Tylko co trzeci polski telewidz słyszał, że oferta naziemnej telewizji wzbogaciła się o cztery nowe kanały – pokazuje Projekt Cyfrowizja III, cykliczne badanie agencji mediowej MEC. Gdyby widzowie mogli wybierać, jaka stacja TVP pojawi się na multipleksie, chcieliby tam mieć TVP Dokument.
33% polskich telewidzów słyszała o nowych kanałach z oferty naziemnej telewizji cyfrowej, ponad połowa Polaków nie wie, że na ósmym multipleksie zadebiutowały cztery stacje – pokazuje Projekt Cyfrowizja III, zrealizowane pod koniec stycznia badanie agencji MEC. Zbliżone są odsetki telewidzów świadomych dostępu do nowych kanałów telewizyjnych w ich ofercie – 32% twierdzi, że może je oglądać, a 46% nie wie lub nie sprawdzała czy cztery nowe stacje są w ich pakietach telewizyjnych lub czy są dostępne przez ich dekoder.
Bez zaskoczenia, to wśród widzów odbierających tylko telewizję naziemną, największy jest odsetek tych, którzy słyszeli o pojawieniu się nowych kanałów naziemnych. Ale wciąż tylko połowa z nich ma świadomość rozbudowy oferty. Wśród abonentów telewizji kablowej zaledwie co czwarty słyszał o nowych stacjach na ósmym multipleksie.
Największą rozpoznawalność wśród debiutujących w ofercie NTC kanałów zbudowała Nowa TV (ZPR), której markę kojarzy blisko 38% telewidzów odbierających naziemną telewizję. Najmniej osób zna zaś obecnie Zoom TV.
Ten ranking kanałów nie jest w pełni spójny z wynikami oglądalności kanałów z MUX-8; od początku stycznia do 6 lutego to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,2% udziału w grupie 4+, źródło: Nielsen), a za nim uplasowały się Nowa TV (0,16), Zoom TV (0,15) i WP (0,08). Inna kolejność w rankingu świadomości marek, może wynikać m.in. z aktywności reklamowej i PR-owej stacji.
W związku z planami uzupełnienia ósmego multipleksu o kanały Telewizji Polskiej, MEC zapytał też telewidzów o oczekiwania wobec tej oferty.
Większość badanych wolałaby, by nadawca wprowadził na multipleks nowe stacje, a nie wersje HD dotychczasowych. Wybierając zaś z listy konkretnych kanałów (tych naprawdę istniejących bądź takich, których wprowadzenie było w przeszłości rozważane bądź wspominane przez nadawcę), telewidzowie stawiali w pierwszej kolejności na TVP Dokument.
Prowadzenie TVP Dokument w rankingu najbardziej pożądanych kanałów potwierdza niedosyt treści dokumentalnych i podróżniczych w ofercie NTC, obserwowany już w kilku badaniach MEC.
Przypomnijmy, że spośród 28 kanałów naziemnych, tylko Fokus TV ma obecnie tak zdefiniowany profil.
Badanie Projekt Cyfrowizja III MEC zrealizował pod koniec stycznia 2017 roku na grupie 1 tysiąca polskich telewidzów metodą wywiadów internetowych i telefonicznych.