Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP

Transmisja uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, widowisko „Niezłomnym – Honor”, koncert Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju”, liczne filmy dokumentalne oraz programy publicystyczne poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, a także specjalne spoty – to propozycje programowe Telewizji Polskiej na koniec lutego i początek marca, związane z obchodzonym po raz piąty Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji Telewizja Polska już od 26 lutego rozpocznie okolicznościową ramówkę. Tego dnia TVP1 HD zaprosi o godzinie 17:30 na koncert rockowy z mocnym przekazem patriotycznym zespołu Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju”. Wykonując repertuar do słów polskiej poezji wojennej muzycy będą dla widzów przewodnikiem w historycznej, poetycko-dźwiękowej podróży. Nie zabraknie rockowych aranżacji do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Jana „Bonawentury” Romockiego, Władysława Sebyły. Koncert będzie ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, z okresu walk z niemieckim, a potem sowieckim okupantem.

Najważniejsze transmisje i programy zostaną pokazane widzom na antenach telewizji publicznej 1 marca, w dniu ustanowionego państwowego święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez cały dzień TVP będzie miała specjalną, okolicznościową oprawę, w której będzie prezentowała sylwetki Żołnierzy Wyklętych oraz okolicznościowe spoty – TVP1 i IPN-u.

Ponadto pod logotypami anten Telewizji Polskiej pojawi się specjalnie przygotowany symbol – Niezłomni.

O godzinie 17:50 TVP1 HD i TVP Polonia wspólnie zaproszą na transmisję uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Reduty Banku Polskiego. (retransmisja o godzinie 21:25 w TVP Historia). A następnie o godzinie 20:30 (część 1) i 22:30 (część 2) na widowisko „Niezłomnym – honor” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W koncercie, który odbędzie się w Reducie Banku Polskiego, wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Kasia Malejonek, Mona, Jadwiga Basińska, Maleo Reggae Rockers oraz Katy Carr. Widzowie poznają sylwetki siedmiu Bohaterów Niezłomnych (zarówno osób żyjących, jak i tych, którym nie udało się przetrwać represji terroru komunistycznego), a piosenki staną się ilustracją ich poszczególnych historii. 1 marca także oferta publicystyczna Jedynki poświęcona będzie pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 28 lutego dwuczęściowy program transmitowany z Muzeum Powstania Warszawskiego „#Przywrócić pamięć. Niezłomni” (godzina 15:10 i 16:15) oraz „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego (godzina 21:25). Na widzów Jedynki czekać będzie też wiele filmów dokumentalnych, reportaży, notacji i spektakli Teatru Telewizji. Już 27 lutego o godzinie 18:30 zostanie wyemitowana filmowa opowieść o działalności legendarnej łączniczki z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny „Inka – zachowałam się jak trzeba” oraz reportaż „Generał „Nil” i rotmistrz Pilecki – w poszukiwaniu bohaterów” (godzina 19:00) o poszukiwaniu na warszawskich Powązkach Wojskowych grobów Żołnierzy Wyklętych, a także spektakl Teatru Telewizji „Doktor Halina” (29 lutego, godzina 20:25) w reż. Marcina Wrony. Z kolei 6 marca około godziny 13:00 TVP1 HD zaprosi do oglądania transmisji z uroczystości wręczenia Nagród im. Jana Rodowicza Anody, która odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei TVP2 HD przygotowała w cyklu Świat bez fikcji film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu” o godzinie 22:50. Osią dokumentu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału Słonego z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu. Elżbieta Kozanecka ps. Basia licealistka płockiej Jagielonki oraz jej ukochany Janek Kłobukowski ps. Janek partyzant NSZ poznali się już w czasie drugiej konspiracji. Romantyczna znajomość trwała do maja 1948 roku do momentu dużej wsypy oddziału kiedy to zaczęły się masowe aresztowania. Basia przystępuje do patrolu Słonego, w którym również służy jej ukochany Janek. W oddziale spędzili razem prawie rok czasu. W lutym 1949 roku we wsi Gałki k. Wyszogrodu NKWD oraz KBW zorganizowało potężną obławę. Większość oddziału została schwytana i zawieziona do warszawskiego więzienia na Mokotowie po czym jak tysiące innych polskich bohaterów została zamordowana i pochowana w bezimiennych grobach. Ciało kochanków zostało przewiezione do Płocka i prawdopodobnie na terenie UB zostali pogrzebani. Do dnia dzisiejszego większość partyzantów z oddziału Słonego nie ma swojego grobu. Natomiast o godzinie 23:45 widzowie zobaczą spektakl teatralny Natalii Korynckiej-Gruz „Inka 1946”. Dramat dokumentalny opowiada o mordzie sądowym dokonanym na tej niespełna 18 letniej bohaterce, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Inka Siedzikówna, po uwolnieniu z rąk NKWD (w czerwcu 1946 była transportowana wraz z grupą Polaków do ZSRR), przyłącza się do partyzantów jako sanitariuszka. Inka zostaje aresztowana przez UB. Poddana brutalnemu śledztwu nie zdradza. W tej sytuacji zostaje pośpiesznie „osądzona” w trybie doraźnym i 3 sierpnia 1946 roku rozstrzelana. Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB – ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie. Umiera z okrzykiem na ustach: „Niech Żyje Polska!”.

Propozycję dla swoich widzów ma TVP Historia, która już o godzinie 11:45 wyemituje fabularyzowany dokument „Mit o Szarym”. Kanwę scenariusza filmu stanowi rękopis „Wspomnień Antoniego Hedy /Szarego/”, pisany w stalinowskim wiezieniu w połowie lat 50., a dokończony w stanie wojennym oraz wydane w 1990 roku „Wspomnienia /Szarego/”. Natomiast o godzinie 19:00 antena zaprosi na film dokumentalny „Dzieci kwatery Ł”, opowiadający o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56. Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone od roku prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł, a tuż po nim o godzinie 20:10 – „Żołnierze wyklęci”, film dokumentalny Wincentego Ronisza o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, walczących samotnie w lasach, bez sojuszników i nadziei na zwycięstwo. O ludziach, którym w podzięce za wojenną służbę w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego narzucona władza zgotowała prześladowania i terror, a często śmierć. O tych, którzy chcieli by Polska była rządzona przez Polaków wybranych przez cały naród, którzy służyli Najjaśniejszej do końca. Dopiero po blisko pół wieku zniewolenia historia przyznała rację Żołnierzom Wyklętym.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *