Telewizja Polska przedstawiła na konferencji prasowej propozycje programów o tematyce kulturalnej, które widzowie zobaczą jesienią w TVP2/HD. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli m.in. prezes Zarządu TVP Juliusz Braun, dyrektor Dwójki Jerzy Kapuściński oraz twórcy i prowadzący programy kulturalne Dwójki.
CYKLE SPECJALNE
„Rozmowy poszczególne”
„Rozmowy poszczególne” to dokumentalny cykl wywiadów z najwybitniejszymi twórcami polskiej kultury, dotykający ich życia i odsłaniający tajemnice twórczego procesu.
W programie wyjątkowe osobowości kultury są gośćmi i jednocześnie gospodarzami programu. Nasi bohaterowie reprezentują różne dziedziny sztuki. Są pisarzami, reżyserami, muzykami, artystami. Spotykamy ich w miejscach szczególnych. Miejscach, które sami zasugerowali i które są dla nich ważne. Może to być dom pełen osobistych pamiątek i śladów przeszłości, kawiarnia, w której poznali miłość swojego życia czy teatr, na którego deskach debiutowali. Ta „osobista” przestrzeń pozwala rozmawiać otwarcie na tematy trudne.
Audycja odbiega od typowego wywiadu. Rozmówcami naszych twórców nie są „przypadkowi” dziennikarze, lecz osoby wyzwalające w bohaterach emocje. Może to być uczeń, który inspiruje swojego mistrza, syn, który polemizuje z dziedzictwem ojca, przyjaciel, który ma odwagę zapytać o to, o co, obawiają się zapytać inni. Nietypowa formuła programu, w której bohater sam wybiera miejsce i rozmówcę, tworzy unikalny, naturalny klimat rozmowy.
Struktura opowieści bazuje przede wszystkim na emocjach. Wybieramy bliskie plany. Śledzimy grymasy, spojrzenia gesty. Nie oceniamy, nie komentujemy, nie interpretujemy. Zostawiamy to widzowi.
Bohaterowie „Rozmów poszczególnych”:
– Hanna Krall i Mariusz Szczygieł,
– Janusz Głowacki i Waldemar Dąbrowski,
– Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze,
– Zygmunt Bauman i Jacek Żakowski,
– Wiesław Myśliwski i Bogdan Tosza,
– Janusz Majewski i Jan Wołek,
– Andrzej Wajda i Agnieszka Holland,
– Tomasz Stańko i Katarzyna Nosowska,
– Wojciech Młynarski i Agata Młynarska,
– Jerzy Stuhr i Agata Buzek,
– Jerzy Hoffman i Anna Dymna,
– Maria Janion i Kazimiera Szczuka,
– Krzysztof Penderecki i Marcin Gmys,
– Julia Hartwig i Jarosław Mikołajewski,
– Józef Hen i Tomasz Piątek,
– Krzysztof Zanussi i Jerzy Sosnowski,
– Kazimierz Kutz i Aleksandra Klich,
– Ryszard Horowitz i Adam Michnik.
„Rozmowy poszczególne” – premierowe odcinki w listopadzie i grudniu.
„Made in Polska”
Projekt „Made in Polska” zapoczątkowany został wiosną 2013 r. przez Telewizję Polską i Narodowy Instytut Audiowizualny. „Made in Polska” to cykl koncertów, z których każdy wzbogacony jest materiałem zza kulis i wywiadem z muzykami.
Do tej pory zarejestrowaliśmy koncerty: Cool Kids Of Death, Indios Bravos, Hemp Gru, Transmisja, Skubas, Molesta Ewenement oraz Abradab.
Projekt MADE IN POLSKA, został stworzony z myślą o tworzeniu audiowizualnego archiwum rodzimej muzycznej pop-kultury oraz udostępnieniu współczesnym artystom platformy promocji ich twórczości w mediach.
„Made in Polska” to 60 minut legalnej muzyki zarejestrowanej w najlepszej jakości, emitowanej w Telewizji Polskiej oraz udostępnianej w Internecie.
„Made in Polska” prezentuje muzykę rozrywkową, jednak znajdującą się poza mainstreamowym popem. Stawia na artystów poruszających się po różnych gatunkach muzycznych: hip-hop, rock, reggae, prezentujących ciekawe kompozycje i niebanalne teksty.
„Made in Polska” – emisja od grudnia w soboty wieczorem, po północy.
POZYCJE CYKLICZNE
„Kocham Kino”
Program „Kocham Kino” to magazyn filmowy prezentujący przede wszystkim twórczość polskich filmowców, zarówno tych, którzy debiutują jak i tych z uznanym dorobkiem artystycznym. Przeważającą część programu stanowią pogłębione rozmowy z twórcami kina: reżyserami, scenarzystami, aktorami, operatorami. Do programu zapraszani są również animatorzy szeroko pojętej sztuki filmowej, twórcy festiwali filmowych, przeglądów i innych wydarzeń. Regularnie w programie pojawia się też recenzja krytyka filmowego, Tadeusza Sobolewskiego, a także zapowiedzi premier kinowych oraz DVD.
Autorką i prowadzącą program jest Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyk filmowy, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI, jurorka licznych festiwali m.in. w Berlinie (Jury FIPRESCI), Cannes (Jury Nagrody Pierrot, za najlepszy debiut), Krakowie (Jury Konkursu Głównego Krakowskiego Festiwalu Filmowego), dyrektor artystyczna festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI w Kazimierzu Dolnym, laureatka Wiktorów i Telekamer, odznaczona medalem Gloria Artis.
Raz w miesiącu „Kocham Kino” ma charakter wydania specjalnego z udziałem publiczności.
Program przyjmuje wówczas charakter wywiadu/talk show, w którym zaproszony do studia gość (Lech Majewski, Bogusław Linda, Maciej Stuhr) odpowiada na pytania zadawane przez publiczność. Publiczność to w większości studenci szkół artystycznych, wydziałów humanistycznych, pasjonaci kina.
„Kocham Kino” obecne jest na najważniejszych wydarzeniach filmowych w kraju i zagranicą.
Podczas festiwali, takich jak Cannes, Berlin czy Wenecja ekskluzywnych wywiadów dla „Kocham Kino” udzielają najwięksi twórcy filmowi. To w „Kocham Kino” po raz pierwszy w Telewizji Polskiej pojawili się: Woody Allen, Milos Forman, Peter Weir, Michelangelo Antonioni, Bracia Coen i wielu innych.
„Kocham Kino” od wielu lat prezentuje widzom Dwójki relacje z takich festiwali jak: „Berlinale”, „Młodzi i Film” w Koszalinie, MFF Cannes, Krakowski Festiwal Filmowy, Gdynia Film Festival, MFF Wenecja, Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PlusCamerimage.
„Kocham Kino” – w każdą niedzielę, od 8 września, godzina 22:50.
„Kultura, głupcze”
Magazyn „Kultura, głupcze” (tytuł nawiązuje do słynnego hasła Billego Clintona: „Ekonomia, głupcze”) istnieje na antenie Programu 2. od września 2011 roku. Pierwsze wydanie odbyło się w symbolicznym miejscu i czasie – we Wrocławiu w trakcie Europejskiego Kongresu Kultury, odbywającego się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Gościem honorowym Kongresu był historyk idei, filozof, socjolog – prof. Zygmunt Baumann i to jego refleksja stała się myślą przewodnią programu – „Kultura jest narzędziem zmiany społecznej”. Punktem wyjścia każdego odcinka jest pytanie, która pozwala przyjrzeć się bliżej aktualnym kulturalno-społecznym wydarzeniom oraz zjawiskom zmieniającym nasze dotychczasowe myślenie o świecie.
Gośćmi programu są publicyści, twórcy, artyści, niekwestionowane autorytety w swoich dziedzinach. Zaproszenie do studia przyjęli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Bujak, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Anda Rottenberg, Joanna Szczepkowska, Izabella Cywińska, Olga Lipińska, prof. Zbigniew Izdebski, Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Krzysztof Krauze, Magdalena Łazarkiewicz, prof. Wiesław Godzic, Jerzy Owsiak, Anna Bikont, Zbigniew Libera, prof. Paweł Śpiewak, Manuela Gretkowska, prof. Magdalena Środa, Maria Czubaszek, Władysław Frasyniuk, Michał Ogórek, Konstanty Gebert, Jan Wróbel, Michał Zadara, Arkadiusz Jakubik, Roman Kurkiewicz, Maciej Drygas, Daniel Passent, Józef Pinior, Jacek Hugo- Badera, ks. Andrzej Luter, o. Paweł Gużyński i wielu innych.
Prowadzenie: Kamil Dąbrowa, Piotr Najsztub, Jacek Żakowski.
„Kultura, głupcze” – w każdą niedzielę, od 1 września, godzina 9:10.
„WOK – Wszystko o kulturze”
Wszystko o Kulturze to magazyn istniejący na antenie Dwójki od września 2011 roku. W jego ramach prezentowane są najważniejsze wydarzenia z dziedziny teatru, muzyki, sztuki i literatury w Polsce. Widzowie Dwójki co tydzień otrzymują pełen obraz tego, co współcześnie dzieje się w kulturze.
W spektrum zainteresowań magazynu WOK znajdują się najważniejsze bieżące zjawiska artystyczne w Polsce oraz projekty realizowane przez polskich twórców za granicą.
Maciej Nowak (Instytut Teatralny) zaprasza swoich gości na teatralne premiery, Antonina Turnau i Szymon Kloska (Instytut Książki) spotykają się z pisarzami, Adriana Prodeus odwiedza ciekawe wystawy oraz rozmawia z artystami, a Jacek Hawryluk (Program 2. Polskiego Radia) i Bartek Chaciński (tygodnik „Polityka”) dzielą się swoimi odkryciami z obszaru muzyki poważnej oraz popularnej.
„WOK – Wszystko o kulturze” – w każdą niedzielę, od 1 września, godzina 23:20.
NOCNE PASMO MUZYCZNA – SOBOTY
Tomasz Stańko New York Quartet – „WISŁAWA”
W dniu otwarcia imprezy na rynku w Kazimierzu Dolnym wystąpił Tomasz Stańko New York Quartet z programem inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej.
Zmarła w ubiegłym roku polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, wystąpiła w 2009 roku na wieczorze poetyckim w Operze Krakowskiej. To właśnie Tomasz Stańko odpowiadał wówczas na jej nowe wiersze, improwizując na trąbce. Część z tych wierszy zainspirowała go później do stworzenia wyjątkowych kompozycji. Tak rozpoczęła się wspólna poetycko-muzyczna Przygoda Stańki i Szymborskiej.
Jej owocem stała się płyta zatytułowana „Wisława”, która na rynku fonograficznym pojawiła się nakładem renomowanej wytwórni ECM Records. Materiał powstał w Nowym Jorku, w słynnym kompleksie Avatar Studios. Krążek sygnowany przez Tomasz Stańko New Yorker Quartet to dowód na znakomitą, wysublimowaną interakcję muzyków.
W skład zespołu, oprócz samego Stańki, wchodzą David Virellese (fortepian), Thomas Morgan (kontrabas) oraz Gerald Cleaver (perkusja).
Premiera: sobota, 7 września, godzina 23:50.
John Zorn w Sali Kongresowej: Electric Masada & The Dreamers (Warsaw Summer Jazz Days 2013)
Kolejna część koncertu zarejestrowanego podczas Warsaw Summer Jazz Days, 15 lipca 2013 r. w Sali Kongresowej. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Projekt „Zorn At 60” powstał przy okazji 60. urodzin artysty, który poprosił swoich ulubionych autorów o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego repertuaru…
W tej części miłośnicy jazzu będą mieli okazję zobaczyć dwa znane projekty artysty: The Dreamers oraz Electric Masada.
THE DREAMERS (30 min) – projekt stworzony wspólnie z muzykami Electric Masada, wydany w 2008r. nakładem Tzadik.
