Dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia relacjonują dla słuchaczy katowickie zmagania najbardziej utalentowanych młodych dyrygentów z 21 krajów świata.
Dzięki relacjom na antenie Programu 2 Polskiego Radia, słuchacze mogą śledzić obecnie najważniejsze wydarzenia jubileuszowego, 10. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Organizatorem konkursu, który zakończy się 26 listopada, jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, zaś Dwójka sprawuje nad nim patronat medialny. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Katowickie zmagania najbardziej utalentowanym młodych dyrygentów z 21 krajów świata mają rangę jednego z najważniejszych polskich konkursów, skupionych w ekskluzywnej Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Konkurs przeznaczony jest dla dyrygentów, którzy w dniu inauguracji imprezy nie przekroczyli 35. roku życia. Jego repertuar obejmuje utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku, w tym utwory kompozytorów polskich. MKD odbywa się w Katowicach w cyklu pięcioletnim.
O Złotą Batutę walczy obecnie 50 artystów, którym towarzyszy 100 muzyków Filharmonii Śląskiej oraz wybitni soliści: Piotr Pławner, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Marcin Zdunik i Piotr Sałajczyk. Dyrektorem artystycznym jubileuszowej edycji MKD jest Mirosław Jacek Błaszczyk, zaś w gronie jurorów są: Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Tomasz Bugaj (Polska), Mykoła Diadiura (Ukraina), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Eugeniusz Knapik (Polska), Charles Olivieri-Munroe (Kanada), Jorma Panula (Finlandia), Marek Pijarowski (Polska), Ken Takaseki (Japonia), Michael Zilm (Niemcy).
Młodzi uczestnicy konkursu muszą sprostać wyjątkowo wysokim artystycznym i warsztatowym wymaganiom. W I etapie to uwertury klasyczno-romantyczne oraz symfonie Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwika van Beethovena. Drugi etap to akompaniamenty i wielka symfonika romantyczna, zaś trzeci – klasyka muzyki XX wieku i polska twórczość współczesna. Międzynarodowy Konkurs dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga zaliczany jest z tego względu do najtrudniejszych – rozległy repertuar i odmienny stylistycznie każdy z etapów wymagają najwyższych umiejętności. Mimo to każdorazowo zgłasza się do niego kilkaset uczestników – w tym roku 270 z całego świata.
Pierwszy etap konkursu, od 17 listopada, relacjonował na antenie Dwójki Adam Rozlach z Programu 1 Polskiego Radia („Poranek Dwójki”). Autorami podsumowania drugiego etapu będą Róża Światczyńska i Andrzej Sułek w audycji „Spotkania po zmroku”, zaplanowanej na czwartkowy wieczór 23 listopada o godz. 21.30. Znajdą się w niej fragmenty najciekawszych występów oraz wypowiedzi uczestników konkursu, jego jurorów i obserwatorów. Gościem w studiu będzie m.in. Adam Rozlach.
Na piątek 24 listopada Róża Światczyńska wraz z Andrzejem Sułkiem przygotowują transmisję z finałowych przesłuchań konkursu (III etap, z udziałem 6 finalistów w sesji przedpołudniowej i popołudniowej). Autorzy audycji – wraz z zaproszonymi gośćmi – będą też komentować występy finalistów w przerwach przesłuchań.
W sobotę 25 listopada w godz. 18.00-23.00 Róża Światczyńska i Andrzej Sułek poprowadzą transmisję uroczystej gali i koncertu laureatów. Gościem w przerwie przesłuchań i koncercie laureatów będzie m.in. polska laureatka konkursu, zdobywczyni II nagrody w 2012 r. Marzena Diakun, należąca dziś do najwyżej cenionych dyrygentów europejskich. W przerwie transmisji nadany zostanie reportaż Mileny Gąsienicy z wypowiedziami laureatów, jurorów i obserwatorów konkursu. Milena Gąsienica zaprezentuje wcześniej dwie relacje z przesłuchań – pierwszą można będzie usłyszeć w czwartkowym programie „Wybieram Dwójkę”, drugą – w piątkowym „Poranku”.
Źródło: Polskie Radio