Radio ZET ma już 25 lat. Z tej okazji stacja na poniedziałek, 28 września 2015 roku, przygotowała specjalny program urodzinowy. Na antenie będzie można usłyszeć historyczną oprawę dźwiękową, wspomnienia gwiazd i byłych pracowników, a także wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Nie zabraknie niespodzianek. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Dorota Woyciechowska – żona Andrzeja Woyciechowskiego, Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, Janusz Weiss, czy Robert Bernatowicz. Przez cały poniedziałek na antenie będzie można usłyszeć też setkę największych przebojów 25-lecia Radia ZET, wybieranych przez słuchaczy podczas wakacji.
Dokładnie 28 września 1990 roku słuchaczy Radia ZET, a właściwie wtedy jeszcze Radia Gazeta, powitał głos Rafała Korsaka. Była to pierwsza komercyjna rozgłośnia w Warszawie. Nadawała na częstotliwości 67 UKF. Pomysłodawcą i założycielem radia był Andrzej Woyciechowski – dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny (współpracował z Polskim Radiem, Telewizją Polską, Radio France Internationale RFI, agencją prasową Agence France-Presse, Radiem Wolna Europa, francuskimi gazetami „Le Monde” i „Liberation”, a także Telewizją POLSAT, gdzie prowadził pierwszy polski talk-show „Na każdy temat”). Wspierali go Janusz Weiss i Leszek Stafiej. Pierwsza siedziba stacji mieściła się w budynku Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie. Bardzo szybko rozgłośnia zmieniła nazwę na Radio ZET.
Początkowo tworzyli ją ludzie młodzi bez doświadczenia w PRL-owskich mediach, ale ze znajomością języków obcych, a przede wszystkim pełni entuzjazmu, którym zarażał Andrzej Woyciechowski. Znaleźli się wśród nich m.in.: Andrzej Morozowski, Krzysztof Skowroński, Wojciech Jagielski, Szymon Majewski, Beata Sadowska, Robert Bernatowicz, Rafał Sławoń, Małgorzata Łaszcz, Marcin Dziedzic, Kamila Ceran, czy Doman Nowakowski.
Radio ZET było pierwszą stacją w Polsce, która wprowadziła na antenę wywiady z politykami „na żywo”, bez przygotowania i bez wcześniejszego udostępniania pytań. W tamtych czasach była to absolutna nowość w mediach elektronicznych. Program „Gość Radia ZET” wymyślił Andrzej Woyciechowski i prowadził go niemal do śmierci w 1995 roku. Jego pierwszym gościem był Leszek Balcerowicz. Do dzisiaj audycja rozpoczyna dzień w polskiej polityce.
W 1993 roku przed wyborami parlamentarnymi Radio ZET jako pierwsze zorganizowało radiowo-telewizyjne debaty polityków z udziałem widzów. W tym projekcie współpracowało wtedy z warszawską kablówką Top Canal. W tym samym roku uruchomiło inny nowatorski format radiowy „Śniadanie w Radiu ZET”, czyli niedzielne spotkania z politykami podsumowujące wydarzenia mijającego tygodnia. Dziś program nazywa się „7 dzień tygodnia”.
Od 1994 roku Radio ZET jest stacją ogólnopolską.
Do kultowych już audycji stacji można zaliczyć też takie programy rozrywkowe jak: „Kuferek Radia ZET”, „Czuj mózg”, „Dynastia”, „Dzwonię do Pani/Pana w bardzo nietypowej sprawie”, „Od Zetki do Gazetki”, „1, 2, 3, śpiewasz Ty”, „Wiadomości dla dzieci”, „Do 3 razy sztuka”, „Gra w okręty”, „Słodka szesnastka”, „Parszywa trzynastka”, „Weekendy z gwiazdą”, „Piątki na piątki”, „Powiedz tylko Marzenie”, czy „Komputerowa Lista Przebojów” i „Nautilus”.
Swoje programy w Radiu ZET prowadziły takie osobowości jak: Maria Wiernikowska, Dorota Wellman, Jacek Żakowski, Bogusław Wołoszański, Hanka Bielicka, Bogusław Linda, Krystyna Janda, Marcin Prokop, Michał Figurski, Jarosław Kuźniar, Justyna Pochanke, Hubert Urbański, Anna Popek, Karolina Korwin-Piotrowska, Edyta Jungowska i wiele innych.
Dzisiaj Radio ZET to stacja muzyczno-informacyjna kierująca program do dorosłych Polaków. Słucha jej codziennie blisko 6 milionów słuchaczy. Swoje programy mają tu m.in.: Szymon Majewski, Monika Olejnik, Agnieszka Kołodziejska, Tomasz Florkiewicz, Kamil Nosel, Czesław Mozil, Beata Pawlikowska, Beata Sadowska, Marcin Sońta, Marcin Wojciechowski, Michał Korościel, czy Damian Michałowski. Do najbardziej rozpoznawalnych programów należą m.in.: „Dzień dobry bardzo”, „Gość Radia ZET”, „7 dzień tygodnia”, „ZET na punkcie muzyki”, czy „Uważam ZET”. Od 2011 roku w czasie wakacji stacja organizuje największą w Polsce telewizyjną trasę koncertową „Lato ZET i Dwójki”. Biorą w niej udział muzyczne gwiazdy z Polski i zagranicy. Do tej pory na koncertach wystąpiło ponad stu artystów.
Od 2005 roku z inicjatywy rozgłośni wręczana jest doroczna Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski łamiący stereotypy, wykraczający poza schematy i zaglądający za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dziennikarskich w Polsce. W kapitule nagrody zasiadają redaktorzy naczelni i wybitni przedstawiciele największych polskich mediów, a także Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego. Więcej o nagrodzie na www.nagrodawoyciechowskiego.pl.
Więcej o historii Radia ZET można również przeczytać na specjalnej urodzinowej stronie http://www.radiozet.pl/Urodziny-Radia-ZET/Historia-Radia-ZET.
Już 7 października swoją premierę będzie miała książka „Moje Radio ZET”. To zapis ostatniego wywiadu-rzeki z Andrzejem Woyciechowskim, który przeprowadziła Iwona Jurczenko-Topolska na kilka miesięcy przed jego śmiercią. Historia powstania Radia ZET i początków wolnych mediów w Polsce widziana oczami wybitnego polskiego dziennikarza i założyciela pierwszej komercyjnej rozgłośni w Warszawie, przeplatana wspomnieniami dziennikarzy Radia ZET i ludzi, z którymi pracował.
Źródło: Eurozet