23 lipca br. odbędzie się VII i jednocześnie ostatni etap wyłączeń nadajników telewizji analogowej. Obejmie ponad 2 mln mieszkańców z 220 gmin w 7 województwach: dolnośląskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim i lubuskim. Od tej chwili odbiór naziemny programów TVP na terenie całej Polski będzie możliwy tylko w sposób cyfrowy. Zmierzch ery naziemnej telewizji analogowej wyznacza również koniec procesu wdrażania telewizji cyfrowej, ale nie oznacza to końca jej rozwoju.
W najbliższy wtorek, 23 lipca, z okazji ostatniego – siódmego – etapu wyłączenia nadajników analogowych, Telewizja Polska we współpracy z Urzędem Miejskim w Giżycku organizuje Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe i Piknik Technologiczny „Cyfrowy Port Giżycko 2013”. Spotkanie na miejskiej plaży w Giżycku (przy ul. Kolejowej) poprowadzą Agata Konarska i Paweł Pochwała. W ramach „Cyfrowego Portu Giżycko 2013” zaplanowano występy artystyczne, pokazy ratownictwa, konkursy oraz liczne atrakcje dla dzieci. Podczas Pikniku zademonstrowane zostaną nowe technologie i korzyści wynikające z naziemnego nadawania cyfrowego.
Po 23 lipca Polska dołączy do przeważającej grupy krajów europejskich (Europa Zachodnia, Skandynawia), w których możliwy jest tylko odbiór cyfrowy telewizji naziemnej. Nieco późniejsze w stosunku do nich rozpoczęcie procesu wdrażania telewizji cyfrowej przyniosło też pewne korzyści w postaci odczuwalnego spadku cen cyfrowych odbiorników, a także możliwości przyjęcia bardziej zaawansowanego systemu kodowania wizji, dzięki czemu możliwe jest nadawanie większej liczby programów; w jednym tzw. multipleksie „mieści się” do 8 programów w rozdzielczości standardowej, podczas gdy przy zastosowaniu starszych metod kodowania byłoby ich 4-5.
Wdrażanie telewizji cyfrowej to złożony technicznie proces, w ramach którego w pierwszej kolejności stopniowo włączane były nadajniki cyfrowe, a następnie – po okresie tzw. nadawania równoległego – wyłączane nadajniki analogowe. W tym czasie widzowie, mając przez kilka do kilkunastu miesięcy dostęp do obydwu rodzajów sygnału: tradycyjnego – analogowego oraz nowoczesnego – cyfrowego, zyskiwali czas na przygotowanie się do nowej formy odbioru. Właścicielom nowszych telewizorów z reguły wystarczało dostrojenie odbiorników do sygnału cyfrowego. Pozostali musieli kupić i podłączyć dekoder (zwany też set-top-boksem). Czasami konieczna była też modernizacja instalacji antenowych. Proces cyfryzacji telewizji naziemnej rozpoczął się 7 listopada 2012 roku. Nadajniki telewizji analogowej zostały wyłączone w województwie lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz w zachodnio-pomorskim. Największa liczba gmin pożegnała sygnał analogowy telewizji naziemnej w VI etapie (782 gmin w woj. lubelskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim).
Proces ten był realizowany zgodnie z wcześniej przyjętym założeniami. W ramach współpracy Telewizji Polskiej z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej udało się przyśpieszyć uruchomienie części nadajników cyfrowych oraz uruchomić dodatkowe tzw. stacje doświetlające, co sprawiło, że docelowe pokrycie sygnałem cyfrowym uzyskane zostało – z korzyścią dla widzów – wcześniej, niż to pierwotnie zakładano. Dzięki temu łączny zasięg naziemnych programów cyfrowych Telewizji Polskiej S.A. w multipleksach MUX-1 i MUX-3 po dniu 23 lipca 2013 roku wzrośnie aż do 99,6%. Do kwietnia 2014 roku kontynuowane będą prace techniczne, których celem będzie optymalizacja mocy sygnału cyfrowego multipleksu MUX-3 i jego dalsza regionalizacja.
Tym, co odróżnia naziemną ofertę cyfrową od dotychczasowej analogowej, to zdecydowany wzrost liczby dostępnych programów. Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są aż 22 programy, nadawane z trzech multipleksów cyfrowych (MUX):
– MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TTV;
– MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, PULS 2, TV4, TV6;
– MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.
Po wyłączeniu emisji analogowych zwolnione zostały dodatkowe częstotliwości, stwarzając techniczną możliwość nadawania jeszcze większej liczby programów.
Poza szerszą ofertą programową telewizja cyfrowa to również wiele innych zalet, m.in.: lepsza jakość obrazu i dźwięku, możliwość nadawania dodatkowych ścieżek dźwiękowych, napisów – w tym w formie specjalnie dostosowanej dla osób z upośledzeniem wzroku, czy tzw. audiodeskrypcji, czyli specjalnego słownego opisu scen i akcji dla osób niewidomych lub słabowidzących. Telewizja Polska stara się w pełni wykorzystywać potencjał telewizji cyfrowej, czego przykład stanowi uruchomienie przez nią – jako pierwszego i jak dotąd jedynego nadawcy – naziemnej emisji programów wysokiej rozdzielczości: TVP1 HD i TVP2 HD. Moment ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż zbiegł się z czasem z rozpoczęciem rozgrywek Euro 2012. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić przekaz sportowych zmagań, TVP S.A. uruchomiła wówczas dodatkowo tzw. serwis hybrydowy, czyli łączący przekaz telewizyjny oraz możliwości, jakie daje Internet, specjalny multimedialny serwis dostępny za pośrednictwem nowoczesnych odbiorników TV. Kolejny serwis hybrydowy został uruchomiony w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, a obecnie Telewizja Polska oferuje widzom dostęp do szerokiej oferty aplikacji w ramach tzw. Platformy Hybrydowej TVP.
Wdrażanie telewizji cyfrowej Telewizja Polska wspierała szeroko zakrojoną akcją promocyjno-informacyjną. W jej ramach nadawane były spoty telewizyjne specjalnie przygotowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, emitowano wywiady z ekspertami, paski informacyjne, czy materiały dziennikarskie w programach informacyjnych. Tematyka cyfryzacji poruszana była również wielokrotnie w audycjach publicystycznych zarówno na antenach głównych, jak i regionalnych. Jednocześnie TVP „ruszyła w plener” z cyklem imprez pod wspólnym szyldem Telewizyjnych Miasteczek Cyfrowych i Konwojów Cyfrowych współorganizowanych z samorządami lokalnymi. Dodatkowo TVP zorganizowała w 2012 i 2013 roku w całej Polsce kilkadziesiąt Regionalnych Konferencji Cyfryzacyjnych, na których promowano i omawiano wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej.
Ich zwieńczenie stanowi wspólne posiedzenie Kolegium Technicznego TVP S.A. i Konwentu Wojewodów pod przewodnictwem Michała Boniego, ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Juliusza Brauna, prezesa TVP podczas którego dokonane zostanie podsumowanie całego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej oraz dyskusja dotycząca przyszłości i rozwoju Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce.
Źródło: Telewizja Polska