W kolejnym sezonie „Galileo” nowe tematy, nowe wyprawy i nowe eksperymenty. Jak zwykle czekają nas ekscytujące podróże po całym świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej niezwykłe pytania.
Poznajemy kolejne spektakularne rankingi i wnikliwe analizy, oglądamy wyjątkowe pojedynki, przyglądamy się niecodziennym zawodom i obserwujemy intrygujące doświadczenia. „Galileo” – od 4 marca – premierowe odcinki będzie można oglądać codziennie od poniedziałku do czwartku o 19:00 w Czwórce (TV4).
Historia „Galileo” w Polsce zaczęła się 1 kwietnia 2007 roku od odcinka, którego tematami były dzieje Ferrari, miecz samurajski, najdziwniejsze dania azjatyckiej kuchni, narodziny goryla oraz legendarna amerykańska zapalniczka Zippo.
Od tego czasu minęło bez mała 6 lat, w czasie których wyemitowanych zostało 325 premierowych odcinków, złożonych z ponad 1300 filmów dokumentalnych poświęconych najróżniejszym tematom: od dalekich i bliskich miejsc świata czy zjawisk przyrodniczych, przez tajemnice zaginionych cywilizacji, egzotyczne potrawy i niezwykłe historie zwykłych przedmiotów, po najnowsze osiągnięcia współczesnej nauki.
Łączny czas odcinków programu to ponad 13975 minut, co oznacza, że obejrzenie ich wszystkich za jednym zamachem wymagałoby spędzenia przed telewizorem ponad 232 godzin (niemal 10 dób) bez przerwy.
Do nagrania programu zużyto 2188 km taśmy magnetycznej czyli tyle, ile wynosi w linii prostej odległość z Łodzi do Madrytu. Nagrania „Galileo” zajęły łącznie ponad 80 dni zdjęciowych, w trakcie których prowadzący przebierał się około tysiąca razy i wykonał ponad 4,5 tysiąca dubli (oraz kilka bardzo udanych parodii).
Zmontowanie powstałych w ten sposób materiałów pochłonęło ponad 3250 godzin (czyli w przybliżeniu 4,5 miesiąca) pracy komputerów montażowych.
W poszukiwaniu najlepszych dokumentów twórcy programu przebyli ponad 12 000 kilometrów, zużyli tez jezioro kawy, ocean herbaty i niepoliczalną ilość przekąsek. Ta tytaniczna praca przyniosła jednak efekty – w ciągu 6 lat istnienia programu obejrzało go ponad 30 milionów telewidzów.
Źródło: cyfrowypolsatnews.pl