16 sezonów. 423 odcinki. 20 mln widzów przed telewizorami co tydzień. Aktorzy zarabiający ponad 100 tys. dol. za odcinek. Dwa spin-offy. Agenci NCIS to najpopularniejszy serial nie tylko Ameryki, ale widzów z całego świata.
Sprawdź godziny emisji serialu „Agenci NCIS” w PROGRAMIE TV
Superprodukcja amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS nie schodzi z ekranu od 2003 roku. To najchętniej oglądany serial tej stacji. Jego popularność nie maleje, a aktorzy grający w nim mają status gwiazd filmowych. Kiedy po 15 sezonach Pauley Perrette (wcielała się w rolę kryminolog Abby Sciuto) żegnała się z serialem, przed telewizorami usiadło niemal 15 mln widzów, aby obejrzeć jej odejście. W 2011 r. Agenci NCIS zostali wybrani ulubionym serialem Ameryki. Trzy lata później, podczas 54. Festiwalu Telewizyjnego w Monte Carlo produkcja zdobyła tytuł najpopularniejszego serialu dramatycznego. Jeden z amerykańskich dziennikarzy napisał, że Agenci NCIS: „Trwają wystarczająco długo, aby dzieci urodzone w pierwszym sezonie, albo ukończyły szkołę średnią, albo wkrótce to zrobią. A historia jeszcze się nie skończyła.”
Serial wymyślił Donald Paul Bellisario, producent i scenarzysta telewizyjny. Ten sam, który wcześniej odniósł sukces produkując JAG – Wojskowe Biuro Śledcze. Stworzył Agentów NCIS, którzy mieli być niesieni popularnością JAG. Okazało się jednak, że nowy serial zdobył szybko miliony własnych fanów na całym świecie. Bellisario sam służył w Korpusie Marines, gdzie zdobył medal Korpusu Piechoty Morskiej. Doświadczenie wojskowe wykorzystał do tworzenia seriali.
Historia Agentów NCIS opowiada o grupie dochodzeniowej, która rozwiązuje zagadki kryminalne dotyczące Marynarki Wojennej i Korpusu Marines. Najważniejszą postacią w Agentach NCIS jest dowódca grupy, agent specjalny Leroy „Jethro” Gibbs (Mark Harmon, zagrał w 398 odcinkach). To były sierżant artylerii piechoty morskiej. Wojskowe nawyki, zasady, procedury stosuje w pracy ze swoim zespołem. Kolejni agenci z zespołu Jethro to: komputerowiec Timothy „Tim” McGee (Sean Murray, 383 odcinki), patolog dr Donald „Ducky” Mallard (David McCallum, 398 odcinków) oraz lekarz sądowy James „Jimmy” Palmer (Brian Dietzen, 299 odcinków).
W Stanach Zjednoczonych komentatorzy telewizyjni zastanawiali się długo z jakiego powodu serial zdobył, aż taką popularność? Okazuje się, że tamtejsza widownia uwielbia historie, w których grupa naukowców, śledczych, wojskowych, policjantów rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne, ściga terrorystów i ratuje Amerykanów przed zamachami.
Komentatorzy zauważyli także, że NCIS jest pisany bezpośrednio do konkretnej grupy docelowej. Przeprowadzono badania na ten temat wśród odbiorców serialu. Okazało się, że jest on lubiany głównie przez republikanów i wyborców niezależnych, a mniej wśród demokratów. Komentatorzy stwierdzili, że nie powinno to dziwić. Serial skłania się w kierunku konserwatywnych wartości, które utożsamia główny bohater, Gibbs – męski, pokazujący niewiele emocji, oddany pracy, silny w obliczu przeciwności losu. A to się podoba Amerykanom.
Sprawdź ofertę kanału AXN w PROGRAMIE TV
Premiera 16. sezonu serialu Agenci NCIS w czwartek 13 stycznia o godz. 20.10. Kolejne odcinki w czwartki o 20:10 w AXN.
Źródło: Antenna Group
Uwielbiam ten serial, mam nadzieje ze AXN też pokaże pozostałe sezony i nie zakońvzy na 16.