Jesień 2016 roku to czas ważnych historycznych rocznic – wybuchu II wojny światowej, agresji Związku Sowieckiego na Polskę, 60. rocznicy października 1956 roku oraz 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tylko w TVP Historia znajdą widzowie kulisy tych ważnych historycznych wydarzeń i sylwetki ludzi, którzy wpłynęli na bieg historii.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym TVP Historia
Zostanie to pokazane w filmach dokumentalnych najlepszych polskich reżyserów oraz w premierowych odcinkach programu Piotra Gursztyna „Nowe Ateny”. Dyskurs toczyć się będzie także na temat wpływu historii na naszą współczesność, o patriotyzmie i narodowej tożsamości. W programie „Ex Libris” prof. Antoni Dudek i Wiktor Świetlik przedstawią najnowsze książki historyczne. We „Fleszu historii” znajdzie się cotygodniowa dawka najświeższych informacji o bieżących wydarzeniach związanych z historią Polski.
Z TVP Historia coraz dłuższe jesienne wieczory będą fascynującą wyprawą w świat historii widzianej oczami reżyserów, którzy zapisali się w historii polskiej kinematografii. Wieczory z Januszem i Andrzejem Kondratiukami to pouczająca wyprawa w świat codzienności PRL-u, a premierowy cykl dokumentalny „Komunizm – historia pewnego złudzenia” da historyczne tło filmowym emocjom.
Jesień to także ważne tematy, o których warto dyskutować i które warto znać – w tym historie Żołnierzy Niezłomnych opisywane przez dokumentalistów, którzy po latach przywracają pamięć o bohaterach. Czym i jak walczono? O tym w premierowym cyklu „Największe bitwy pancerne”. TVP Historia będzie śledzić historie Polaków, którzy zapisali swe ślady w najdalszych zakątkach świata, a w sobotnie i niedzielne popołudnia przeniesie się w najdawniejsze czasy, kiedy powstawała nasza planeta i tworzyły się oceany, dzięki premierowemu serialowi dokumentalnemu „Ziemia. Podwodny świat”.
TVP Historia jesienią to historyczne fakty i związane z nimi emocje, to współczesny świat, któremu ton nadało to, co się zdarzyło. To filmy, które się nie starzeją. To misja publicznego nadawcy w popularyzowaniu wiedzy historycznej, kreowaniu publicznej debaty dotyczącej historii Polski i świata oraz w prezentowaniu dorobku polskiej i światowej kinematografii o tematyce historycznej.
Źródło: Telewizja Polska