Dożywotne pozbawienie wolności jest obecnie najsurowszym wymiarem kary przewidzianym przez polski kodeks karny z 1997 roku. Zastąpiło ono karę śmierci, którą stosowano do końca lat 80. XX wieku. Wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności orzekany jest, gdy w grę wchodzi zabójstwo kwalifikowane – muszą temu towarzyszyć wyjątkowe okoliczności, takie jak szczególne okrucieństwo, użycie materiałów wybuchowych, akt terroryzmu, dręczenie, rozbój, czy wzięcie zakładnika. W nowej lokalnej produkcji telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat pt. „Dożywotniacy” (środy od 8 maja o 22:00) spotkamy się w cztery oczy z osobami skazanymi na dożywocie i dowiemy się, dlaczego zostali skazani, czy pobyt w więzieniu wpłynął na nich i najważniejsze – czy żałują tego, co zrobili.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CI Polsat
Obecnie w polskich więzieniach z prawomocnym wyroki 441 osób1 odbywa karę dożywocia, z czego 21 osób ma status niebezpiecznych. Skazani odbywają kary w 15 polskich więzieniach, a najwięcej „dożywotniaków” przebywa w zakładach we Wrocławiu (50), Opolu (46) i Poznaniu (45). Skazany na dożywocie może ubiegać się o złagodzenie kary najwcześniej po 25 latach. Od 1998 roku jeszcze nikt ze skazanych nie wyszedł na wolność.
Nowy polski serial dokumentalny „Dożywotniacy” to zapis pięciu rozmów z zabójcami, którzy zgodzili się opowiedzieć swoje historie przed kamerą. Wypowiedzi osadzonych uzupełniają inscenizacje i komentarze ekspertów – m.in. profesorów prawa, psychologów i funkcjonariuszy służby więziennej. Bohaterowie programu do końca życia będą zmagali się ze swoją przeszłością w więziennych murach. Niektórzy z nich są wielokrotnymi mordercami, dla których ludzkie życie jest bezwartościowe, a zabicie człowieka przyszło z niewiarygodną łatwością. Inni nie wiedzą, „co w nich wstąpiło”, mówią, że to był impuls lub że byli w amoku i okazało się, że drzemie w nich „potwór”. Mimo że każdy z bohaterów programu jest inny, łączy ich jedno – każdy z nich jest mordercą, a ich jedyną nadzieją na wyjście z więzienia jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji z A+E Networks, nadawcy Crime+Investigation Polsat skomentowała: Na Crime+Investigation od lat zajmujemy się trudną i wymagającą tematyką prawdziwych zbrodni. Przy każdym projekcie pamiętamy, że za poruszanymi przez nas sprawami stoją nie tylko mordercy, ale i ci, którzy ucierpieli najbardziej, najbliżsi ofiar. Chcąc dogłębnie poznać mroczne zakamarki ludzkiego umysłu, podjęliśmy się trudnych rozmów z osadzonymi. Historie, które zobaczą i usłyszą nasi widzowie w tej nowej serii, są szokujące. Wierzymy jednak, że warto dążyć do poznania prawdy. Również o człowieku.
Mikołaj Lizut, producent programu Kombinat Artystyczny TONIGHT powiedział: Projekt „Dożywotniacy”, który realizujemy dla Crime+Investigation, jest wyjątkowy pod wieloma względami – to pierwsza taka seria opowiadająca o skazanych na najcięższą karę w polskim systemie prawnym, ale także unikalna szansa spojrzenia przestępcom prosto w twarz. Poprzez analizę akt sprawy, relacje świadków i ekspertów, w programie rekonstruujemy przebieg i okoliczności zbrodni. Oddajemy też głos skazanym, by zobaczyć, jak opowiedzą o swoich czynach – próbujemy się dowiedzieć, czy czują skruchę i czy mają nadzieję na wolność.
Premiera serii dokumentalnej „Dożywotniacy” odbędzie się w środę, 8 maja o godz. 22:00 w telewizji Crime+Investigation Polsat. Kanał ten jest obecnie dostępny na ponad 100 rynkach na świecie i dociera do ponad 60 milionów gospodarstw domowych. W tym roku w Polsce kanał znalazł się w ofercie sieci Netia, a także poszerzył dystrybucję w telewizji cyfrowej UPC.
Za realizację „Dożywotników” na zlecenie A+E Networks odpowiada Kombinat Artystyczny TONIGHT. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, a ze strony Kombinatu Artystycznego – Mikołaj Lizut.
Źródło: A+E Networks® Poland