Koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej i wielki koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA w Gdańsku-Oliwie już wkrótce na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego MOZARTIANA w Gdańsku-Oliwie będzie piątkowy (25 sierpnia) koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, która wystąpi wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk. Na jego program złożą się słynne kompozycje mistrza z Salzburga: Uwertura do opery Don Giovanni KV 527, Koncert na flet i harfę KV 299 oraz Symfonia nr 38 D-dur „Praska” KV 504. Dla tych, którzy nie będą mogli wysłuchać go na malowniczym dziedzińcu Opatów w Parku Oliwskim, jest dobra wiadomość: koncert zostanie zarejestrowany i w późniejszym terminie odtworzony przez Program 2 Polskiego Radia.
Dzięki Polskiemu Radiu melomani będą mogli natomiast uczestniczyć w wydarzeniu zamykającym tegoroczny festiwal. Będzie to wielki koncert finałowy w imponujących wnętrzach Archikatedry Oliwskiej, w całości transmitowany przez Dwójkę (sobota, 26 sierpnia, godzina 21:00). W programie znajdą się: Msza c-moll KV 427 oraz Regina coeli C-dur KV 108/74d W.A. Mozarta. Wśród wykonawców same gwiazdy światowego formatu: Robin Johannsen (USA) – sopran, Julia Leżniewa (Rosja) – sopran, Lothar Odinius (Niemcy) – tenor, Wojtek Gierlach – bas, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (przygotowany przez Michała Sławeckiego), Polski Chór Kameralny, Academy of Ancient Music (Wielka Brytania). Dyryguje Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor artystyczny MFM Mozartiana.
Mozartiana to zainicjowany 11 lat temu, jedyny w swoim rodzaju cykl koncertów i wydarzeń artystycznych związanych z twórczością W. A. Mozarta. Jego pomysłodawcą jest Jan Łukaszewski, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego – głównego organizatora festiwalu. Główna scena festiwalu umiejscowiona została w urokliwej scenerii Parku Oliwskiego, który przez obecność aktorów w strojach z drugiej połowy XVIII wieku, przez iluminacje i rozbrzmiewającą w parkowych alejkach muzykę mistrza z Salzburga staje się dla międzynarodowej publiczności miejscem magicznym.
Źródło: Polskie Radio