Czy wiesz, że największa fabryka samochodów na świecie produkuje codziennie pół miliona elementów karoserii? Albo czy wyobrażasz sobie statek, który jest w stanie transportować dwie platformy wiertnicze naraz? Może ciekawi Cię, jak wygląda kopuła, pod którą zmieściłaby się cała opera z Sydney, lub samolot, który jest w stanie przewieźć prom kosmiczny? Teraz możesz z bliska przyjrzeć się tym i innym niesamowitym konstrukcjom. Kanał National Geographic zaprasza na serię pełną zaskakujących faktów o najbardziej spektakularnych dziełach rąk człowieka.
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic
Jeśli w przypadku tak precyzyjnej dziedziny, jak inżynieria, można w ogóle mówić o cudach, to ta seria opowie właśnie o nich. „Superkonstrukcje” ujawnią niezwykłe dokonania inżynieryjne, określane najczęściej przymiotnikami: „największy”, „najcięższy”, „najdroższy”. Co wyjątkowego kryje w sobie największy samolot świata, największy otwierany dach w kształcie kopuły, najwyższy drapacz chmur i największy pozaziemski obiekt, w którym da się mieszkać? Dzięki precyzyjnym animacjom komputerowym oraz wiedzy światowej klasy ekspertów odsłaniamy sekrety imponujących konstrukcji. Zobaczymy, w jaki sposób nietuzinkowe pomysły zmieniły się w rzeczywistość.
705 ton w powietrzu
Jakie wyjątkowe rozwiązania zastosowano podczas budowy największego ze współczesnych i najcięższego w dziejach lotnictwa samolotu transportowego Antonov An-225 Mrija? Wyjaśni to pierwszy odcinek „Superkonstrukcji”. Gigant zaprojektowany do przenoszenia radzieckiego promu kosmicznego Buran od 2001 roku jest wykorzystywany komercyjnie do transportu bardzo ciężkich ładunków. Skrzydła o rozpiętości prawie 90 metrów, sześć potężnych silników turbowentylatorowych i przepastna ładownia umożliwiają mu przewożenie obiektów o ciężarze aż 250 ton. Ogromny samolot dwa razy lądował w Polsce. Teraz będzie jednak można zobaczyć go znacznie bliżej, niemal jak pod lupą.
Fabryka jak miasto
W kolejnym odcinku odwiedzimy największą na świecie fabrykę samochodów – niemiecki zakład Volkswagena w Wolfsburgu, działający nieprzerwanie od 1938 roku, miejsce narodzin słynnego Garbusa, Golfa, Polo czy Passata. A także miejsce, gdzie każdego roku produkuje się… 7 milionów kiełbasek i wyśmienity keczup – wszystko to sygnowane logo VW. Jakie innowacje w dziedzinie inżynierii sprawiły, że producent „samochodu dla mas” stał się symbolem potęgi niemieckiej motoryzacji?
Stadion do zadań specjalnych
A może chcielibyście wiedzieć, jakie niespotykane rozwiązania kryje w sobie wybudowany za ponad miliard dolarów stadion narodowy w Singapurze? Jest to obiekt o wszechstronnym zastosowaniu, mogący pomieścić ponad 50 tysięcy kibiców piłki nożnej, rugby, krykieta, lekkiej atletyki lub fanów muzyki rockowej. Konstruktorzy największej na świecie budowli z odsuwanym dachem w kształcie kopuły musieli zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami, np. stworzeniem zupełnie niespotykanego wcześniej systemu klimatyzacji lub wypracowaniem nowego sposobu dbania o murawę. Przy projektowaniu kopuły sięgnęli natomiast po rozwiązania znane ze… starożytnych i renesansowych budowli.
Jak przewieźć platformę wiertniczą?
Przygotujcie się także do wizyty na GPO Amethyst – półzanurzalnym statku do transportu bardzo ciężkich obiektów, takich jak platformy wiertnicze lub inne jednostki pływające. Ponad 60 tysięcy ton wyporności, 225 metrów długości, prawie 50 metrów szerokości i pokład zanurzający się pod wodę na głębokość 15 metrów. A całość obsługiwana jest przez zaledwie kilkadziesiąt osób. Jakie wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne pozwalają temu statkowi dostarczyć niemal wszystko, co stworzyła ludzka ręka w dowolne miejsce na świecie?
Mieszkać w chmurach czy w kosmosie?
W serii „Superkonstrukcje” przyjrzymy się także niezwykłym miejscom, w których mieszkają ludzie. Wzniesiemy się do chmur w dubajskim budynku Burj Khalifa, którego iglica sięga 829 metrów. Na najniższych piętrach najwyższego budynku świata znajduje się hotel, natomiast na szczycie zlokalizowany jest taras widokowy z niesamowitą panoramą miasta za oknami. A w jaki sposób na takiej wysokości przebiegały roboty budowlane? O tym w szczegółach opowiedzą eksperci zaproszeni przez ekipę programu „Superkonstrukcje”.
A jeśli budowanie na takiej wysokości wydaje się niesamowitym osiągnięciem, to jak określić konstruowanie domu w kosmosie? Przed takim wyzwaniem stanęli inżynierowie pracujący nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną. To najdroższa konstrukcja, jaką stworzyli ludzie. Ponad 400 km nad powierzchnią Ziemi konieczne było zapewnienie od podstaw warunków do życia. Widzowie przekonają się, dlaczego było to tak ogromne wyzwanie i będą mieli okazję poznać życie codzienne mieszkańców stacji.
„Superkonstrukcje” – premiery w czwartki od 5 września o godz. 21:00 na kanale National Geographic.
Źródło: FOX Networks Group