19 marca br. rusza kolejny etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej. Tym razem zamilkną nadajniki w województwach mazowieckim, zachodniopomorskim, łódzkim, małopolskim, śląskim i podkarpackim. Będzie to już trzeci i dotychczas największy etap wyłączania analogu.
Szczegółowy wykaz nadajników i gmin objętych III etapem wyłączania naziemnej telewizji analogowej
Szczegółowy wykaz nadajników, z których 19 marca ruszy emisja sygnału MUX-3
Pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 788 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych), można uzyskać szczegółowe informacje na temat cyfryzacji i wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej . Od 16 do 22 marca infolinia działa od godziny 8:00 do godziny 22:00, z tym że w dniu wyłączenia telewizji analogowej tj. 19 marca od godziny 6:00 do 24:00.
Najważniejsze informacje są także dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej poświęconej cyfryzacji www.cyfryzacja.gov.pl. Ponadto szereg informacji można znaleźć na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa
Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki telewizyjne wyłączono 7 listopada 2012 roku w lubuskiem – w Zielonej Górze i Żaganiu. Analogowy sygnał telewizyjny przestał docierać do odbiorców także w części miejscowości województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego i niektórych rejonach województwa zachodniopomorskiego.
28 listopada 2012 roku od 5 rano naziemna telewizja analogowa przestała docierać do odbiorników w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Zgodnie z planami do końca lipca 2013 roku na terenie całej Polski telewizję naziemną będzie można odbierać wyłącznie w systemie cyfrowym.
Procesem cyfryzacji w Polsce kieruje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiada za wydawanie koncesji i nadzór nad nadawcami telewizyjnymi.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przypomina operatorom, że najpóźniej do 19 marca br. nastąpi wyłączenie sygnału analogowej telewizji naziemnej na następujących obszarach wykorzystywania częstotliwości: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła. W związku z tym konieczna jest zmiana sposobu podejmowania sygnału telewizyjnego dosyłanego do stacji czołowych.
Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji/własne