W nadchodzącym tygodniu Telewizja Polska przygotowała dla widzów wybór znakomitych filmów dokumentalnych. TVP zaprasza do świata bez fikcji.
„Rotem”
Bohaterem dokumentu jest Kazik Ratajzer, polski Żyd urodzony w 1926 roku. Mimo że mógł uniknąć prześladowań w czasie II Wojny Światowej, przedostał się do warszawskiego getta, aby wziąć udział w powstaniu. Wówczas, tak samo jak w czasie późniejszego Powstania Warszawskiego, uratował wielu ludzi. Tuż po wojnie był uczestnikiem bojówek zorganizowanych przez polskich Żydów. Później zamieszkał w Izraelu. W filmie opowiada historię swojego życia. W jego wspomnieniach szczególne miejsce zajmują lata okupacji. Z perspektywy współczesnego widza ujawniane wydarzenia są wstrząsające, a czasem wydają się wręcz nierealne.
Emisja: poniedziałek, 22 kwietnia, godzina 23:3, TVP1/HD
DOK SZOK – „Potęga obrazu”
Trzecia i ostatnia część wyróżnionego nagrodą EMMY biograficznego filmu o Leni Riefenstahal. Dokumentalistka w oczach wielu odbiorców gloryfikowała ideologię faszystowską. W tej części filmu Riefenstahal, poddana w swojej ojczyźnie ostracyzmowi i odsunięta od możliwości realizacji filmów, mówi o swoim powrocie do zawodu w wieku 60 lat. Wtedy zaczęła realizować dokumenty o ludach Afryki (plemię Nuba), ale i ta działalność wywołała falę podejrzeń o kierowanie się pobudkami rasistowskimi. Wreszcie zajęła się kręceniem filmów o życiu pod wodą. Ponad 90-letnia reżyserka była pełna energii i żarliwego zapału do pracy. Przy jej aktywnym udziale autorzy filmu próbowali zastanowić się nad wzajemnymi relacjami sztuki i rzeczywistości. Leni Riefenstahl zmarła we wrześniu 2003 roku w wieku 101 lat.
Emisja: czwartek, 25 kwietnia, godzina 00:35, TVP1/HD
Świat bez fikcji – „Treblinka. Ocaleni z obozu zagłady”
W sierpniu 1944 roku Armia Czerwona wkroczyła do okupowanej przez Niemców Polski. Zwiadowcy, posuwając się wzdłuż linii kolejowej prowadzącej w kierunku Warszawy, natrafili w lesie na polanę ze śladami wskazującymi na próbę ukrycia działalności, jaka miała tam miejsce. W tym miejscu znajdowała się Treblinka. Położona w lesie, 120 kilometrów na północny wschód od Warszawy, razem z obozami w Bełżcu i Sobiborze, miała służyć realizacji operacji Reinhard – jej celem było wymordowanie ponad dwóch milionów polskich Żydów. Ulokowane na odludziu, na niedużej powierzchni, różniły się od obozu np. w Auschwitz, w którym przebywała duża liczba więźniów wykorzystywanych do pracy. Obozy w Treblince, Bełżcu i Sobiborze zostały założone wyłącznie w celu masowego mordowania ludzi. Autorzy filmu odnaleźli dwóch świadków wydarzeń, które miały tam miejsce – Samuela Willenberga, który po ucieczce z Treblinki brał udział w Powstaniu Warszawskim oraz Kalmana Taigmana, który po latach był świadkiem na procesie Adolfa Eichmanna.
Emisja: wtorek, 23 kwietnia, godzina 22:50, TVP2/HD
„Fabryka Wódki”
Dokument przedstawia historię Wali młodej, rozwiedzionej matki małego chłopca, która pracuje w fabryce wódki w Żyguljowsku. Kobieta mieszka z matką i 17-letnim bratem. Marzy, by wyrwać się z prowincji do Moskwy i zrobić tam aktorską karierę. Chodzi na lekcje gry, tańca i śpiewu. Nikt nie rozumie jej aspiracji. Matka, konduktorka autobusu, buntuje się, kiedy Wala podrzuca jej do pracy syna. Sama po 30 latach spotkała dawną miłość i chciałaby swe życie ułożyć na nowo. Koleżanki Wali uważają ją za dziwaczkę o wybujałych ambicjach. Wala jednak podejmuje ryzyko – pozostawia synka stawiając na swoją karierę. Jej matka rezygnuje z własnych marzeń o nowym związku, aby zająć się wnukiem.
Emisja: środa, 24 kwietnia, godzina 21:45, TVP Historia
Źródło: Telewizja Polska