Lato 2017 z dokumentami HBO Europe w HBO2 i HBO GO

Od lipca do początku września w HBO2 i HBO GO będą prezentowane najnowsze, nagradzane dokumenty produkcji HBO Europe. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć dziesięć filmów z Polski, Rumunii, Czech i Węgier. Wśród filmów znajdą się wielokrotnie nagradzana polska „Komunia”, a także szereg premier, m.in. węgierskie „Ultra”, rumuński „Jestem Herculesem” i czeski „Mallory”.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału HBO2

Tego lata w HBO2 oraz w HBO GO po raz kolejny pojawi się przegląd najnowszych filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez HBO Europe. Wśród polskich produkcji znajdzie się głośny dokument „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej dotykający ważnych kwestii dorastania i trudnych relacji rodzinnych. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserki, a jego światowa premiera odbyła się na MFF w Locarno, gdzie dokument został uhonorowany Grand Prix Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Od sierpnia zeszłego roku film zdobył szereg nagród, w tym m.in. Grand Prix na festiwalach w Oslo, Istambule, Warszawie, Mińsku, Bratysławie i Gdańsku. Komunia została również uhonorowana Nagrodą Filmową Orły w kategorii najlepszy film dokumentalny. Drugim polskim filmem, który pojawi się w tym cyklu będzie „XXXLove” w reż. Joanny Frydrych. To poruszający i ciepły dokument o życiu osób otyłych i ich codziennej walce o akceptację, miłość i poczucie własnej wartości.

Mocną reprezentację w ramach przeglądu mają czeskie filmy dokumentalne. Cykl rozpocznie się w pierwszą środę lipca od filmu pt. „5 października” Martina Kollara – przejmującego dokumentu o oczekującym na skomplikowaną operację mężczyźnie, który postanawia wyruszyć rowerem w podróż życia. Droga ta staje się dla niego ucieczką przed niepewnością, strachem i przytłaczającą codziennością. Będzie można również zobaczyć film jednej z najciekawszych współczesnych reżyserek Heleny Třeštíkovej pt. „Mallory”. Akcja filmu rozpoczyna się w 2002 roku, kiedy poznajemy dwudziestokilkuletnią Mallory, heroinistkę z długim stażem, która w pewnym momencie wyznaje – Kochałam heroinę tak jak kobieta kocha mężczyznę. W letnim cyklu HBO pokaże również prezentowany w zeszłym roku na festiwalu w Karlovych Varach dokument: „FC Roma” Tomáša Bojara i Rozálie Kohoutovej, opowiadający o romskiej drużynie piłkarskiej, która powstała w Czechach i z racji pochodzenia zawodników, musi zmagać się z dyskryminacją.

W ramach przeglądu będzie można obejrzeć również trzy intrygujące dokumenty produkcji rumuńskiej. Pierwszym z nich będzie wyreżyserowany przez Mariusa Jacoba film „Jestem Herkulesem” – wciągająca historia o europejskim uzdrowisku, które stało się ulubionym celem podróży mniej zamożnych turystów. Kolejny z nich, pełen emocji film „Niczym tchnienie” Moniki Lãzurean-Gorgan pokazuje siedem lat z życia przeciętnej rumuńskiej rodziny z trójką dorastających dzieci. Dokumentalistka obrazuje prawdziwe emocje ludzi starających się cieszyć małymi radościami, jednocześnie borykając się z niepełnosprawnością jednej z córek. Film otrzymał w tym roku rumuńską nagrodę filmową GOPO za najlepszy dokument. Widzowie będą mogli obejrzeć również dokument „Sieć” w reż. Claudiu Mitcu. Jest to film opowiadający o rumuńskiej sieci ludzi, która zajmuje się sprowadzaniem z zagranicy niedostępnych w kraju leków na raka. Mitcu udało się pokazać ludzką zaradność i wspólnotę w obliczu sytuacji bez wyjścia.

Letni przegląd dokumentów HBO Europe obejmie także dwa filmy produkcji węgierskiej, oba z silnym wątkiem sportowym. Pierwszy to świetnie przyjęty przez węgierską krytykę i prezentowany ostatnio na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument „Ultra” w reż. Simonyi Balázsa – niezwykła produkcja o biegaczach, którzy walczą ze swoimi ograniczeniami i słabościami. Bohaterami filmu są ludzie, dla których bieganie jest życiem, a ich doraźnym celem jest ukończenie niezwykle wymagającego i wyczerpującego biegu liczącego 246 kilometrów, który muszą przebiec w 36 godzin. Z kolei drugi dokument pt. „Twardzielki” w reż. Eszter Nordin, opowiada historię grupy kobiet uprawiających boks. Twórcy filmu przez dwa lata podążają za dziewczynami i kobietami, które trenują boks. Grupa jest bardzo zróżnicowana, łączy ona kobiety w wieku od siedmiu do trzydziestu sześciu lat. Autorzy starają się dowiedzieć więcej o ich motywacjach i o nich samych.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *