Warsztatami dziennikarskim prowadzonymi przez Piotra Kraśkę, kierownika redakcji „Wiadomości” i Jacka Skorusa, kierownika redakcji „Panoramy” rozpocznie się 11 kwietnia I Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Słowo wstępne wygłosi Jacek Snopkiewicz, dyrektor Artystyczny Festiwalu, a podczas gali otwierającej Festiwal odbędzie się premiera specjalnie przygotowanego archiwalnego filmu o Toruniu.
Pierwszego dnia odbędzie się także spotkanie z Jerzym Kaźmierczakiem, dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP na temat „Cyfryzacja zbiorów TVP – dostęp do archiwów dziennikarskich”. Potem wyemitowane zostaną dwa przedstawienia Teatru Faktu TVP: „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” i „Czarnobyl” oraz premiera filmu dokumentalnego TVP1 „Wypadek” i pokaz filmu dokumentalnego „Dzieci Hitlera”. A wieczorem zostanie wręczona nagroda Prezesa TVP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i dokumentu. Po niej uczestnicy Festiwalu spotkają się z gościem honorowym – Mariuszem Walterem.
Drugiego dnia odbędzie się m.in. panel o przyszłości sztuki faktu: reportażu, dokumentu, teatru faktu oraz konkursowy przegląd reportażu z lat 2011-2012. Specjalnym wydarzeniem będzie „Noc Reporterów”, gdzie swój warsztat, kulisy i zasady pracy i zaprezentują zespoły: Po prostu (TVP1), Sprawy dla Reportera (TVP1), Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP2), Reportera Polskiego (TVP2), Reportażu TVP INFO, Nowości – dziennika toruńskiego, Gazety Wyborczej oraz Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
13 kwietnia uczestnicy toruńskiego Festiwalu wezmą udział w przeglądzie najciekawszej twórczości dokumentalnej z dorobku TVP oraz w spotkaniu z Joanną Moro, odtwórczynią głównej roli w serialu TVP1 o Annie German i z Katarzyną Gaertner, autorką piosenek dla Anny German.
Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Wręczenia Nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego „Scena świata” z udziałem gościa specjalnego Alicji Kapuścińskiej.
Festiwal Sztuki Faktu będzie miejscem promocji gatunków misyjnych wyrastających z konkretnych zdarzeń, w tym reportażu, dokumentu, teatru faktu, odwołującym się do bogatej tradycji Telewizji Polskiej oraz kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów. W Toruniu nie zabraknie uznanych twórców i gwiazd Telewizji Polskiej. Opiekę merytoryczną nad Festiwalem będzie miała Telewizja Polska, a jego organizacją zajmie się Toruńska Agenda Kulturalna. W komitecie honorowym FSF znaleźli się: Juliusz Braun, prezes TVP, Michał Zaleski – prezydent Miasta Torunia oraz prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dyrektorem Festiwalu jest Krystian Kubjaczyk, a dyrektorem Artystycznym pomysłodawca FSF Jacek Snopkiewicz.
Źródło: Telewizja Polska