Wygląd to nie wszystko – stare przysłowie uczy, że nigdy nie wiadomo, co kryje się w środku. Tak też jest w przypadku golca piaskowego. Powiedzieć o nim, że jest niezbyt urodziwy, to mało, ale nie z powodu swej aparycji znalazł się w centrum zainteresowania naukowców. Okazuje się, że to małe zwierzę żyje bardzo długo, nie choruje na raka i nie jest wrażliwe na ból. Odkrycie dlaczego się tak dzieje, może zmienić losy ludzkości.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild
Mały golec piaskowy żyje pod ziemią. Jest podłużny, nie ma sierści, za to ma krótkie nóżki i długie ostre zęby, które służą mu nie tylko do podgryzania korzeni i bulw, ale również kopania podziemnych tuneli. Choć jest wielkości myszy, różni się od niej przede wszystkim długością życia. Golce żyją od nich 10-krotnie dłużej.
Nie lubią go ci, którym podgryza uprawy, ale za to naukowcy chcą się z nim jak najbardziej zaprzyjaźnić. Wszystko po to, by odkryć co sprawia, że te gryzonie żyją długo w tak dobrym zdrowiu. Poszukiwania „genu długowieczności” prowadzi m.in. biolog Vera Gorbunova, która od lat obserwuje i bada golce piaskowe na Uniwersytecie w Rochester w stanie Nowy Jork. Stworzyła im warunki podobne do tych, które mają na wolności – utrzymuje temperaturę ok. 30 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 60%. Wszystko po to, by jak najbliższej przyjrzeć się komórkom długowiecznych gryzoni i odkryć, co odróżnia golce odinnych gatunków żyjących na Ziemi. To odkrycie może być początkiem przepisu na eliksir długowieczności.
Dotychczasowy rozwój nauki i technologii znacznie pozwolił wydłużyć czas życia człowieka. Ciągle problemem jest jednak jego zdrowie. Wraz z procesem starzenia, większość organizmów zaczyna być coraz słabsza, bardziej podatna na choroby i niesprawna fizycznie, co powoduje pogorszenie komfortu życia wraz z wiekiem. Takiego problemu nie mają golce. Mimo tego, że są coraz starsze – nie zapadają na poważne choroby, nie są podatne na nowotwory i utrzymują dobre zdrowie do końca swoich dni. Co więcej, posiadają umiejętność hibernacji, kiedy warunki do życia stają się trudne, a także potrafią przystosować się do niedoborów tlenu w tkankach.
Wraz z Nat Geo Wild spróbujemy poznać tajniki życia tych niezwykłych gryzoni. Sprawdzimy, czy gen długowieczności naprawdę istnieje i czy da się go wykorzystać, by przedłużyć i poprawić jakość życia człowieka.
„Golec superbohater”
Premiera: sobota, 30 grudnia, godzina 18:00
Źródło: FOX Networks Group