Taki jubileusz zdarza się tylko raz. Gdy po raz pierwszy w Rybniku odbywał się „Ryjek” czyli Rybnicka Jesień Kabaretowa w kinie i telewizji triumfy święciły polskie komedie, 19-letni Adam Małysz wygrał swój pierwszy konkurs Pucharu Świata w Oslo, na świat przyszła najsłynniejsza, bo sklonowana owca Dolly, a Michael Jackson wystąpił w Warszawie. Na pomysł powołania Rybnickiej Jesieni Kabaretowej do życia wpadł świętej pamięci Aleksander Chwastek. Od wielu lat współorganizatorem i współgospodarzem tego kabaretowego festiwalu jest Kabaret Młodych Panów. Przez 20 lat na rybnickiej scenie ponad 100 artystów przedstawiło 1340 premierowych skeczy. Rozdano ponad 80 nagród „Ryjka” czyli „Złotych Koryt”, nie licząc innych wyróżnień. Rybnicka Jesień Kabaretowa, to jedyny taki festiwal w Polsce z niepowtarzalną atmosferą i konkursem, w którym kabarety prezentują tylko premierowe skecze. To właśnie podczas „Ryjka” kabarety oceniają się nawzajem, a obok uznanych i działających od lat artystów pojawiają się debiutanci. W ciągu 20 lat festiwalu na scenie w Rybniku pojawiła się cała czołówka polskiego kabaretu od legendarnego już dziś kabaretu Potem przez wielokrotnych zwycięzców „Ryjka” – Ani Mru-Mru, przez kabarety Neo-Nówka, Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupę MoCarta, Smile, Limo, Paranienormalnych, Łowców.B, Kabaret Skeczów Męczących, aż po Kabaret Jurki, Grzegorza Halamę, Tomasza Jachimka i Kabaret Ciach. Tegoroczna edycja festiwalu to dwa koncerty: konkursowy, w którym zobaczymy 8 kabaretów oraz jubileuszowe „DwudziestoRYCIE” podsumowujące 20 lat Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.
Najlepsi z najlepszych, najzabawniejsi z zabawnych, najgoręcej oklaskiwani i najsowiciej nagradzani, tak w wielkim skrócie można podsumować występ 8 kabaretów podczas XX Rybnickiej Jesieni Kabaretowej – Ryjek 2015, których najlepsze i co najważniejsze, tylko premierowe skecze pojawią się podczas specjalnej jubileuszowej edycji tej imprezy. Współgospodarze „Ryjka” – Kabaret Młodych Panów do konkursu zaprosili tym razem kabarety Ani Mru-Mru, Czesuaf, Chatelet, Jurki, Łowców. B, Kabaret Noc i Kabaret Smile. Kabarety przedstawią swoje skecze w tak dziwnych kategoriach jak np. „Koty chodzą własnymi drogami”, „Kropka, kreska, kropka” czy „Angielskie wyjście”. To właśnie w tym koncercie kabarety ocenią siebie na wzajem przyznając „Złote Koryta Kabaretów”. Oceni je również publiczność, by przyznać swoją nagrodę – „Złote Koryto Publiczności”, tajny juror wręczy „Złote Koryto Tajnego Jurora”, a najlepsza kabaretowa piosenka festiwalu otrzyma nagrodę „Złotej Kasety” kiedyś Muzyczna Nagroda im. Artura. W historii tego konkursu bywały już wyboje i liczne ostre zakręty. W drugiej edycji festiwalu w 1997 roku, z 8 zaproszonych kabaretów, z różnych powodów przyjechały tylko 4. Festiwal jak i jego dalszy byt był zagrożony. Wtedy to na ratunek ruszył legendarny już Kabaret Potem, który już na miejscu w Rybniku założył spontanicznie grupę „Patisony”. We wszystkich konkurencjach improwizowali, ratując konkurs i niepowtarzalny klimat „Ryjka”. Jak dotąd najwięcej „Złotych Koryt” – aż 11, zdobył Kabaret Dno z Dąbrowy Górniczej. Przede wszystkim dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi do konstruowania niezwykłych rekwizytów, takich jak mówiąca głowa Shreka, Obcy czy Ufok w formalinie. Tylko dwom kabaretom w 20-letniej historii „Ryjka” udało się zdobyć potrójną koronę (trzy „Złote Koryta” w jednym roku): nieistniejącemu już Kabaretowi Niemy z Częstochowy w 1997 roku oraz dwukrotnie w 2010 i 2013 roku Kabaretowi Ani Mru-Mru. Tegoroczny kabaretowy konkurs poprowadzi, prawdziwy erudyta i mistrz puenty – Piotr Bałtroczyk.
Tegoroczna Rybnicka Jesień Kabaretowa to jednak przede wszystkim „DwudziestoRYCIE”, czyli koncert jubileuszowy w którym pojawią się artyści od lat związani z „Ryjkiem”. To właśnie tu premierowo prezentowali swoje głośne potem skecze „Lokomotywa” i „skecz o gali bokserskiej” artyści Kabaretu Ani Mru-Mru. To właśnie w historii 20 lat „Ryjka” zapisała się piosenka Grzegorza Halamy „Ja wiedziałem, że tak będzie”, która później przez kilka tygodni królowała na Liście Przebojów PR III Polskiego Radia. To widzowie „Ryjka” oglądali jako pierwsi słynne „Niebo” kabaretu Neonówka, „Gwiezdne Wojny po Śląsku” Paranienormalnych, skecz o Górniku Kabaretu Młodych Panów, a także Żwirka i Muchomorka kabaretu DNO.
W koncercie „DwudziestoRYCIE” wystąpią ostatnio najczęściej na „Ryjku” nagradzani – Kabaret Ani Mru-Mru, pierwsi zwycięzcy z 1996 roku kabaret Ciach, Grzegorz Halama, który w 2005 roku w skeczu „Świnka w realu” zasłynął wykorzystaniem największego rekwizytu w historii festiwalu – wielkiej tekturowej rozkładanej książki z trójwymiarowym obrazkiem. Nie zabraknie laureata 11 „Złotych Koryt” czyli kabaretu DNO. Na scenie podczas jubileuszowego koncertu pojawią się również kabarety Jurki, Łowcy. B, Grupa MoCarta Piotr Bałtroczyk, Kabaret Smile, a z Kabaretem Młodych Panów wystąpi gość specjalny Piotr Kupicha by wykonać swój hit „Jak anioła głos”. Artur Andrus – pierwszy Tajny Juror w historii „Ryjka” z 1997 roku zaprezentuje rybnickiej publiczności swój monolog i zaśpiewa przebój sprzed 3 lat „Piłem w Spale, spałem w Pile”. Wieczór 20-lecia Rybnickiej Jesieni Kabaretowej poprowadzą współgospodarze – członkowie Kabaretu Młodych Panów oraz Robert Karpowicz i Przemysław Skowron z RMF FM.
Polsat pokaże „Ryjek” czyli Rybnicką Jesień Kabaretową w 3 częściach – 28 listopada oraz 5 i 12 grudnia 2015 roku.
Źródło: Telewizja Polsat