ELECTRIC MASADA (30 min) – Masada to jeden z najbardziej popularnych projektów Johna Zorna, w którym powraca on do swoich żydowskich korzeni. Stworzony na początku lat 90. zespół, posiada w repertuarze ponad 500 kompozycji. Electric Masada w swoich wyjątkowych aranżacjach łączy jazz fusion, muzykę elektroniczną i noise rock.
John Zorn – saksofon, dyrygent,
Marc Ribot – gitara,
Jamie Saft – instrumenty klawiszowe,
Trevor Dunn – bas,
Kenny Wollesen – perkusja,
Joey Baron – perkusja,
CYRO BAPTISTA – instrumenty perkusyjne,
IKUE MORI – elektronika.
Premiera: sobota, 14 września, godzina 00:20.
Koncert U-Roya (Ostróda Reggae Festival 2013)
Ostróda Reggae Festival jest jedną z najważniejszych imprez tego typu w Europie. Od 2005 roku czytelnicy magazynu „Free Colours” regularnie przyznają festiwalowi tytuł „Wydarzenia roku”. Podczas dotychczasowych 12 edycji imprezy w Ostródzie gościło ponad 500 wykonawców, w tym około 200 z zagranicy.
Jedną z gwiazd tegorocznej edycji był U-Roy. Mówi się, że bez niego historia reggae na pewno wyglądałaby inaczej. Określany jest mianem „ojca chrzestnego hip-hopu”, a jego dorobek sięga lat 60. Stanowi jedną z największych żyjących ikon muzyki korzeni.
Daddy U-Roy stworzył charakterystyczny styl wokalistyki reggae, zwany „toastingiem”. Styl ten stał się jego znakiem firmowym. Swój ostatni album artysta wydał w 2012. Do współpracy przy nim zaprosił najważniejszych współczesnych wykonawców reggae, z którymi stworzył niezapomniane duety. Znaleźli się wśród nich Harrison Stafford (Groundation), Horace Andy, Chezidek, Marcia Griffiths, Tiken Jah Fakoly czy Balik (Danakil).
Premiera: sobota, 21 września, godzina 23:55.
Koncert Boom Pam i Kutiman (Szalom na Szerokiej, Festiwal Kultury Żydowskiej 2013)
Boom Pam, energetyczne trio z Tel Awiwu, od 2003 roku porywa publiczność. Ich debiutancki album, wyprodukowany wspólnie z Shantelem, trafił do dziesiątki najlepszych płyt World Music Charts Europe. Zespół współpracował m.in. z Balkan Beat Box oraz izraelskim muzykiem i artystą video – Kutimanem. Występy Boom Pam to ekstatyczna, śródziemnomorska mieszanka brzmień surferskiej gitary, tuby, perkusji i „klawiszy” Kutimana!
W skład zespołu wchodzą: Uri Brauner Kinrot (gitara, śpiew), Itamar Levi (perkusja), Yuval Zolotov (tuba), Kutiman (instrumenty klawiszowe).
Premiera: sobota, 28 września, godzina 00:10
Koncert Robert Cray Band (Rawa Blues Festival 2012)
Robert Cray zdobył 5 nagród Grammy i dziesiątki innych wyróżnień. Od 2011 roku należy do Blues Hall of Fame.
W Polsce po raz pierwszy wystąpił na Rawa Blues Festival w 2012 roku i właśnie ten koncert pokaże TVP2. Robert Cray Band zagrał wówczas w składzie z Jimem Pugh (instrumenty klawiszowe) i basistą, Richardem Cousinsem.
John Lee Hooker powiedział o Cray’u, że „wyprzedza swój czas tak samo, jak to robił Hendrix”. ACraya można usłyszeć na płytach Hookera „Boom Boom” i „The Healer”.
35 lat swojej kariery artysta podsumował podwójnym albumem „Live from Across the Pond”, zawierającym nagrania z londyńskiej Royal Albert Hall, gdzie artysta otwierał koncerty Erica Claptona. Album ten dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboardu.
Premiera: sobota, 5 października, godzina 00:10
Koncert Tie Break (Warsaw Summer Jazz Days 2013)
W ramach polskiego dnia na tegorocznym festiwalu Warsaw Summer Jazz Days wystąpili m.in. Tie Break, Pink Freud oraz Power of The Horns. Kamery Dwójki były na miejscu i rejestrowały to wyjątkowe wydarzenie.
Pierwszy skład zespołu ukształtował się w 1979 roku. Grupę budował perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) oraz gitarzysta Janusz „Yanina” Iwański. Dołączył do nich Krzysztof Majchrzak grający na gitarze basowej i wreszcie Antoni „Ziut” Gralak. Pierwszy duży koncert zagrali w częstochowskim kinie Relax – był to element przeglądu filmów inspirowanych twórczością Marka Hłaski. W 1983 roku Krzysztofa Majchrzaka zastąpił inny zdolny kontrabasista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach, Marcin Pospieszalski. Kilka lat później dołączył do niego brat Mateusz.
W 1980 roku „Tie Break” wystąpił na Jazz Juniors i wygrał festiwal. W tym samym roku został też laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Krytyka zaczęła pisać o objawieniu. Opór „oficjalnego” środowiska jazzowego i instytucji typu Pagart skutecznie ograniczały jednak możliwości rozwoju formacji. Zespół nie mógł nagrać płyty, a zaproszenia na zagraniczne festiwale kierowane do „Tie Break” w „cudowny” sposób nie dochodziły do adresatów. Pierwszy album grupy wydały ostatecznie Polskie Nagrania w 1989 roku. Z muzykami „Tie Break” współpracował m.in. Tomasz Stańko, Stanisław Soyka oraz barwna postać polskiego of fu, Włodzimierz Kiniorski.
Antoni Gralak – trąbka,
Janusz Yanina Iwański – gitara,
Mateusz Pospieszalski – saksofon,
Marcin Pospieszalski – gitara basowa,
Frank Parker – perkusja,
Zbyszek Uhuru Brysiak – instrumenty perkusyjne.
Premiera: sobota, 19 października, godzina 00:25.
