psychicznych. Na czym ma polegać ta przełomowa metoda? Według profesora Davidsona kluczem do poznania i zarazem zapanowania nad ludzkim mózgiem jest medytacja.
Naukowiec, stosując tomografię komputerową, sprawdza, jak działają umysły osób regularnie uprawiających medytację, np. mnichów buddyjskich. Do tej pory udało się udowodnić, że pozwala ona na rozwinięcie umiejętności koncentracji. Jest również skuteczną metodą walki ze stresem. Jakie problemy psychiczne, profesor Davidson, próbuje wyleczyć tzw. Medytacją Uważności, którą stosuje w swojej pracy z chorymi? Komu próbuje pomóc? Jego pacjentami są weterani wojny w Iraku i Afganistanie oraz dzieci cierpiące na zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, znany powszechnie jako ADHD.
W filmie duńskiej dokumentalistki, Phie Ambo, poznamy trójkę jego podopiecznych. Steve i Rich należą do wielotysięcznej rzeszy żołnierzy walczących z terroryzmem. Ich świat legł w gruzach z powodu zespołu stresu pourazowego. Skarżą się na bezsenność i koszmary, nie potrafią poradzić sobie z dręczącymi ich wyrzutami sumienia. Trzeci podopieczny profesora, 5-letni Will, cierpi na ADHD i stany lękowe. Rodzice chłopca nie chcą poddawać go tradycyjnym procedurom medycznym, opartym na farmaceutykach. Dlatego zdecydowali się na udział w eksperymencie.
Czy profesor Davidson zdoła im pomóc? Czy uwolni ich umysły z depresyjnej matni i pomoże wrócić do normalnego życia? Czy dokona bezprecedensowego przełomu w dziedzinie badań ludzkiego umysłu?
„Umysł na wolności”
Emisja: poniedziałek, 21 września, godzina 22:55
Źródło: Telewizja Polska