Aktor, reżyser, piosenkarz, kucharz i naczelny twardziel polskiego kina. TVP Kultura zaprasza 11 maja na „Niedzielę z… Bogusławem Lindą”.
Był najważniejszą twarzą polskiego kina przełomu lat 80. i 90. W 1987 r. dał świetny występ w „Zabij mnie glino”, w 1988 r. Krzysztof Kieślowski zaprosił go do „Dekalogu”, w 1991 r. związuje się zawodowo z Władysławem Pasikowskim, z którym robi „Krolla” (1991), „Psy” (1992), „Psy 2” (1994). Gra w „Jańciu wodniku” (1993) Jana Jakuba Kolskiego i tworzy niezapomnianą rolę w filmie Macieja Ślesickiego „Tato” (1995).
Obecnie Bogusław Linda to człowiek – orkiestra. Daje się poznać jako reżyser teatralny – głośnym echem odbiła się jego „Merilyn Mongoł” (2012) w Teatrze Ateneum z Agatą Kuleszą, Marcinem Dorocińskim, Olgą Sarzyńską (rola tytułowa) i Dariuszem Wnukiem. W tym roku premierę miał jego „Tramwaj zwany pożądaniem” z Julią Kijowską i Tomaszem Schuchardtem. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jego pasją jest gotowanie i polowanie. Hoduje konie (ma trzy) i uprawia sporty ekstremalne.
Co stoi za jego wyborami życiowymi? Czy chciałby wrócić do aktorstwa? Jeśli tak, to na jaką rolę czeka? Gość niedzieli odpowie też na pytanie, czy chodzi na wybory i jak spędzić noc pod namiotem w buszu?
W programie artysta wystąpi w towarzystwie Agaty Kuleszy, Wojciecha Tomasza Biernawskiego, Macieja Ślesickiego i Grzegorza Dyducha. Po programie TVP Kultura zaprasza na dwa filmy – o godzinie 18:35 „Jasne błękitne okna” (2006) w reżyserii Bogusława Lindy oraz o godzinie 20:20 „Tato” (1995) Macieja Ślesickiego.
„Niedziela z… Bogusławem Lindą”
Emisja: niedziela, 11 maja, od godziny 17:35
Źródło: Telewizja Polska