W kwietniu futurolog, filozof i prezenter telewizyjny Jason Silva („Pułapki umysł”), zabierze widzów w sensoryczną podróż w czasie, ukazując przełomowe dla naszej cywilizacji odkrycia i wydarzenia. Sekwencjom fabularnym, które zostały zmontowane ze zdjęciami dokumentalnymi, towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Melodysheep, muzyka uważanego za nowe objawienie Internetu.
Sprawdź godziny emisji serii „Postęp: historia ludzkości” w PROGRAMIE TV
Żyjemy w dobie oszałamiającego rozwoju nowych technologii. Korzystamy na co dzień ze smartfonów, satelitów i z niecierpliwością czekamy na kolejne, wielkie odkrycia. Seria skłania do refleksji nad najważniejszymi pytaniami dotyczącymi wszechświata: jak znaleźliśmy się na Ziemi, jak to możliwe, że pochodzący od żyjących na drzewach małp człekokształtnych gatunek homo sapiens ewoluował tak bardzo, by stanąć na Księżycu? W kolejnych ośmiu odcinkach serii prezentowane są odkrycia i wynalazki, które zmieniły oblicze świata i sprawiły, że ludzie stali się nowocześni. Jason Silva zabiera w niej widzów w podróż w czasie, by pokazać przełomowe wydarzenia, które wywarły największy wpływ na ewolucję naszego gatunku.
Przedstawione w serii sekwencje fabularne zestawiono ze zdjęciami dokumentalnymi, analizami ekspertów oraz efektownymi motywami muzycznymi zremiksowanymi przez Johna Boswella, znanego fanom muzyki jako Melodysheep. Jego oryginalne symfonie zostały po raz pierwszy wykorzystane w produkcji telewizyjnej. Prowadzącemu na planie towarzyszą światowej sławy eksperci z takich dziedzin, jak technologia, taktyka wojenna, komunikacja, medycyna, transport, ekologia, paleoantropologia, biologia ewolucyjna i historia starożytności.
– Wszystko, co robimy dzisiaj, ma swoje korzenie w przeszłości – mówi Silva. – Seria „Postęp: historia ludzkości” odkrywa na nowo przełomowe wydarzenia z historii naszej cywilizacji, by pokazać, jak niepogodzony ze swoim losem w królestwie zwierząt człowiek znalazł sposób, by zająć w nim wyższą pozycję, rozwijać się i budować dla siebie nową przyszłość w nowoczesnym świecie.
– Muzyka przemawia do naszej podświadomości i instynktów – mówi Boswell. – Dzięki niej historia cywilizacji staje się żywa, bo odwołujemy się do najgłębszych uczuć, co pozwala nam poczuć więź z historią – dodaje.
W pierwszym odcinku serii będziemy świadkami przełomowych wydarzeń, podczas których ogień umożliwił ludziom tworzenie, niszczenie, podbój i dominację nad światem. Ogień jest żywiołem, którego ujarzmienie najlepiej tłumaczy powody przetrwania naszego gatunku. Umiejętność jego okiełznania i wykorzystania podczas kolejnych stuleci uczyniła nas tym, czym dziś jesteśmy, i zadecydowała o dalszej przyszłości gatunku. Silva zabierze widzów w podróż przez tysiąclecia, do momentu w którym człowiek pierwotny po raz pierwszy zobaczył iskrę i powstający z niej ogień.
Następnie przeskoczymy do roku 1232, do czasów dynastii Jin, z której pochodzi prochowa rakieta – broń wykorzystana przeciwko atakującej Państwo Środka mongolskiej ordzie. Wynaleziony w Chinach proch był pierwszym chemicznym materiałem wybuchowym i wynalazkiem, który odmienił na zawsze oblicze sztuki wojennej.
Dalej wybierzemy się do roku 1666, w którym niszczycielska siła ognia obróciła się przeciwko człowiekowi. Podczas wielkiego pożaru w Londynie żywioł strawił ponad 90 kościołów i 13 tys. domów, pozbawiając dachu nad głową ponad 100 tys. mieszkańców. Ogromne zniszczenia sprawiły, że Londyn odrodził się na nowo jako pierwsze nowoczesne miasto. W wielkim żywiole należy także upatrywać początków jednego z najbardziej przełomowych okresów w historii świata – rewolucji przemysłowej. Przeniesiemy się również do roku 1926, w którym to amerykański naukowiec Robert Goddard prowadził pionierskie badania nad technologią kosmiczną i zbudował pierwszą nowoczesną rakietę. Jej prototypowa konstrukcja była punktem odniesienia dla współczesnych statków kosmicznych, które dały początek satelitom
i nowoczesnej komunikacji.
W tym sezonie poznamy również przełomowe odkrycia dotyczące medycyny, pieniędzy, wojny, komunikacji, budowli zapewniających ludziom schronienie, badań i eksploracji oraz transportu. W każdym z odcinków Silva jest naszym przewodnikiem podczas podróży po kolejnych epokach, która odbywa się przy hipnotycznym akompaniamencie symfonii.
Seria została wyprodukowana dla National Geographic Films przez spółkę Asylum Entertainment. Obowiązki producentów wykonawczych ze strony Asylum Entertainment pełnili Steve Michaels, Jonathan Koch, Ryann Lauckner, Simon George, Kurt Sayenga, Mark Monroe i Ben Bitonti. John Boswell jest producentem wykonawczym ze strony spółki Melodysheep. Tim Pastore, Michael J. Miller i Kevin Tao Mohs są producentami wykonawczymi National Geographic.
„Postęp: historia ludzkości”
Emisja: środa, od 5 kwietnia, godzina 22:00
Źródło: FOX Networks Group