Porannym programem „Dzień dobry, Polsko!” TVP zainaugurowała wiosenną ramówkę. Telewizja Polska konsekwentnie wprowadza nowości programowe, kontynuuje rozpoczęte jesienią 2016 zmiany, szczególnie w zakresie pozycjonowania anten. W Jedynce nie zabraknie transmisji, programów i seriali poświęconych ważnym rocznicom narodowym, a w Dwójce pojawi się dwa razy więcej rozrywki na wysokim poziomie. Widzowie obserwują i doceniają te zmiany, co pokazują wyniki oglądalności, a TVP pozostaje na rynku liderem.
Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV
Wiosną Telewizja Polska pokaże widzom wiele seriali, koncertów i specjalnych programów poświęconych przypadającym w tym czasie narodowym rocznicom. Misją TVP jest kultywowanie pamięci o ważnych wydarzeniach, a Jedynka jest anteną wybieraną przez widzów w chwilach najważniejszych dla Polaków. 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, TVP1 zaprosi na pierwszy odcinek serialu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” Jerzego Zalewskiego o dowódcy oddziału partyzanckiego, który przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Tuż po nim niezwykły koncert „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”, którego motywem przewodnim będzie tragiczna historia życia Łukasza Cieplińskiego, m.in. podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, żołnierza Organizacji Orła Białego. W koncercie wystąpią: Piotr Cugowski, Beata Przybytek, Marek Piekarczyk, Anna Karwan, Natalia Nikiel, Mateusz Ziółko. Na koniec dnia TVP1 wyemituje film Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego „Wyklęte” o dzieciach bohaterów, którzy zginęli lub spędzili długie lata w więzieniu.
O ważnych dla Polaków sprawach przypomni od 5 marca najnowszy serial Jedynki „Wojenne dziewczyny”, czyli opowieść o okupacji hitlerowskiej, widzianej z perspektywy trzech Polek. Tytułowe „wojenne dziewczyny” u progu dorosłego życia trafiają do wojennego piekła. W postacie trzech głównych bohaterek wcielają się aktorki młodego pokolenia: Aleksandra Pisula (Marysia), Marta Mazurek (Irka), Vanessa Aleksander (Ewa). W roli matki Irki pojawi się Danuta Stenka, natomiast brata Irki zagra Michał Czernecki. Dzięki plebiscytowi TVP1 „Co za historia!” widzowie wspólnie wybiorą postać, najbardziej zasłużoną i z największymi dokonaniami dla naszego kraju.
W tym roku swoje 10-te urodziny obchodzić będzie 3 maja TVP Historia. Z tej okazji na antenie nie zabraknie nowych seriali i filmów dokumentalnych: „Śladami zbrodni i walki 1944-1956”, „Kulisy II wojny światowej”, „II wojna światowa na Bałkanach” czy „Kryptonim Prorok”.
Wiosnę w Jedynce rozpoczyna program poranny „Dzień dobry, Polsko!”. Od 6:00, od poniedziałku do piątku, widzów budzić będą: Paulina Chylewska i Maciej Kurzajewski, Anna Popek i Tomasz Mandes, Katarzyna Burzyńska i Krystian Kukułka, Anna Lucińska i Rafał Patyra, Anna Matusiak i Michał Cholewiński. Energetyzujący program poranny, ciekawi goście, interesujące wydarzenia to wszystko zapewni widzom „Dzień dobry, Polsko!”. Za to pasmo przedpołudniowe tradycyjnie należeć będzie do dwójkowego „Pytania na Śniadanie”. Pod hasłem „Wiosenne przebudzenie” nie zabraknie w nim nowych cykli, m.in. prowadzonego przez słynnego trenera gwiazd i dietetyka Jacka Bilczyńskiego czy kuchni w wiosenno-wielkanocnej wersji Gosi Molskiej.
Misją TVP jest przede wszystkim rzetelna, uczciwa informacja i publicystyka. Rosnąca stale widownia głównych programów informacyjnych TVP świadczy o tym, że widzowie cenią właśnie za to „Teleexpress”, „Wiadomości” czy „Panoramę”. Na głównych antenach zobaczymy najważniejsze programy publicystyczne, m.in.: „Magazyn śledczy Anity Gargas” (TVP1, środa, godzina 21:25), „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz (TVP1, czwartek, godzina 21:15), a także debata o aktualnej tematyce społeczno-politycznej Jana Pospieszalskiego „Warto rozmawiać” (TVP1, czwartek, godzina 22:25). Kolejne testy w Jedynce pozwolą widzom sprawdzić swoją wiedzę m.in. z finansów – „Wielki Test o Podatkach” (24 kwietnia, godzina 20:25). Natomiast TVP2, co niedzielę zaproponuje „Południk Wildsteina”, a TVP INFO kontynuować będzie m.in. cieszące się dużą popularnością programy: „Studio Polska” czy „W tyle wizji”.
Teatr TV to najbardziej misyjny gatunek w Telewizji Polskiej. Od 2016 roku mecenasem TTV jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe. Już 13 marca (poniedziałek, godzina 20:30) pierwsza premiera teatralna „Listy z Rosji” Astolphe’a markiza de Custine. Dokonana przez Wawrzyńca Kostrzewskiego dla Teatru TV adaptacja ze znakomitą rolą Piotra Adamczyka jako markiza De Custine’a i nie mniej znakomite kreakcje: Haliny Łabonarskiej, Adama Ferencego, Jerzego Szejbala, Grzegorza Małeckiego i Przemysława Bluszcza, z pewnością zachwycą wielbicieli teatru. A 27 marca TVP1 zaprosi na „Śluby panieńskie” – w inscenizacji dokonanej przez Jana Englerta na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Na scenie pojawią się: Katarzyna Gniewkowska (Pani Dobrójska), Patrycja Soliman (Aniela), Kamilla Baar-Kochańska (Klara), Jan Englert (Radost), Marcin Hycnar (Gustaw), Grzegorz Małecki (Albin). Premierowy spektakl wiosną widzowie obejrzą również 26 marca w TVP2 – „Narodziny Fryderyka Demuth” w reż. Macieja Wojtyszki (niedziela, godzina 23:10).
