Film dokumentalny „Efekt motylka” to poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i heroicznej walce najbliższych o zdrowie i życie dziewczynki, a także solidarności tysięcy ludzi, którzy uwierzyli w moc pomagania. Piękna historia, która niesie nadzieję – od 30 października do 16 listopada wyłącznie w TVP VOD.
Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV
Zuzia, jej rodzice i siostra próbują być normalną, szczęśliwą rodziną. Ich szczęście blokuje dramat – dziewczynka cierpi na jedną z najcięższych genetycznych chorób skóry – EB, czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Wielu nazywa Zuzię „małym motylkiem”, ponieważ jej skóra jest wrażliwa, jak skrzydła motyla, po dotknięciu rozpada się. Rany tworzą się też w organach wewnętrznych powodując codzienny, nieustający ból, porównywalny do oparzenia wrzątkiem. Dodatkowo problemem są przykurcze rąk i zrastające się palce oraz anemia i zarastający przełyk.
Całym światem dziewczynki jest rodzina. Tata – osobisty pielęgniarz i czuły pocieszyciel. Mama – opanowana, skupiona na większych zadaniach wojowniczka. Siostra – najlepsza przyjaciółka, towarzyszka zabaw i kłótni, genialnie odwracająca uwagę Zuzi od choroby. To właśnie dzięki nim Zuzia z niespotykaną siłą, optymizmem i poczuciem humoru walczy o każdy dzień.
Po latach nieustannej walki jedynym ratunkiem jest innowacyjna, ale bardzo ryzykowna terapia w USA, polegająca na przeszczepie szpiku i komórek macierzystych od siostry Zuzi. Barierą jest astronomiczny koszt leczenia 6 mln złotych. Dzięki mediom, fundacjom oraz niespotykanej fali empatii i zaangażowaniu tysięcy ludzi udaje się zebrać potrzebną kwotę w rekordowym czasie.
To właśnie wtedy Jarosław Szmidt, reżyser i scenarzysta widząc w telewizorze ujmującą dziecięcą prośbę o pomoc wówczas 7-letniej Zuzi Machety, przekonał się, że w tej nie prostej historii drzemie wielkie pozytywne przesłanie, z którym warto dotrzeć do szerszej widowni:
„(…) pokazanie wszystkim innym walczącym małym motylkom i pomagaczom, sensu i wartości pomagania. Ponieważ razem mają wielką moc!” – w słowach twórcy nie brakuje emocji. Zbiórka społeczna na rzecz Zuzi była zbiórką historyczną – rozpowszechniła sposób społecznego zaangażowania na siepomaga.pl i możliwość realnej pomocy potrzebującym.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się wiosną 2015 roku. Autor filmu towarzyszył z kamerą dziewczynce i jej rodzinie przez 5 lat, rejestrując zarówno ważne momenty życia rodziny Machetów, jak i codzienne sytuacje, w których bohaterowie mimo wielkiej tragedii każdego dnia odkrywali swoje szczęście i dzielili się nim. Opowieść jest poszerzona o telewizyjne archiwalia, materiały prasowe, internetowe oraz przestrzeń social mediów, które pełnią funkcję „okna na świat” dla mamy Zuzi, a także fragmenty korespondencji z reżyserem.
Film wzbogaca subtelna muzyka autorstwa laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka, znakomicie podkreślająca delikatność i emocjonalną warstwę obrazu.
Źródło: Telewizja Polska