W środę 6 września na antenie Programu 2 Polskiego Radia premiera powieści Stanisława Lema „Szpital przemienienia”. Dzieło jednego z najwybitniejszych pisarzy będzie czytane przez Mariusza Benoita co tydzień, w środy o godzinie 19:00 w audycji „Książka do słuchania”.
„Szpital Przemienienia” to powieść, którą 27-letni Stanisław Lem ukończył w 1948 roku i która rozpoczęła jego drogę pisarską. Inna od pozostałych, ponieważ osadzona we współczesnej scenerii położonego na uboczu w górach szpitala psychiatrycznego, w którym na początku II wojny światowej pracę dostaje młody lekarz. Miejsce akcji jest swoistym mikrokosmosem, ze skomplikowanymi relacjami społecznymi, problemami egzystencjalnymi i etycznymi. Stawia bohatera wobec fundamentalnych pytań o naturę ludzką, użyteczność człowieka czy o istotę literatury.
„Szpital Przemienienia” ukazał się dopiero w 1955 roku jako pierwsza część trylogii „Czas nieutracony”. Pierwotnie Stanisław Lem planował tę książkę jako samodzielną powieść. Pozostałe dwa tomy: „Wśród umarłych” i „Powrót” powstały na skutek nacisków cenzury, oczekującej podjęcia wątków partyjno-komunistycznych i po roku 1965 nie były już wznawiane w formie książkowej (jedynie we fragmentach i innych publikacjach).
Radiowa Dwójka zaprasza do wysłuchania debiutanckiej powieści Stanisława Lema w interpretacji Mariusza Banoit w audycji „Książka do słuchania” od najbliższej środy 6 września, codziennie o godzinie 19:00.
Źródło: Polskie Radio