Liczna widownia filmów dokumentalnych może liczyć na kolejne premiery. Do Jedynki powrócą w drugiej serii „Młodzi lekarze”. Widzowie poznają sześcioro lekarzy u progu kariery zawodowej, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Kamera towarzyszyć im będzie zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Ponadto w Jedynce i Dwójce wiele filmów dokumentalnych poruszających zarówno tematykę społeczną, międzynarodową, jak i przyrodniczą oraz poświęconych zjawiskom otaczającego nas świata. Na wiosnę telewizja publiczna przygotowała aż 8 cykli dokumentalnych: TVP1 – „Fascynujący świat”, „Nasz świat w Jedynce”, „Historia w Jedynce”, „Dokument przed północą”, „Natura w Jedynce”, „BBC w Jedynce” a także serial paradokumentalny „Komisariat” – oraz TVP2 – „Czy świat oszalał”, „Świat bez fikcji” i „Rodzinne oglądanie”.
Rozrywka w dobrym guście i o wyrafinowanym smaku, także kulinarnym, to domena Telewizji Polskiej. Fani corocznego Festiwalu Piosenki Polskiej w każdą sobotę od 4 marca będą mogli oglądać „O!Polskie przeboje”. Dzięki programowi prowadzonemu przez Annę Maciejewską i Annę Butrym wyłonieni zostaną wykonawcy tegorocznego koncertu Debiuty na KFPP. Jurorami w programie są m.in. Paweł Sztompke i Piotr Iwicki. Inną nowością będzie od 16 marca w Dwójce „Pierwsza randka”, czyli jedyny w swoim rodzaju program opowiadający o ludziach poszukujących swojej drugiej „połówki”.
Wiosną na antenie Jedynki pojawią się także: reality show „Przyjaciel do zadań specjalnych” – zderzenie świata osób niepełnosprawnych i zdrowych, katolicki pogram dla młodzieży „Wielkie nieba” – ukazujący młody kościół pełen szalonych pomysłów, poszukujący odpowiedzi ma fundamentalne pytania nurtujące młodzież. W Dwójce widzowie znajda wiele nowych programów rozrywkowych na najwyższym poziomie, choć o różnorodnej tematyce. „Jest okazja” to widowisko o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Poprowadzi je Tomasz Tylicki. Na bohatera wieczoru spojrzymy oczami jego znajomych, bliskich i współpracowników, a sam bohater odcinka nierzadko sprowokowany zostanie do reakcji, które ujawnią osobowość i poczucie humoru bardziej człowieka, niż artysty. Dowcipne laudacje, piosenki-niespodzianki, improwizowane scenki, felietony filmowe, niespodziewani goście. Do tego mnóstwo zaskakujących, pełnych humoru i lekkości sytuacji, doza wzruszeń i szczypta wspomnień. Kolejną propozycją Dwójki jest przygotowywany nowy talk show Piotra Goćka i Rafała Ziemkiewicza, w którym widzowie poznają ciekawych ludzi, przedstawicieli autentycznej, niecelebryckiej elity intelektualnej, kulturalnej, naukowej czy gospodarczej. Wśród gości nie zabraknie uczonych, artystów, społeczników, nauczycieli, przedsiębiorców, sportowców. Widzowie przyjrzą się ich historii i dokonaniom przez pryzmat rodzinnych korzeni i osobistej historii od czasów dzieciństwa, poprzez młodość, aż po wiek dojrzały, edukacji oraz indywidualnych losów i poważnych decyzji życiowych. „Rodzina sama w domu” to kolejna propozycja Dwójki, angażująca wszystkie pokolenia. Autorzy programu zaprosili przed kamery rodziny z co najmniej trójką dzieci. Każda z nich – na czas realizacji zdjęć – trafia w miejsce skrajnie różne od tego, w jakim żyje na co dzień. Do domów, w których spędzą ekstremalny, pełen emocji weekend, wprowadzi ich Aleksandra Ciejek. Będzie towarzyszyć rodzinom w trudnych sytuacjach, studzić emocje albo po prostu rozmawiać z bohaterami cyklu o ich życiowych wyborach. Z kolei talk-show „Młodzi wielcy” ukaże młodych ludzi, posiadających nietypowe pasje. Realizują je konsekwentnie, często nawet wbrew swojemu najbliższemu otoczeniu. Program pokazuje, jak szerokie zainteresowania miewa młodzież, równocześnie dowodząc, że nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, ani zarabiać wielkich pieniędzy, by spełniać marzenia. Talk-show poprowadzi Robert Friedrich „Litza”, twórca zespołu Arka Noego i Luxtorpeda.
Telewizja Polska wiosną zaprosi też na kontynuacje programów w nowej odsłonie, czyli „Bake off – Ale ciacho!”, „Kocham cię, Polsko” (TVP2).
Wiosną na widzów czeka również wiele emocji, wzruszeń, niezwykłych zwrotów akcji i niecodziennych zdarzeń w ukochanych, nagradzanych m.in. Telekamerami serialach: TVP1 – „Ojciec Mateusz”, „Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kösem”, TVP2 – „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, „Barwy szczęścia”, „O mnie się nie martw” czy „Cena miłości”.
Źródło: Telewizja Polska