Radiowe anegdoty, słynne głosy, opowieści o tajnikach pracy z dźwiękiem – tego wszystkiego będzie można posłuchać na antenach Polskiego Radia z okazji przypadającego 13 lutego 2016 roku Światowego Dnia Radia.
12 lutego Anna Szewczuk, autorka sobotniego „Poranka Dwójki”, gościć będzie o godzinie 9:30 Marię Baliszewską, inicjatorkę współpracy polskiego środowiska folkowego i Polskiego Radia z Europejską Unią Nadawców (EBU). W rozmowie pojawi się m.in. temat dorobku Radiowego Centrum Kultury Ludowej, w tym organizowanego co roku Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – festiwalowe koncerty emitowane są na antenach niemal wszystkich rozgłośni zrzeszonych w EBU. Również 12 lutego, o godzinie 11:00 Czwórka w audycji „Nawiedzeni” pomoże słuchaczom zbudować własny radioodbiornik, a o godzinie 14:00 w „Się mówi” nada materiał reporterski dotyczący magii zapisu na taśmie oraz dźwięku analogowego i cyfrowego. Wiele znanych zespołów zaczęło nagrywać swoje utwory na taśmach magnetofonowych. Jaka jest jakość takich nagrań? Ania Hardej porozmawia na ten temat z pracownikiem „Studia Eksperymentalnego”, który opowie, jak nagrywało się na taśmach oraz udowodni, jaką głębię posiada dźwięk analogowy.
13 lutego przez cały dzień w cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom ludzie radia – m.in. dziennikarze, aktorzy, pracownicy Archiwum – opowiadać będą najmłodszym o swojej pracy oraz zdradzą fascynujące radiowe historie. W Programie 3 w porannym „Zapraszamy do Trójki” o godzinie 7:20 i 8:15 Izabela Woźniak ujawni kulisy radiowej kuchni – słuchacze dowiedzą się m.in., jak powstają efekty dźwiękowe, a w Programie 1 od godziny 9:15 w audycji „Sobota z Radiową Jedynką” Sława Bieńczycka przeprowadzi konkurs o radiu. Natomiast o godzinie 14:00 w Czwórce w „Pięknym i Bestii” Adam Boguta i Janek Kruczkowski podejdą do tematu muzycznie i z przymrużeniem oka, prezentując piosenki, w których tytule lub tekście pada słowo „radio”.
Źródło: Polskie Radio