1 marca radiowa Dwójka obchodzi 82. urodziny. – Jak co roku zapraszamy na szczególny koncert – jedyny i niepowtarzalny. I jak co roku porzucamy celebrę, garnitur i wysokie obcasy. Chcemy cieszyć się samą muzyką – i to niekoniecznie tą grywaną z okazji fet oraz przyjęć. Przed rokiem zagraliśmy „In C” Terry’ego Rileya, w tym roku zaś wykonamy utwory Philipa Glassa – „Songs from Liquid Days” – mówi Jacek Hawryluk, wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia i współgospodarz urodzinowego koncertu, który odbędzie się 1 marca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja wydarzenia oczywiście w radiowej Dwójce.
W 1986 roku amerykański kompozytor – rówieśnik radiowej Dwójki (rocznik 1937) – przedstawił cykl sześciu pieśni skomponowanych do tekstów Laurie Anderson, Suzanne Vegi, Davida Byrne’a i Paula Simona. Album „Songs From Liquid Days” – ozdobiony zdjęciem kompozytora wykonanym przez Roberta Mapplethorpa – stał się przez moment przebojem wydawniczym (w Holandii osiągnął nawet status złotej płyty).
– Pieśni Glassa są wręcz idealnym ucieleśnieniem muzyki lat 80., z ich skłonnością do nieco archaicznie brzmiących syntezatorów (będących wówczas szykiem mody), wokalnym przerysowaniem, dźwiękową koturnowością. Nie twierdzimy, że drobiazgi Glassa to arcydzieła. Chcemy jednak zanurzyć się – podobnie jak twórcy serialu „Stranger Things”, którzy wykorzystali monumentalny temat pieśni piątej „Open The Kingdom” – w atmosferę lat 80., by poczuć ów swoisty pastisz, elektro-retro, glamour i odrobinę muzycznej perwersji oraz kiczu – opowiada Jacek Hawryluk.
Glass według radiowej Dwójki będzie jednak nieco odmienny od kanonicznego zapisu utrwalonego na płycie CBS w 1986 roku. Pieśni – głównie na syntezatory – opracowali: Jacek Kita i Jerzy Rogiewicz. W trakcie koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego nie zabraknie też innych instrumentów i wyjątkowych głosów. W skład urodzinowego zespołu – pod jakże inspirująca nazwą: Elektro Camerata Varsoviensis – wejdą przyjaciele Dwójki (ponad 20 wokalistów i muzyków na scenie), bez których ta nostalgiczna podróż w czasie nie byłaby możliwa.
– Zanim jednak zabrzmi muzyka Philipa Glassa, urodzinowy „biforek” zapewni Trio Jazzowe Marcina Maseckiego (Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Piotr Domagalski). Zapowiada się jeszcze jedna sentymentalna podróż, choć do zupełnie innej epoki. Białe koszule, lakierki, spodnie w kancik. Retro-new-jazz? Yes! – dodaje Jacek Hawryluk.
Początek koncertu i transmisji w radiowej Dwójce w piątek 1 marca o godz. 22.00. Prowadzenie: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.
Źródło: Polskie Radio