Koncert Enter Shikari (Przystanek Woodstock 2013)
Enter Shikari to brytyjska grupa post hardcore’owa, czerpiąca z wpływów muzyki elektronicznej. Zespół powstał w roku 2003 w St. Albans. Ich debiutancki krążek „Take to the Skies” ukazał się w 2007 roku i niemalże od razu wspiął się na 4. miejsce w oficjalnej brytyjskiej listy najlepszych albumów muzycznych. W 2012 r. zespół wygrał prestiżowy plebiscyt na najlepszy koncert Festiwalu Reading, deklasując między innymi Foo Fighters. Enter Shikari w Wielkiej Brytanii uznawane jest za jedną z kapel najlepiej grających „na żywo”.
Emisja: sobota, 19 października, godzina 00:45.
Koncert PINK FREUD (Warsaw Summer Jazz Days 2013)
Jeden z najoryginalniejszych projektów we współczesnym jazzie. Muzyka tworzona przez zespół Wojtka Mazolewskiego wychodzi daleko poza kanony tradycyjnej formy improwizacji, nawiązując do takich gatunków jak rock, punkrock, drum’n bass, jungle i dub, aż po eksperymentalną muzykę elektroniczną. W skład grupy wchodzą: Wojtek Mazolewski – założyciel formacji, basista, Tomasz Duda – saksofonista, Adam Milwiw-Baron – grający na trąbce i instrumentach elektronicznych, a także Rafał Klimczuk – perkusista.
„Pink Freud” otrzymał wiele prestiżowych nagród. Album „Monster of Jazz” został uznany za płytę roku 2010 w plebiscycie Programu 3 Polskiego Radia, miesięcznik Jazz Forum trzykrotnie uznał „Pink Freud” za najlepszy zespół elektroniczny. Formacja otrzymała także Jazzowego Oscara przyznawanego przez stowarzyszenie Melomani. Teledysk „Pink Freud” do utworu „Dziwny jest ten kraj” wywalczył Grand Prix festiwalu Yach Film 2007. Za klip do kompozycji „Dziwny jest ten kraj” grupa została nagrodzona na festiwalu Northemwave w Islandii.
Premiera: sobota, 26 października, godzina 00:15.
Koncert Diwan Saz i Zion 80 (Szalom na Szerokiej, Festiwal Kultury Żydowskiej 2013)
Muzyka Diwan Saz – unikatowego, żydowsko-muzułmańskiego zespołu z Izraela – łączy tradycje Azji Środkowej, Turcji, Persji oraz Izraela. Tradycyjne pieśni, oparte na antycznych skalach, łączą się w ich repertuarze z oryginalnymi kompozycjami i improwizacjami. Śpiewając w pięciu językach – hebrajskim, arabskim, aramejskim, tureckim i perskim – oraz zapraszając muzyków z różnych krajów i kultur, Diwan Saz promuje idee wzajemnego szacunku i pokoju. W Krakowie zespół wystąpi z przedstawicielami dwóch różnych tradycji wokalnych: żydowskiej – Rabinem Davidem Menachemem oraz arabskiej – Saidem Tarabiyeh.
Zion80 – zespół złożony z genialnych muzyków nowojorskiej awangardowej sceny muzycznej, dowodzony przez Jona Madofa (Rashanim, Matisyahu) – łączy twórczość dwóch wielkich osobowości muzycznych XX wieku: rabina Shlomo Carlebacha, zwanego śpiewającym rabinem, i Fela Kutiego – pioniera afrobeatu. Ten niecodzienny mix dwóch kompletnie różnych muzycznych światówjego refleksja stała się myślą pCarlebacha ożywają z niebywałą intensywnością afrobeatu. Mistyczny i zarazem porywający do tańca projekt Zion80 to esencja żydowskiej muzyki XXI wieku.
Premiera: sobota, 2 listopada, godzina 01:00.
Koncert Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (Przystanek Woodstock 2013)
Emir Kusturica znany jest przede wszystkim jako uznany reżyser, autor Czasu Cyganów, Arizona Dream, czy Underground, zaliczanych do klasyki europejskiego kina. To właśnie z tych filmów pochodzą największe przeboje skomponowane przez Gorana Bregovica.
Podczas koncertu na Przystanku Woodstock serbski reżyser, wcielający się tym razem w rolę gitarzysty, razem z muzykami z The No Smoking Orchestra tchnął w polską publiczność cygańskiego ducha, energię i magię rodem z jego filmów. Festiwalowa publiczność usłyszała radosne rytmy, niekonwencjonalne teksty oraz przeboje takie jak: Kalashnikov, Mesečina czy świetnie znane polskiej publiczności z płyty Kayah & Bregovic: Ederlezi oraz Ausência.
Emisja: sobota, 16 listopada, godzina 00:35.
GOORAL & MAZOWSZE (Przystanek Woodstock 2013)
Czy można wyobrazić sobie wspólny projekt łączący twórczość Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” z wizją muzyczną Goorala, opartą na muzyce elektronicznej oraz gatunkach takich jak electro-house, dubstep czy drum and bass? Tej niezwykłej fuzji będą mogli doświadczyć uczestnicy tegorocznego „Przystanku Woodstock” oraz widzowie Dwójki.
Kilkudziesięcioosobowy chór w strojach ludowych, tancerze oraz elektroniczna maszyneria muzyczna Goorala zaprezentują największe przeboje zespołu Mazowsze takie jak: „Kukułeczka”, „W zielonym gaiku”, czy „Furman”.
Emisja: jesień/zima 2013
INNE WYDARZENIA ARTYSTYCZNE
„Nowa Warszawa”
Przeplatany wspomnieniami aktorki oraz oryginalnymi materiałami filmowymi koncert Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet w reżyserii Bartka Konopki, reżysera głośnego „Królika po berlińsku”. Piosenek o Warszawie jest wiele, ale Stanisława Celińska – tylko jedna. Dlatego znane warszawskie szlagiery w jej interpretacjach brzmią zupełnie inaczej. Płyta „Nowa Warszawa” Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę. Kamery Dwójki zarejestrują wykonywania z kameralnych, spontanicznie organizowanych koncertów w nietypowych miejscach miasta, wybranych wspólnie ze Stanisławą Celińską, a związanych z ważnymi momentami w jej życiu. Nie zabraknie też materiałów pochodzących z koncertu w Teatrze Nowym. Narracją spajającą całość będą wypowiedzi zarejestrowane podczas intymnej, osobistej rozmowy ze Stanisławą Celińską poświęconej życiu aktorki i jej wspomnieniom związanym z Warszawą.
