Telewizory LCD, LED i plazmowe już dawno zagościły w naszych salonach. Dzięki nim możemy oglądać filmy czy grać w gry komputerowe na wielkim ekranie, w świetnej rozdzielczości Full HD. W ofercie sklepów ze sprzętem RTV znajdziemy już jednak także tak zwane telewizory 4K, czyli z technologią UHD (Ultra HD). Czy wiesz, czym różnią się od poprzednich rozwiązań?
Skąd wzięła się nazwa 4K?
Dlaczego technologię UHD (czyli Ultra High Definition) określamy jako 4K? Otóż nazwa ta wzięła się od liczby 4 tysięcy pikseli, która oznacza po prostu szerokość obrazu. Co oznacza to w praktyce dla użytkownika telewizora? Okazuje się, że w przypadku ekranu 4K mamy do czynienia z cztery razy większą ilością pikseli niż w dotychczasowych ekranach Full HD. Jeśli chodzi o telewizory do użytku domowego, rozdzielczość standardowa wynosi 3840 x 2160 pikseli. Tak imponująca rozdzielczość oznacza oczywiście wymierne korzyści; przede wszystkim świetną jakość obrazu i dużą szczegółowość. Wszystko to sprawia, że odtwarzane treści multimedialne wyglądają niezwykle realistycznie.
Zalety telewizora 4K
Technologia UHD daje nam mnóstwo korzyści. Ważne jest, że nawet siedząc bardzo blisko ekranu, nie dostrzeżemy pikseli – możemy więc zasiąść tuż przed nim i poczuć się jak w kinie. Ekrany 4K nadają się również do wyświetlania filmów Full HD w wersji trójwymiarowej; wystarczy zakupić odpowiednie okulary polaryzacyjne, które są znacznie tańsze od migawkowych. Największym plusem pozostaje jednak oczywiście dokładność i ostrość obrazu, pomimo ogromnych rozmiarów, jakie mogą osiągać ekrany UHD. Sprawia to, że nawet oglądanie zdjęć staje się o wiele bardziej ekscytujące. Nie mówiąc już o graniu w gry – dla prawdziwego miłośnika wirtualnych rozgrywek taki ekran to prawdziwy skarb! Warto wiedzieć, że jeszcze parę lat temu telewizory 4K były na naszym rynku rzadkością; dziś są dostępne bez problemu np. na stronie http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,i1.bhtml.
Wady technologii 4K
Chociaż telewizory 4K zapewniają nam rozrywkę na najwyższym poziomie, to niestety i one nie są wolne od pewnych wad. Największym problemem jest tu cena, ponieważ zakup takiego sprzętu związany jest zwykle ze sporym wydatkiem. Nie sposób jednak nie zauważyć, że z roku na rok ceny są coraz bardziej przystępne – prawdopodobnie tendencja ta będzie się utrzymywać i niedługo na zakup telewizora UHD stać będzie znacznie więcej osób. Kolejnym minusem urządzeń UHD jest wciąż niewielka dostępność materiałów multimedialnych, które zostały zrealizowane w tej rozdzielczości. Najczęściej mamy bowiem do czynienia z Full HD; przy oglądaniu takich materiałów na ekranie UHD dochodzi do skalowania obrazu, a w efekcie obraz może być nawet gorszej jakości niż na urządzeniu Full HD (problematyczne są zwłaszcza kontrast i ostrość). Warto jednak pamiętać, że również to ograniczenie z czasem będzie znikać – producenci także coraz więcej uwagi poświęcają tej nowej technologii.
Ekrany 4K sprawdzą się świetnie w przypadku osób, którym zależy na najwyższej jakości obrazu oraz komfortowej rozrywce. Dzięki nim możemy poczuć się we własnym domu jak w prawdziwym kinie!
Witam serdecznie mam pytanie kupiłem telewizor Manta 43lua69s i niewiem dlaczego obraz z patrząc z boku robi się zielonkawy i nie wyraźny. Proszę o pomoc