6 lat temu, 3 maja 2007 roku, TVP Historia rozpoczęła nadawanie. Pierwsza była debata historyczna poświęcona Konstytucji 3 Maja. Od pięciu lat TVP Historia przypomina o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizuje procesy historyczne. Stała się ważnym ośrodkiem debaty historycznej.
W tym czasie na antenie TVP Historia pojawiło się wiele unikalnych programów, które zdobyły uznanie wśród widzów. Wśród nich warto wymienić Spór o historię, w którym najwybitniejsi polscy historycy prezentują najnowsze wyniki badań historycznych; Exlibris – jedyny w Polsce program poświęcony książkom historycznym; Flesz historii – magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią; Cafe historia, w którym prowadzone są rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym; Polska z historią w tle – to reportaże o działaniach lokalnych społeczności na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i kultywowania tradycji; cykl Z archiwum Filmoteki Narodowej, w którym prezentowane są zabytki polskiej kinematografii.
Na antenie TVP Historia nie brakuje również znakomitych audycji produkowanych przez TVP w ciągu ostatnich 60 lat – Sensacje XX wieku, Szansa na sukces, Sonda, a także archiwalnych wydań Dziennika Telewizyjnego.
W ciągu sześciu lat z inicjatywy TVP Historia powstało ponad 60 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, z których wiele zdobywało prestiżowe nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych.
TVP Historia była patronem ponad 100 imprez związanych z wydarzeniami historycznymi. Jest obecna podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, była współorganizatorem Pierwszego Zamojskiego Przeglądu Filmów Historycznych, który w tym roku zostanie przekształcony w Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych.
TVP Historia zyskała zaufanie i sympatię widzów. Jest najchętniej wybieranym kanałem historycznym i trzecim w rankingu wszystkich kanałów dokumentalnych w Polsce. Trzeciego i czwartego maja – w ramach urodzin TVP Historia przypomniane zostaną najciekawsze reportaże i filmy dokumentalne.
„Dawno temu w Andaluzji – bitwa pod Fuengirolą”
Rekonstrukcja bitwy, która odbyła się podczas wojen napoleońskich w październiku 1810, pomiędzy małym polskim garnizonem stacjonującym w zamku w Fuengiroli a połączonymi siłami hiszpańsko-brytyjskimi. Heroiczna obrona zamku zapisała się w historii. Najbardziej wytrawni dowódcy francuskich wojsk długo nie mogli uwierzyć w zwycięstwo Polaków – siły atakujących do obrońców były jak 10 do 1.
Emisja: piątek, 3 maja, godzina 11:00
„Człowiek świętego imienia”
Filmowa opowieść o losach i działalności Romualda Traugutta. Z jednej strony przedstawiany jako heros walki o sprawę narodową otaczany kultem i kreowany na duchowego przewodnika marszałka Józefa Pilsudskiego. Z drugiej – w książce „Kompleks Polski” Tadeusza Konwickiego – ukazany jako przeciętny człowiek, który nie tylko nie był bohaterem, ale nawet nie chciał nim zostać. Jakim więc człowiekiem był naprawdę?
Emisja: piątek, 3 maja, godzina 14:30
„Partyzanci trzech puszcz”
Film dokumentalny przypominający mało znane losy oddziału partyzanckiego – Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej. O niezwykłych losach tego oddziału opowiadają ostatni żyjący żołnierze Zgrupowania. Tłem ich opowieści jest skomplikowana sytuacja polityczna na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, gdzie równolegle działały polska, sowiecka i białoruska partyzantka, żandarmeria i wojsko niemieckie oraz bandy zwykłych rabusiów.
Emisja: piątek, 3 maja, godzina 16:30
„Wyspa Władców”
Filmowa podróż do czasów kształtowania się państwa polskiego. Inscenizacje i animacje komputerowe pozwalają przenieść się do Ostrowia Lednickiego – pokazują książęcą rezydencję i codzienne życie rolników, pracowników warsztatów rzemieślniczych, kupców oraz elity mieszkańców grodu.
Emisja: piątek, 3 maja, godzina 19:40
„Zapomniany generał Tadeusz Jordan Rozwadowski”
Film dokumentalny przypominający losy jednego z najbardziej niezwykłych polskich generałów – Tadeusza Jordana Rozwadowskiego. Pochodził on z rodziny o długich tradycjach patriotycznych, studiował w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu. Podczas I wojny światowej armie niemieckie i austriackie używały jego wynalazków. O roli generała Rozwadowskiego w walce o niepodległość Polski oraz jego udziale w budowaniu II Rzeczpospolitej opowiada prof. Wojciech Roszkowski oraz biograf generała – dr Mariusz Patelski. Unikatowe są wypowiedzi pani Kazimiery Rozwadowskiej – ostatniej żyjącej osoby, która znała generała.
Emisja: piątek, 3 maja, godzina 23:00
„Moja Polska – rzecz o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim”
Osią filmu jest ostatni wywiad jakiego udzielił prezydent Ryszard Kaczorowski. Został on udzielony kilka dni przed katastrofą w Smoleńsku. Ryszard Kaczorowski przywołuje w nim najważniejsze fakty ze swojego życia – szczególną rolę odgrywają wspomnienia z czasów przedwojennego i powojennego Harcerstwa oraz refleksje dotyczące najnowszych dziejów Polski.
Emisja: sobota, 4 maja, godzina 12:05
„Na krawędzi życia”
Film dokumentalny o doktorze Zygmuncie Klukowskim, lekarzu ze Szczebrzeszyna na Zamojszczyźnie. Jego „Dziennik z lat okupacji” to podstawowe źródło wiedzy o narastaniu terroru okupacyjnego. Klukowski był wielkim społecznikiem i pasjonatem historii. Napisał kilkadziesiąt prac nt. Zamojszczyzny, m. in. „Zbrodnie niemieckie na Zamojszczyźnie”, które stały się koronnym dowodem w procesie norymberskim. Po wojnie, mimo zasług dla polskiej racji stanu, był prześladowany i więziony przez UB.
Emisja: sobota, 4 maja, godzina 13:10
Źródło: Telewizja Polska