Prezenter telewizyjnych „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec został laureatem 12. edycji nagrody „Ślad” imienia biskupa Jana Chrapka. Nagrodę wręczono we wtorek 4 czerwca podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Krzysztof Ziemiec otrzymał nagrodę za „odważne i profesjonalne pokazywanie siły dobra i jego atrakcyjności w czasach, gdy świat coraz bardziej w to powątpiewa”. Jest prezenterem telewizyjnych „Wiadomości”, autorem programów „Niepokonani” (TVP1/HD) i „Prawdę mówiąc”. W książce „Niepokonani” opisał dramatyczne losy bohaterów swoich programów. Jest także publicystą prasowym.
Do nagrody nominowani byli także: Tomasz Rożek za „bezustanne poszukiwanie i wskazywanie Boga w nauce, kulturze i cywilizacji” oraz ks. Andrzej Draguła za „dociekliwość w analizowaniu tematów trudnych i podejmowanie dialogu ze światem laickim”.
Krzysztof Ziemiec, odbierając nagrodę podkreślił, że jest bardzo wzruszony i zaszczycony, że nagroda ta trafia do człowieka z telewizji – „medium, które jest bardzo ulotne”. „Nagroda jest dla mnie bardzo ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ miałem okazję poznać osobiście bp. Chrapka i chciałem być takim samym człowiekiem jak on – otwartym na innych ludzi. Po drugie – nagroda stanie się dla mnie motywacją do tego, by pozostawić dobry ślad po sobie” – powiedział Ziemiec.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że nagroda „Ślad” jest pozostałością po pielgrzymkach papieża Jana Pawła II, których głównym organizatorem był bp Chrapek. Hierarcha podkreślił, że bp Chrapek zabiegał o rzetelność, warsztat i etykę dziennikarską. „Kluczową sprawą jest formacja etyczna ludzi, którzy idą do pracy w mediach. Można być w nich człowiekiem, który służy dobru i drugiemu człowiekowi poprzez służbę w prawdzie” – podkreślił kard. Nycz.
Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w „sposób wybitny do budowania kultury prawdy porozumienia i dialogu”. Nagroda honoruje profesjonalizm pracy, a także postawę życiową, jakiej wzorem był bp Chrapek – „budowniczy mostów między ludźmi”. Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiająca dwie dłonie, nagroda ma też wymiar pieniężny – 10 tys. zł.
Laureatami nagrody byli dotąd: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia i ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak i Jacek Moskwa. Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kapitułę nagrody tworzy grono ludzi mediów niegdyś współpracujących z bp. Chrapkiem. Każdego roku kapituła rozszerza się o kolejnych laureatów nagrody.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2000 roku w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
W czwartkowej uroczystości uczestniczył m.in. sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Wojciech Polak oraz laureaci poprzednich edycji nagrody. (PAP).
Źródło: Telewizja Polska