Muzycy:
Stanisława Celińska (wokal),
Bartek Wąsik (fortepian),
Royal String Quartet w składzie:
Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce),
Elwira Przybyłowska (II skrzypce),
Marek Czech (altówka),
Michał Pepol (wiolonczela).
Premiera: w listopadzie 2013 roku.
„Na pozór” – koncert pamięci Bogusława Meca
3 czerwca b.r. w Łodzi odbył się koncert poświęcony pamięci Bogusława Meca. Całość tego wydarzenia śledziły kamery Dwójki. Rejestracja koncertu – już we wrześniu na antenie Dwójki.
W koncercie wystąpili m.in: Anna Maria Jopek, Skubas, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak, Maciej Balcar, Grażyna Łobaszewska, Andrzej Adamczyk (Rezerwat), Łukasz Lach, Maria Sadowska, Marek Dyjak.
Usłyszymy także fragmenty biografii Bogusława Meca „IM, BAM, BOM, MOGĘ WSZYSTKO! Historia Bogusława Meca” autorstwa Macieja Wasielewskiego w interpretacji Daniela Olbrychskiego.
Premiera: we wrześniu.
„Nie dla każdego”
Impresja filmowa osnuta wokół ubiegłorocznej edycji Warszawskiej Jesieni. Obraz z jednej strony przybliża ideę festiwalu, opowiada o jego programie i wykonawcach, z drugiej – pełni funkcje swoistego przewodnika po tym niezwykłym, znanym i cenionym w Europie wydarzeniu muzycznym, wyjaśniając, jak zacząć swoją przygodę ze współczesną muzyką klasyczną i jak jej słuchać.
Premiera: we wrześniu.
Warszawska Jesień 2012
W trakcie tegorocznej edycji powrócimy do wydarzeń z Warszawskiej Jesieni 2012. Dwójka zaprezentuje dokumentalny zapis przebiegu festiwalu oraz koncert Aleksandry Gryki zatytułowany „observerobserver”.
Premiera: we wrześniu.
Nagroda literacka NIKE
Gala finałowa Nike odbędzie się po raz trzynasty. Po raz trzeci gościć będzie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisję lub retransmisję uroczystości będzie można śledzić na antenie Dwójki.
Premiera: w październiku.
„Wieczorem” (Włodek Pawlik – Teatr Stary w Lublinie)
„Wieczorem” to przedsięwzięcie z pogranicza koncertu i spektaklu teatralnego, łączące poezję Józefa Czechowicza, jazzowe interpretacje Włodka Pawlika oraz muzyczne osobowości Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha i artystów lubelskiej sceny muzycznej.
Włodek Pawlik (ur. 1958) – pianista i kompozytor, absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie. W 1990 r. ukończył kolejne studia na Wydziale Jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. Artysta uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajdują się 24 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej i kompozycji współczesnych.
Premiera: w październiku.
Festiwal Warszawska Jesień 2013 – koncert Pawła Mykietyna
Paweł Mykietyn jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów w Polsce. Jako kompozytor teatralny współpracuje m.in. z takimi reżyserami, jak Krzysztof Warlikowski „Ono” i „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Tatarak” Andrzeja Wajdy, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego czy czy Grzegorz Jarzyna. Jest także twórcą muzyki filmowej, między innymi do filmów: „Solidarność, Solidarność”. Mykietyn otrzymał dwie Polskie Nagrody Filmowe „Orły” oraz cztery nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą muzykę.
Premiera: jesienią.
„Kabaret warszawski”
Najnowsze dzieło Krzysztofa Warlikowskiego, jednego z najgłośniejszych polskich twórców współczesnego teatru. Premierę spektaklu zaplanowano na 23 września tego roku w Warszawie. Widzowie z całej Polski będą mogli obejrzeć rejestrację tego wyjątkowego przedstawienia na antenie Dwójki już tej jesieni.
Tłem spektaklu są dwie odległe w czasie rzeczywistości: Niemcy czasów republiki Weimarskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści oraz Nowy Jork po 11 września. Dziejąca się na oczach bohaterów historia wyzwala w nich ukryte lęki i erotyczne fobie, prowadzi do napięć i kryzysowych sytuacji. W tych dwóch światach przegląda się dzisiejsza Warszawa.
„Kabaret Warszawski” to rodzaj szczególnej konfrontacji Nowego Teatru z licznymi scenariuszami opresji. Spektakl portretuje grupę artystów, dla których sztuka jest głównym motorem działania. A równocześnie gubi tych, którzy się dla niej poświęcają. Daje siłę do życia, a zarazem je uniemożliwia. Warlikowski tworzy przestrzeń uwalniania lęków i przełamywania tabu, ukazując zagrożenia, jakie niesie za sobą sztuka pojmowana jako forma autoterapii.
Premiera: jesienią.
Warszawskie Festiwal Filmowy
Dwójka będzie szeroko prezentować wydarzenia 29. edycji Warsaw Film Festival – relacje z najważniejszych wydarzeń, pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących, wywiady i spotkania z twórcami, życie około festiwalowe.
Emisja: w październiku.
XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – CAMERIMAGE
Kamery Dwójki będą wnikliwie śledzić wydarzenia XXI edycji festiwalu „Camerimage”. Obszerne relacje z festiwalowych wydarzeń już jesienią na antenie Dwójki!
Emisja: w listopadzie.
CZWARTKOWY CYKL „KOCHAM KINO” – GODZINA 22:20
„Skóra, w której żyję”
Bohaterka filmu, Vera (Elena Anaya), czuje się nieswojo w nowej skórze. Kobieta jest ofiarą eksperymentów Roberta (Antonio Banderas) wybitnego chirurga, którego obsesją po śmierci żony w płomieniach stało się stworzenie doskonałej, wytrzymałej na ogień sztucznej powłoki ludzkiego ciała. Więziona w jego komfortowym domu Vera przechodzi kolejne operacje. Roberto pragnie osiągnąć doskonałość i przedstawić wyniki swoich eksperymentów na sympozjum. Inni lekarze nie podzielają entuzjazmu Roberto i podnoszą kwestie natury etycznej: czy modyfikacja genetyczna (użycie świńskiej tkanki) była uprawniona? Czy wbrew oficjalnym wypowiedziom, Roberto nie eksperymentował na ludziach? Jednocześnie na jaw zaczną wychodzić szczegóły z przeszłości Roberta, co Verę skłoni do tego, by w swoim prześladowcy szukać sprzymierzeńca.
Premiera: czwartek, 5 września.
„Wygrany”
Film obyczajowy. Oliver (Paweł Szajda), młody amerykański pianista polskiego pochodzenia, laureat Konkursu Chopinowskiego, nie wytrzymuje presji matki i wyrachowanego agenta. Po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournée. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług. W hotelowym barze spotyka Franka (Janusz Gajos), byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Między mężczyznami rodzi się bezinteresowna, chwilami szorstka, przyjaźń. Dzięki Frankowi pianista poznaje Kornelię, piękną, tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa…
Premiera: czwartek, 12 września.
„Oczy szeroko otwarte”
Aaron, szanowany, ponad czterdziestoletni członek żydowskiej gminy, wiedzie spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Wraz z żoną Rivką oraz czwórką dzieci mieszka nieopodal koszernego sklepu mięsnego, który sam prowadzi. Praca wypełnia mu niemal całe życie. Czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną. Utartą i rutynową codzienność przerywa pojawienie się Ezriego – dziewiętnastoletniego studenta, który nieoczekiwanie odwiedza sklep Arona. Ten postanawia go zatrudnić i otoczyć ciepłem oraz przyjacielską opieką. Jednak z czasem to pozornie ojcowskie uczucie przeradza się w żarliwą namiętność i pożądanie, od którego nie sposób uciec.
Emisja: czwartek, 19 września.
„Hawaje, Oslo”
Historia kilku osób, których ścieżki krzyżują się, choć ludzie ci nie znają się wzajemnie. Akcja toczy się w Oslo podczas najbardziej gorącego dnia roku. Frode i Milli rodzi się pierwsze dziecko, ale rodzice dowiadują się, że nie pożyje ono długo. Bobbie-Pop, podupadła piosenkarka, usiłuje popełnić samobójstwo. Leon, zamknięty w szpitalu psychiatrycznym kleptomaniak, od 10 lat poszukuje Åsy, by się z nią ożenić. Z kolei brat Leona, Trygve, wykorzystuje urodziny brata, by uciec z więzienia. Najważniejszą postacią jest Vidar – anioł, który widzi rzeczy niedostępne dla innych. On jeden może wszystkich uratować, ale czy zdoła ocalić też siebie?
Emisja: czwartek, 26 września.
„Kieł”
Dramat. Ojciec i matka wraz z trójką dzieci mieszkają w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem. Dorosłe dzieci nigdy jeszcze nie wyszły poza teren posiadłości. Ich edukacja, rozrywka i ćwiczenia fizyczne są pod ścisłą kontrolą rodziców. Jedyną osobą z zewnątrz, która ma prawo wejść do tego domu, jest Christina. Ojciec zaprasza ją, by poskromić seksualne ciągoty syna. W laboratoryjnych warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem, mówiącą o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata, niezależnie czy dotyczy to jednostek, czy narodów.
Emisja: czwartek, 3 października.
„Ki”
Dramat, nagrodzony na festiwalu w Gdyni za główną rolę kobiecą. Główna bohaterka, Ki, nie zgadza się na ograniczenia, jakie wiążą się z wychowywaniem dziecka. Nie chcąc powielać schematu własnej matki, ucieka od stereotypu samotnej, umęczonej kobiety z dzieckiem. Stara się żyć kolorowo, szybko i intensywnie. Związki Ki z mężczyznami nie należą do obiecujących, choć paradoksalnie to właśnie trudne relacje pomagają jej dojrzeć do miłości i odpowiedzialności za siebie i swojego synka.
Premiera: czwartek, 10 października.
„Ajami”
Dramat społeczno-obyczajowy. Ajami, dzielnica Tel Awiwu-Jafy w Izraelu. Miejsce zamieszkiwane przez wyznawców trzech religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu – staje się kolebką gangów. Pogłębiająca się bieda skłania ludzi do handlu narkotykami oraz niebezpiecznych transakcji z mafią. Jednak nie wszystkich stać na „kupno” ochrony dla siebie i swojej rodziny. Oglądając „Ajami”, śledzimy pięć historii, które bezwzględnie uświadamiają nam, że w takim miejscu niesprawiedliwość dotyka wszystkich – od dorosłego muzułmanina zakochanego w chrześcijance, po małego chłopca.
Premiera: czwartek, 17 października.
TEJ JESIENI W CZWARTKOWYM CYKLU „KOCHAM KINO” TAKŻE:
„Daas”, „Besouro”, „Kaddish fur einen Freund”, „Erratum”, „Boso, ale na rowerze”, „Świat fest wielki, a zbawienie czai się za rogiem”, „Persepolis”.
NAJWAŻNIEJSZE FILMY DOKUMENTALNE PRODUKCJI POLSKIEJ W JESIENNEJ RAMÓWCE TVP2/HD
„Dziennik z podróży”
Bohaterem filmu, koprodukowanego przez Dwójké, jest Tadeusz Rolke – mistrz polskiej fotografii. Obraz otrzymał wyróżnienie podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także Złote grono w kategorii filmów dokumentalnych na Lubuskim Lecie Filmowym.
Do 82-letniego Tadeusza Rolkego, nestora polskiej fotografii reportażowej, zgłasza się zafascynowany fotografią 15-letni Michał. Między młodym chłopakiem a dojrzałym artystą rodzi się przyjaźń. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć w domu ciemnię, wymyśla dla niego pierwsze fotograficzne zadania. Latem obaj wyruszają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę. W podróż przez Polskę w poszukiwaniu mitycznego świata z przeszłości jadą starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną. Czekają ich przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Wkrótce okaże się, że jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży.
Film jest opowieścią o magii fotografii, o uniwersalnej i ważnej dla człowieka potrzebie tworzenia, o relacji mistrz – uczeń, zderzeniu starego i nowego świata wartości, a także o dojrzewaniu i starzeniu się.
Premiera: w październiku.
„Sekrety miłości”
Film śledzi rozwój związków miłosnych, rozwijających się w różnych częściach globu: w Indonezji, Himalajach, Północnych Indiach, Rosji, Polsce i Francji. W ramach dwóch plemion wysp indonezyjskich ludzie praktykują odmienne modele małżeństwa: mężczyzna Korowai żyje z jedną kobietą, podczas gdy sąsiadujący z nim mężczyzna Dani ma trzy żony. Wśród nomadów północnych Himalajów kobieta ma dwóch mężów, podobnie jak w Północnych Indiach. W Rosji inteligentna kobieta ma dwóch partnerów, w Polsce mężczyzna kocha naprzemiennie cztery kobiety, a we Francji młoda para tworzy swój pierwszy istotny związek na marginesie społeczeństwa. Wszyscy ci ludzie żyją na jednej planecie, w tym samym czasie. Odróżniają ich modele społeczne, wokół których organizują swoje codzienne życie.
Premiera: wtorek, 24 września, godzina 22:50.
„AK i UPA od konfliktu do porozumienia”
Film odkrywa nieznane, sensacyjne fakty dotyczące rozmów i porozumień pomiędzy AK i UPA tuż po tragicznych wydarzeniach na Wołyniu, na kilka miesięcy przed Akcją „Wisła”. Obie strony motywowała chęć natychmiastowego zaprzestania bratobójczych walk i wspólne zbrojne wystąpienia przeciwko nowej komunistycznej władzy (udana akcja wyzwolenia Hrubieszowa, Dubienki, Starosiela i innych).
Premiera: wtorek, 22 października, godzina 22:50.
„Nigdy nie zapomnij kłamać”
Zrealizowany dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS przejmujący film dokumentalny Mariana Marzyńskiego, filmowca żyjącego w Stanach Zjednoczonych, w przeszłości laureata prestiżowej Emmy Award. 5-letni Maryś ocalał dzięki pomocy wielu ludzi. Po latach wraca do Warszawy i wspomina straszny, bolesny czas swojego dzieciństwa. Bohater spotyka też innych ocalałych.
Autor specjalnie dla TVP opatrzył swój obraz polskim komentarzem. W październiku Marian Marzyński, kiedyś związany z TVP, przyjedzie ponownie do Warszawy, aby przedstawić swój film w Muzeum Historii Żydów.
Premiera: wtorek, 29 października, godzina 22:50.
„Tadeusz Różewicz – twarze”
Nagrania do filmu realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w okresie 1982 – 2012. Bohater filmu w rozmowie z reżyserem opowiada o swojej twórczości, życiu, fascynacjach, widzeniu świata. Film zawiera niepublikowane dotychczas wypowiedzi poety i unikatowe materiały. Reżyserowi udało się pokazać nieznane oblicze poety.
NAJWAŻNIEJSZE ZAGRANICZNE FILMY DOKUMENTALNE W JESIENNEJ RAMÓWCE TVP2/HD
„Złowroga charyzma Adolfa Hitlera: miliony prowadzone ku przepaści”
3-częściowy, zrealizowany z rozmachem film Laurence’a Reesa, laureata nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, specjalizującego się w tematyce nazistowskich Niemiec i II Wojny Światowej.
W oparciu o materiały archiwalne i relacje świadków, autor maluje portret Adolfa Hitlera, który, choć stronił od ludzi i politycznych debat, został demokratycznie wybranym przywódcą Niemiec, by następnie przekonać rodaków do realizacji programu opartego na zbrodniczej ideologii nazizmu.
We wrześniu do księgarń trafi polskie tłumaczenie książki Laurence’a Reesa pod tym samym tytułem. Dwójka objęła patronat nad tym wydawnictwem.
Premiera: wtorek, 3 września (cz. 1.), 10 września (cz. 2.), 17 września (cz. 3.), godzina 23.50.
„Wojna w Iraku, co poszło źle”
Kolejna produkcja najsłynniejszego brytyjskiego teamu politycznych dokumentalistów. Gwarancją wysokiej jakości i poziomu są nazwiska producentów Normy Percy i Briana Lappinga i Paula Michella, zdobywców wszystkich możliwych nagród w kategorii dokumentu politycznego.
10 lat temu Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Irak i obaliły dyktatora, Saddama Husajna obawiając się, że produkowana przez niego broń masowej zagłady trafi w ręce organizacji terrorystycznych. Takiej broni nigdy w Iraku nie znaleziono. Składający się z trzech części film dokumentalny pokazuje, jak nadzieje i plany Amerykanów przegrały w konfrontacji z realiami Iraku, jakie błędy popełniono i kto za nie odpowiada.
Premiera: poniedziałek, 23 września (cz.1.), godzina 23.45; poniedziałek, 30 września (cz.2.), godzina 23:45; poniedziałek, 7 października (cz.3.), godzina 23:45.
…A TAKŻE WIELE INNYCH ŚWIATOWYCH PRODUKCJI DOKUMENTALNYCH, M.IN:
„Rosja – tęsknota za imperium”
Rok po upadku Związku Radzieckiego prezydent Jelcyn oświadczył: To definitywny koniec Imperialnej Rosji. Dziesięć lat później jego następca, Władimir Putin odpowiedział: Upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą XX wieku. Dokument jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie stosunki łączą dziś Moskwę z byłymi satelitami. Czy łączy ich wspólna przeszłość czy nowa forma imperializmu?
Premiera: poniedziałek, 2 września, godzina 23:45.
„Brudna prawda”
Kraje nadbałtyckie należące do Unii Europejskiej wdrażają regulacje mające na celu zapobieganie dalszej degradacji wód Morza Bałtyckiego, ale państwa nie należące do Unii (Białoruś i Rosja) nie przestrzegają przepisów dotyczących ochrony środowiska i odprowadzają do morza szkodliwe substancje powstałe w wyniku przemysłowej hodowli bydła i trzody chlewnej. W tym niechlubnym towarzystwie znalazła się także Polska. Mimo, że jesteśmy krajem unijnym, nasze tuczarnie i chlewnie zagospodarowują odpady rolnicze niezgodnie z przepisami. Ścieki z niemal wszystkich polskich gospodarstw nadal trafiają wprost do morza.
Premiera: poniedziałek, 9 września, godzina 23:45.
„Angela Merkel”
Angela Merkel, która od niemal ośmiu lat sprawuje urząd kanclerza Niemieckiej Republiki Federalnej, wypracowała dla swojego kraju przywódczą rolę w Europie. Film Klofta przedstawia osobowość Angeli Merkel, jej drogę do fotela kanclerskiego, młodość spędzoną w NRD, jej postawę polityczną w okresie przed i po zjednoczeniu Niemiec, a także proces kształtowania poglądów ekonomicznych obecnej pani kanclerz. Dowiadujemy się o tym m.in. z wyjątkowego wywiadu, jakiego kilka lat temu udzieliła ekipie Spiegel TV, co jest swoistym ewenementem, zważywszy na niechęć Angeli Merklel do rozmów z mediami.
Premiera: poniedziałek, 16 września, godzina 23:45.
„Broń – najstarsze uzależnienie Ameryki”
Rankiem 14 grudnia 2012 roku 20-letni Adam Lanza zastrzelił 20 dzieci i 6 nauczycieli w swojej byłej szkoły podstawowej w Newtown, a następnie popełnił samobójstwo. Miał kieszenie pełne amunicji, dwa pistolety oraz karabin automatyczny. Broń należała do matki, która była pierwszą ofiarą Adama Lanzy.
W pogrążonym w żałobie kraju prezydent Obama wygłasza emocjonalne przemówienie i obiecuje zmiany regulacji prawnych dotyczących posiadania broni. Z drugiej strony, potężne Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie, wspierane przez konserwatywny ruch Tea Party, jeszcze głośniej nawołuje do dozbrojenia obywateli. Argumentuje, że w Newtown zabrakło wyszkolonego nauczyciela z bronią, a wielką Amerykę zbudowali uzbrojeni w rewolwery pionierzy.
Kryzys, polityczna polaryzacja i społeczne obawy o przyszłość nie służą rzeczowej dyskusji. Zwycięża demagogia, a stosunkowo niekontrowersyjny projekt Obamy, zmierzający do zaostrzenia kontroli osób kupujących broń, upada w Senacie. Przeciw głosuje nawet paru Demokratów. Powstaje pytanie: co jest symbolem dzisiejszej Ameryki? Szeryf z rewolwerem w ręku? Czy przerażony obywatel w domu nafaszerowanym bronią i amunicją?
Premiera: poniedziałek, 21 października, godzina 23:45.
„Szyb nr 8”
15-letni Jura, wnuk wpływowego niegdyś dyrektora fabryki, nie ma czasu na marzenia. Musi walczyć o utrzymanie rodziny i to w jedyny dostępny mu sposób: nielegalnie, narażając się na niebezpieczeństwo, wydobywa resztki węgla, który jeszcze pozostał w kwitnącym niegdyś ukraińskim górniczym mieście. Zdesperowani mieszkańcy poszukują go wszędzie – w opuszczonych kopalniach, piwnicach zrujnowanych budynków, w lasach i parkach, a nawet we własnych ogródkach warzywnych.
Premiera: wtorek, 8 października, godzina 22:50.
„Afganistan. Cena zemsty”
Ponad 10 lat temu, bez konsultacji z innymi państwami i bez żadnej debaty, Stany Zjednoczone podjęły decyzję o interwencji w Afganistanie. Wsparcia Ameryce udzielił cały zachodni świat. Do dziś w Afganistanie zginęły ponad 3 tysiące żołnierzy międzynarodowej koalicji oraz dziesiątki tysięcy cywilów. Przywódcy państw Zachodu przekonują swoje społeczeństwa, że żołnierze nie polegli na darmo. W 2011 roku ogłoszono zakończenie interwencji. Wojska koalicji wycofują się, chociaż nie mogą ogłosić zwycięstwa. Autorzy filmu analizują prawdziwe przyczyny interwencji wojsk zachodnich w Afganistanie oraz przebieg konfliktu, który przerodził się w wojnę.
Premiera: wtorek, 15 października, godzina 22:50.
„Titanic. Po katastrofie”
101 lat temu doszło do jednej z największych katastrof morskich. Statek pasażerski Titanic, uznawany za niezatapialny, zatonął podczas swego dziewiczego rejsu po zderzeniu z górą lodową. Film opowiada o tym, co się wydarzyło po katastrofie: o załodze kablowca Mackay Bennett, który wyruszył na poszukiwanie ciał ofiar katastrofy, a także o zapomnianym dziś pracowniku urzędu stanu cywilnego w Halifaksie (był to najbliższy port od miejsca zatonięcia Titanica), Johnie Henrym Barnsteadzie, który musiał opracować nowy system identyfikacji zwłok. Obok Barnsteada bohaterami filmu są potomkowie dwóch pasażerów Titanica: Johna Jacoba Astora, jednego z najbogatszych Amerykanów oraz skrzypka orkiestry na Titanicu, Johna Hume’a. Dowiadujemy się, jaki wpływ katastrofa miała na losy rodzin tych dwóch ofiar.
Premiera: czwartek, 31 października.
Źródło: Telewizja Polska