Audycja „Trzy kwadranse jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego ponownie w radiowej Trójce

Jeśli jazz w Trójce, to właśnie on – wybitny saksofonista i kompozytor, ale również wielki propagator swingujących rytmów, o których opowiada w Programie 3 Polskiego Radia z pasją i w sposób na tyle przystępny, by zaciekawić nawet przypadkowego słuchacza. W najbliższą sobotę 1 sierpnia Jan Ptaszyn Wróblewski – bo o nim mowa – wraca po chorobie i przerwie związanej z pandemią do radiowego studia przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie. Emisja jego autorskiej audycji „Trzy kwadranse jazzu”, która w tym roku świętuje 50-lecie istnienia, od godz. 23.05.

A zatem wracam na antenę po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie. Najpierw były problemy zdrowotne, a potem ten przeklęty wirus, który zdezorganizował nam całe jazzowe życie. Prawdą a Bogiem jeszcze ciągle, po dzień dzisiejszy. I choć jeszcze nie mogę wrócić do grania, to mogę wrócić na antenę i to znakomity powód, żeby się wreszcie troszeczkę ucieszyć. Gdy nastąpiło tak zwane poluzowanie i mógłbym już wrócić, moje kochane serduszko dało mi wypowiedzenie i lekarze musieli mnie ciągnąć za uszy. I udało się im to znakomicie – mówi Jan Ptaszyn Wróblewski, który przyznaje, że po powrocie na antenę Programu 3 Polskiego Radia nie ma żadnych planów związanych ze swoją autorską audycją muzyczną. – Ale w tym okresie, kiedy człowiek nudził się w domu do ostatka, nasłuchałem się sporo płyt, o których już dawno zapomniałem. W ogóle odkrywałem to wszystko, jakby po raz drugi na nowo. I przypuszczam, że nie ja jeden. Więc sądzę, że w najbliższym czasie będę państwu przypominał właśnie to wszystko, co udało mi się odgrzać i co w jakikolwiek sposób mnie zaciekawiło, a czego przez te długie miesiące brakowało mi piekielnie – dodaje nestor polskiej sceny jazzowej.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski (ur. 1936) gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Zakładał takie formacje lub grał m.in. w Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966), Mainstream (1973-1977) i SPPT Chałturnik (1970-77). Obecnie koncertuje, nagrywa i stoi na czele Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu”, którą prowadzi od 1970 roku. To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki.

Jan Ptaszyn Wróblewski jest laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *