TVP chwali się oglądalnością IO Rio 2016

Telewizja Polska chwali się, że Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro przyniosły jej prestiżowy sukces i jednocześnie twierdzi, że jest ona dziś jedynym polskim nadawcą, który może udźwignąć tak ogromne przedsięwzięcie programowe, technologiczne i logistyczne. Wspólnie z TVP1, TVP2 i TVP Sport Igrzyska obejrzało 28 530 212 mln (80,1%) Polaków.

W trakcie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro anteny Telewizji Polskiej aż 12 razy uzyskały pozycję dziennego lidera pod względem udziałów w grupie 4+ (10 razy TVP1, 2 razy TVP2).

7 sierpnia TVP2 zanotowała rekordowe dzienne udziały w tym roku i od 9 lutego 2015 roku – 13,7% udziałów w grupie 4+.

10 sierpnia padł rekordowy wynik TVP Sport – 2,21% udziałów w grupie 4+, był to najwyższy wyniki w 2016 roku i trzeci wynik tej anteny od początku istnienia kanału. W sierpniu za sprawą transmisji z Igrzysk Olimpijskich TVP Sport jest liderem wśród kanałów o tematyce sportowej (dane do 21 sierpnia 2016 roku).

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, pomimo wielu nocnych transmisji, cieszyły się zainteresowaniem Polaków. Telewizja Polska, jako jedyny nadawca na naszym rynku telewizyjnym, relacjonowała to wydarzenie na swoich 3 antenach – TVP1, TVP2 i TVP Sport. Gorące emocje 17 długich dni Igrzysk przyniosły w rezultacie bardzo znaczący wzrost udziałów każdej z tych anten. Szczególnie silne były oczekiwania Polaków związane z grami zespołowymi – siatkówką i piłką ręczną mężczyzn. Obok transmisji z meczów w tych dyscyplinach, wśród najchętniej oglądanych znalazły się te, w których udział polskich reprezentantów przyniósł Polsce upragniony medal.

Wśród 20. najlepiej oglądanych transmisji olimpijskich najwyżej plasuje się siatkówka i piłka ręczna, ale już na wysokim 4. miejscu znalazła się relacja z zakończonego złotym medalem występu Anity Włodarczyk.

Lista 10 transmisji o najwyższej widowni w TVP Sport jest bardziej zróżnicowana. Oprócz najpopularniejszych – siatkówki i piłki ręcznej – znalazło się na niej kolarstwo, strzelectwo, lekkoatletyka, wioślarstwo czy podnoszenie ciężarów.

Telewizja Polska po raz 14 transmitowała Letnie Igrzyska Olimpijskie (od Rzymu 1960 roku), pokazując z Rio de Janeiro rekordową ilość godzin transmisji. Na swoich trzech antenach (TVP1, TVP2, TVP Sport) TVP pokazała 649 godzin, zaś w Internecie i za pośrednictwem aplikacji TVP Stream – kolejne 2000 godzin.

Przy obsłudze Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro pracowało łącznie 249 osób. 46 osób w ekipie operującej w miejscu wydarzeń – na olimpijskich arenach oraz w Międzynarodowym Centrum Nadawczym – IBC w Rio, zaś studiach i newsroomach w Warszawie na Woronicza – 203. Obsługa Igrzysk realizowana była w czterech studiach emisyjnych: S1, S4, S7, S8.

W studiu S4 powstał olimpijski newsroom i centrum koordynacji przekazów. Poza stanowiskami komentatorskimi na arenach, zawody olimpijskie komentowane były na bieżąco z 13 kabin w Warszawie.

W studiach olimpijskich gościło 38 osób, w tym m.in. mistrzowie i medaliści olimpijscy: Robert Korzeniowski, Otylia Jędrzejczak, Czesław Lang, Andrzej Piątek, Julia Michalska, Witold Roman, Michał Matysik, Iwona Niedźwiedź, Andrzej Wrona, Krzysztof Ignaczak, Anita Włodarczyk, Magdalena Fularczyk, Natalia Madej, Mariusz Jurasik, Zofia Klepacka, Przemysław Miarczyński, Michał Kądzioła, Jakub Szałankiewicz, a także Minister Sportu Witold Bańka.

Ekipy reporterskie TVP Sport towarzyszyły Polakom w każdym dniu olimpijskich zmagań. Dodatkowo na stadionie lekkoatletycznym, w hali siatkarskiej oraz w arenie zmagań piłkarzy ręcznych dziennikarze TVP Sport nadawali „na żywo” ze specjalnie zaaranżowanych studiów prezenterskich. Ponadto dzięki dedykowanym Telewizji Polskiej połączeniom, widzowie mogli na bieżąco zobaczyć i posłuchać wypowiedzi polskich zawodników zaraz po ukończeniu rywalizacji.

Telewizja Polska pokazywała także Igrzyska Olimpijskie Rio 2016 w serwisie sport.tvp.pl i aplikacji moblinej TVP Stream. Po raz pierwszy w polskim Internecie pokazano tak wiele wydarzeń olimpijskich. 4,5 mln użytkowników, które odwiedziło serwis podczas Igrzysk, mogło obejrzeć ponad 1300 transmisji przez 2000 godzin na 17 kanałach. W serwisie były dostępne przekazy z anten (TVP1, TVP2 oraz TVP Sport), ale zdecydowaną większość stanowiły transmisje przygotowane specjalnie dla internautów.

W serwisie TVP Sport opublikowała również 1800 materiałów VOD, do których użytkownicy nadal mają dostęp. Najczęściej odtwarzanym medalowym startem biało-czerwonych był rekordowy rzut Anity Włodarczyk, który obejrzało ponad 200 tysięcy osób. Użytkownicy odtwarzali wideo w serwisie sport.tvp.pl i aplikacji TVP Stream 16 milionów razy.

TVP Sport aktywnie działała również w mediach społecznościowych, przygotowując specjalne treści dla użytkowników Facebooka oraz Twittera. Specjalna ekipa reporterska w Rio przybliżała pracę ekipy Telewizji Polskiej, robiąc interaktywne wideoblogi m.in. z komentatorami Przemysławem Babiarzem, Jackiem Laskowskim i Maciejem Iwańskim.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *